6. apríla 2021

Najväčší startupový príbeh, ktorý sa u nás začal rodiť pred piatimi rokmi, má zaujímavé vyústenie. Exponea, ktorá pomocou umelej inteligencie pomáha e-shopom zvyšovať zisk, sa začiatkom roka stala súčasťou globálnej firmy BloomReach a spolu dosahujú valuáciu 900 miliónov dolárov. Nielen o tomto obchode, ale aj o kariérnom prechode z korporátu do starupu či o ženách vo svete startupov hovorí Uršula Kráľová, ktorá donedávna pôsobila ako COO Exponey.

Na pozadí tohto obchodu boli nielen silní muži – CEO startupu Peter Irikovský a jeho najväčší investor, miliardár a najbohatší Slovák Ivan Chrenko (Forbes odhaduje jeho majetok na 1,65 miliardy eur), ale aj jeho COO Uršula Kráľová, skúsená manažérka a jednotka tohtoročného rebríčka top slovenských startupistiek.

Keď sme pred vyše troma rokmi robili rozhovor s mužmi, ktorí stoja za rozbehom slovenského startupu Exponea, niesol tento rozhovor titulok Raketoví chlapci. Naznačovali sme ním dve skutočnosti – že táto slovenská firma rastie raketovou rýchlosťou a má našliapnuté na globálny úspech a že sú v jej pozadí traja silní muži.

Čo sa týka mužov v pozadí slovenského startupu, tak okrem Ivana Chrenka, je ním jeho spoluzakladateľ a niekdajší CTO Jožo Kovač (odišiel koncom roka 2018) a jeho súčasný CEO Peter Irikovský, ktorý startup manažérsky a biznisovo vytiahol.

No za posledné tri roky sa toho veľa zmenilo. Napríklad titulok Raketoví chlapci by už dnes nebol taký presný ako v čase, keď sme pripravovali rozhovor na obálku Forbesu. Nikdy totiž nebolo vo vedení Exponey viac žien, ako je to dnes. Neznamená to, že sa tento technologický startup stal pionierom diverzity, ale minimálne umožnil, aby pomer žien a mužov v jeho vedení dosiahol rovných 50 : 50.

Reklama
Exponea
Zľava – Lenka Gondová (Data Protection Officer), Lenka Miškeje (CFO), Uršula Kráľová (COO, po akvizícii Bloomreachom Chief People Officer. Foto: Miro Nôta

Preto sme sa rozhodli porozprávať sa s Uršulou Kráľovou, najvyššie postavenou ženou vo vedení Exponey – nielen o jej ceste do sveta startupov, kam prešla po vyše 20 rokoch vo vedení korporácií, ako sú T-Mobile, McKinsey a Leo Burnett, ale aj o tom, ako sa slovenský startup pretavuje do etablovanej firmy a čo vnáša ženský pohľad do vedenia firmy.

Z korporátu do startupu

Prečo ste sa rozhodli prejsť z veľkej korporácie do sveta startupov?

Ponuku som dostala v čase, keď som hľadala zmenu. Chcela som pomôcť slovenskej firme, ktorá má globálne ambície. A hoci som prišla do Exponey, ktorá bola startupom, už v tom čase sa pracovalo na tom, aby sa stala scale-upom.

Čo z predchádzajúcich skúseností ste teda zužitkovali v Exponei?

Napríklad desať rokov skúseností z McKinsey, kde som pôsobila ako konzultantka pre mnohé oblasti. Táto skúsenosť ma naučila myslieť dopredu a pozerať sa na problémy zoširoka. Práca v korporátoch mi zasa priniesla väčší nadhľad, keďže som zažila už veľa stresujúcich či zložitých situácií.

Práve také skúsenosti nám dávajú nielen odstup, ale aj vieru, že dokážeme spoločnosť naviesť na správnu cestu aj v ťažkých časoch. To sa ukázalo ako dôležitá skúsenosť najmä v čase pandémie, keď bolo dôležité odkomunikovať ľuďom, že túto krízu nielenže prežijeme, ale ešte sa nám môže aj dariť.

Skúsenosti nie sú vždy prvoradé

Je aj niečo nové, čo vás naučil svet startupov?

Naučila som sa, že to, že má niekto veľa skúseností, ešte neznamená, že má aj správne odpovede. Napríklad, keď sa snaží aplikovať do nového prostredia skúsenosť, ktorá mu fungovala inde, nemusí vždy uspieť. A rovnako nie je dôvod ani odmietať niečo, čo v korporácii nefungovalo, pretože v startupe môže.

Kto je Uršuľa Kráľová?
Do slovenského startupu Exponea prišla začiatkom minulého roka na pozíciu COO. Po spojení s americkou soft vérovou fi rmou Bloomreach sa stala Chief People Offi cerom celej novovzniknutej spoločnosti s 500 zamestnancami, 750 klientmi a s valuáciou 900 miliónov dolárov. Predošlé pracovné skúsenosti uplatňovala ako členka vedenia českého T-Mobilu a neskôr aj Slovak Telekomu, po ich spojení v roku 2016 bola zodpovedná za 7-tisíc ľudí. Predtým pracovala v agentúrach Young and Rubicam, Leo Burnett v Chicagu a Hongkongu i v spoločnosti McKinsey & Co. v New Jersey a v Prahe.

Presne to sa mi stalo, keď ma oslovila Exponea s požiadavkou, že by ako jednu z prvých vecí chceli zaviesť systém riadenia výkonu zamestnancov. Najprv som to nechápala, pretože to je proces, ktorý naozaj nemá rád nikto v korporátoch, ale neskôr, keď som do toho išla s otvorenou hlavou, som videla, prečo to bolo v tej chvíli užitočné.

Čo bola pre vás najväčšia pracovná výzva, ktorú so sebou dosiaľ priniesla Exponea?

Museli sme postupne zmeniť pôvodné zadanie akcionára – rásť za každú cenu – a zamerali sme sa skôr na to, ako rásť efektívne. Napríklad tak, aby sme nemuseli najať o polovicu viac ľudí, keď chceme zdvojnásobiť tržby. No a ďalšou výzvou bolo previesť firmu takou veľkou zmenou a ešte aj v takom ťažkom období, aké so sebou priniesla pandémia.

Biznis v čase covidu

Do vedenia spoločnosti ste nastúpili iba krátko pred príchodom pandémie. Ako si spomínate na toto obdobie?

Stihla som ešte vycestovať do Londýna a spoznať ľudí v tamojšej pobočke, ale o pár týždňov sme už všetci prešli na home-office. Je to pre mňa úplne nová skúsenosť, keďže väčšinu ľudí, s ktorými dnes pracujem, poznám len virtuálne. Pritom si spomínam, že desať rokov dozadu firmy riešili, či vôbec dovoľovať home-office. Pandémia nám však ukázala, že to nie je problém.

Exponea startup
„Ženy prinášajú trocha iný spôsob vedenia a iné hodnotové nastavenie ako muži. Keď sa to medzi sebou dopĺňa, tak je výsledok omnoho lepší.“ Foto: Miro Nôta

Ako sa počas pandémie zmenilo fungovanie vašich tímov?

Prešli sme na home-office, ale vďaka tomu sme napríklad zaviedli každotýždenné krátke mítingy, na ktorých sa môže každý opýtať, čo ho zaujíma. Predtým sa niečo podobné dialo len raz za tri mesiace, aj to sa zahraničné pobočky väčšinou podieľali len prostredníctvom vysielania. Pandémia však priniesla rovnoprávnejší prístup a zrazu sú tieto mítingy pre všetkých a sú participatívnejšie.

Spojenie dvoch hráčov

Na pozadí pandémie sa rodila aj dohoda o akvizícii s Bloomreachom. Čo k nej viedlo?

Najprv sme sa snažili nájsť finančného investora, čo sa však neukázalo ako dobrá cesta pre našich vlastníkov. Potom sme zmenili smer a začali sme hľadať partnera, ktorý by bol pre nás strategický. Celkovo sme sa rozprávali s viac ako 20 firmami, ale najlepšie z toho vyšiel Bloomreach.

Reklama

Čo hralo v jeho prospech?

Prvým dôvodom je, že Bloomreach má silný produktový katalóg – to je niečo, čo vo svojich počiatkoch chcela rozbehnúť aj Exponea, ale nikdy sa k tomu nedostala. Napriek tomu si prvotní zamestnanci na to spomínajú a už v začiatkoch rokovaní hovorili: „Aha, toto je to, čo sme vždy chceli.“

A ten druhý dôvod?

Naše hodnoty a kultúra sú si veľmi blízke a okamžite sme si porozumeli. Ak aj dnes máme nejaké nezhody, sú skôr úsmevné – ako napríklad, či sa začínajú mítingy presne načas (smiech).

Ženy vo vedení

Mali ste niekedy v korporátnom svete pocit, že nemáte úplne rovnaké príležitosti ako vaši mužskí kolegovia?

Mala som určite pocit, že je pre ženu ťažšie uspieť. Musí viac dokazovať, že na to má, kým u mužov často preváži, že majú potenciál a firma ich podporí. Predošlé roky som bola v predstavenstvách firiem sama, a hoci som sa tomu čisto mužskému prostrediu už naučila prispôsobiť, nie je to prirodzené a necítila som sa tam vždy doma. Po prvý raz som teraz pracovala v kolektíve so ženami a je to fantastické.

Povedali by ste, že ako firma vychádzate v ústrety ženám, keď to potrebujú?

Pre ženy je zlomovým bodom to, keď majú deti. Najhoršie je, keď majú pocit, že o ne firma nestojí a nie je dosť flexibilná na to, aby im prispôsobila prácu tak, aby ju stíhali popri deťoch alebo po návrate z materskej. Často to potom končí tak, že ženy sa radšej plne venujú materstvu a z práce vypadnú na niekoľko rokov.

úspešné ženy
Ženy vo svete startupu. Foto: Miro Nôta

My sa snažíme ženy neodstrihávať od žiadnych systémov, naopak, chceme s nimi zostať v kontakte – majú počítač, môžu sa pripojiť, keď majú chuť. Exponea je však veľmi mladá firma, priemerný vek tu iba nedávno prekročil 30 rokov, a teda máme stále relatívne málo kolegýň, ktoré cez to prechádzajú. No keď povedia, že sú pripravené na návrat, snažíme sa im nájsť aspoň čiastočný úväzok.

Síce sme to robili už doteraz, ale po spojení s Bloomreachom a v rámci mojej novej role bude toto jedna z vecí, na ktoré sa chcem prioritne zamerať.

Môže to fungovať aj digitálne a flexibilne

Máte pocit, že pandémia niečo zmenila aj na postavení žien vo firmách?

Chcela by som, aby sme si aj po pandémii odniesli podobné flexibilné fungovanie, aké máme teraz. Počas posledných mesiacov sa viacero aj našich mužských kolegov rozhodlo zobrať si voľno a stráviť niekoľko mesiacov s rodinou, odišli na otcovskú dovolenku.

Pre mňa osobne, keďže sama som matkou troch detí, bola vždy najhoršia neflexibilita. Keď som musela sedieť niekoľko hodín v kancelárii alebo cestovať na rôzne služobné cesty a nemohla som byť s rodinou. Vtedy sa dá ťažko hovoriť o nejakom vybalansovaní pracovného a rodinného života.

No v momente, ako prejdeme na virtual-first model, dokážeme rodičom umožniť, aby trávili čas so svojimi malými deťmi, aby si vybudovali silné rodinné putá. Napokon to, čo nám tento rok ukázal, je, že dokážeme fungovať aj digitálne a flexibilne.

Keď sa ženský a mužský svet dopĺňa

Na tom teraz pracujete?

Presne, je to stratégia, ktorú dávame teraz dokopy. Keď to dobre zvládneme, tak si myslím, že budeme firmou, kde budú chcieť pracovať nielen ženy, ale aj muži, ktorým záleží na balanse medzi rodinou a prácou.

Napokon, tak je to najlepšie aj pre firmu, pretože ľudia prídu do práce oddýchnutejší a s usporiadanými hodnotami. A v konečnom dôsledku budú výkonnejší. Pre mňa je toto veľmi dôležitý aspekt, ktorý by som chcela podporovať aj naďalej.

Čo podľa vás ženy prinášajú do firiem, keď sú vo vedúcich pozíciách?

Ženy sú stavané na spoluprácu, na akési spoločné budovanie a zväčšovanie koláča, kým muži skôr uvažujú o tom, koľko z koláča patrí im. Pre ženy v našom tíme sú spolupráca a dôvera úplne kľúčové. Myslím, že s týmto prístupom sa nám podarilo vyriešiť veľa vecí omnoho rýchlejšie.

Myslím, že ženy prinášajú trocha iný spôsob vedenia a iné hodnotové nastavenie ako muži. Keď sa to medzi sebou dopĺňa, tak je výsledok omnoho lepší, ako keď je to vychýlené jedným alebo druhým smerom. Pokiaľ má firma len čisto ženský alebo čisto mužský kolektív, tak niečo stráca.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?