29. apríla 2021

Ste spokojní so svojím životom? Podľa Indexu lepšieho života skončilo Slovensko v druhej, „horšej“ a menej spokojnej polovici skúmaných štátov OECD. Až 13 % našincov tvrdí, že denne zažíva viac negatívnych ako pozitívnych pocitov. Dajú sa však nespokojnosť a chýbajúci pocit šťastia niečím vyvážiť? 

Kto dáva, je šťastnejší

Darovanie, pomoc iným a dobrovoľníctvo sú osvedčeným spôsobom, ako si vylepšiť deň. Sme po nich šťastnejší, čo dokazuje i výskum profesora Michaela Nortona z Harvard Business School.

Profesor sa v prieskume pýtal vzorky Američanov na ich príjmy, výdavky a na to, koľko míňajú na darčeky pre seba či iných alebo na charitu. Účastníci prieskumu mali tiež opísať svoju mieru šťastia.

Výsledky ukázali, že ľudia, ktorí darovali viac iným, boli aj sami šťastnejší. Navyše sa preukázalo, že to, koľko účastníci prieskumu minuli na darčeky pre seba, nemalo na mieru ich šťastia žiadny vplyv.

Okrem pocitu šťastia nám toho však dobrovoľníctvo prináša oveľa viac. Je dobrým liekom proti pocitom bezmocnosti, straty kontroly nad svojím životom či prostredím, v ktorom žijeme, a má pozitívny vplyv aj na naše zdravie a dĺžku života.

Reklama

Kto dáva, žije dlhšie

Dobrovoľníctvu sa venovalo už množstvo štúdií. Je známe, že znižuje hladinu stresu a riziko depresie, no môže nám pomôcť aj dlhšie žiť. V Nadácii Pontis sme o tejto téme diskutovali nedávno na webinári. Jedným z našich hostí bol psychológ Ján Uriga, ktorý nám dal do pozornosti štúdiu o strese výskumníčky Abioly Keller z americkej Marquette University.

Keller skúmala prežívanie stresu na vzorke 30-tisíc ľudí a prišla so zaujímavými výsledkami. Zistila, že ľudia, ktorí síce za posledný rok zažili veľa stresu, no podľa nich tento stres nemá negatívny vplyv na ich zdravie, mali oproti iným nižšiu mieru úmrtnosti. Kľúčové bolo to, ako stres vnímali, a nie, koľko ho reálne zažívali.

„Zaujímavé je, že skoro všetci, ktorí boli v tejto vzorke, boli nejakým spôsobom zapojení do dobročinnosti alebo charitatívnych projektov. 95 % vzorky sa venovalo pomoci iným,“ opisuje Uriga. Predpokladáme teda, že konanie dobra môže naše životy predĺžiť.

Skvelou aktivitou je skrášľovanie okolia, do ktorého môžete zapojiť aj deti. Foto: Unsplash/Anna Earl

Kto dáva, je efektívnejší v práci

Dobrovoľníctvo dáva možnosť budovať si sieť kontaktov, zlepšovať sa v najrôznejších zručnostiach od leadershipu cez projektový a time manažment až po manuálne zručnosti.

Firmy, ktorých zamestnanci sa zapájajú do dobročinných projektov, zisťujú, že ich pracovníci sú výkonnejší. Zvýšená produktivita je podľa výskumu z University of Georgia výsledkom toho, že ak zažívame zmysluplnú prácu mimo svojho pracoviska, chceme si tieto pocity preniesť aj do zamestnania.

Zaujímavosťou je, že to zaberá aj v prípadoch, kedy nie sme vo svojej každodennej práci veľmi spokojní a nevidíme v nej veľký zmysel. Práve vtedy funguje dobrovoľníctvo ako kompenzačný mechanizmus.

5 tipov, kde hľadať príležitosti

Keď už sa človek rozhodne pre dobrovoľníctvo, prichádza hneď na rad otázka, kde začať. Ako môžem niekomu pomôcť, keď nie som napríklad manuálne zručný alebo mám len obmedzené množstvo času? Dnes už existuje aj na Slovensku veľké množstvo platforiem, ktoré ponúkajú desiatky možností, ako pomáhať.

Vynikajúcim príkladom je platforma Growni, ktorej cieľom je prepájať aktívnych študentov a mladých profesionálov s neziskovkami a zmysluplnými projektmi. Na webe platformy si vytvoríte svoj profil dobrovoľníka a môžete reagovať na zverejnené ponuky, ako napríklad pomoc so spravovaním sociálnych sietí, SEO či dokonca finančným poradenstvom. Ponuka je ozaj široká, niektoré organizácie hľadajú i zdravotníkov, kuchárov, personalistov a mnoho iných profesií.

Ďalším tipom je komunita Bystriny, ktorá vznikla odčlenením časti tímu od Aliancie Fair-play. Ide tiež o akési „trhovisko“, na ktorom jedni pomoc bezplatne ponúkajú a druhí ju hľadajú. Organizácie tu hľadajú odbornú pomoc pri prekladoch, vzdelávaní, vytváraní grafických materiálov, marketingových kampaniach či projektovom manažmente.

Na podobnom princípe funguje aj portál Dobrovoľníctvo.sk alebo projekt Digitálni anjeli – ten sa však sústredí na pomoc pre neziskovky z marketingového hľadiska.

Obdobný špecializovaný program máme aj my v Nadácii Pontis. Volá sa Advokáti Pro Bono a prepájame v ňom právnikov a advokátov, ktorí dobrovoľne darujú svoj čas a know-how, s neziskovkami, ktoré potrebujú právnu pomoc.

Príležitostí, kde, ako a komu pomáhať, sú skutočne desiatky. Prvým krokom spravidla býva iba sa odhodlať ich uchopiť. „Dobrovoľníctvo je voľba. Pre dobro sa treba rozhodnúť, ale stojí to za to,“ odkazuje na záver psychológ a expert na dobrovoľnícke programy Ján Uriga.

Autorka Veronika Šoltinská desať rokov pôsobila ako novinárka a následne sa pripojila k PR tímu Nadácie Pontis. V nadácii zastrešuje PR aktivity pre projekt firemného dobrovoľníctva Naše Mesto, sviatok darovania GivingTuesday či program Budúcnosť INAK, ktorý patrí medzi slovenské sociálne inovácie.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?