6. apríla 2021

Niekedy vám jedna veta dá viac ako celá kniha. Preto vám prinášame prehľad zaujímavých a inšpiratívnych citátov, na ktoré ste mohli natrafiť počas marca na Forbes.sk. V dnešnom výbere nájdete myšlienky o vytrvalosti, úspechu, rodičovstve či o hľadaní rovnováhy medzi prácou a súkromným životom.

Ako sa nevzdávať

Ultrabežec radí, ako sa nevzdať, keď je váš cieľ ďaleko. Jeho rada sa dá krásne aplikovať pri najrôznejších úlohách a cieľoch, nielen v behu: „Snažím sa rozdeliť si veľký cieľ na menšie časti – v mojom prípade časti trate predo mnou. Vždy sa potom teším na najbližšiu občerstvovaciu stanicu. Teda na niečo, čo nie je tak ďaleko, aby som to nevnímal ako nedosiahnuteľné,“ opisuje svoju taktiku na dosiahnutie vzdialeného cieľa Matej Oravec.

„Ak myslíte na to, že robíte niečo, čo je vám momentálne nepríjemné alebo sa vám to pre vyčerpanie nepáči, neposunie vás to ďalej… Myseľ sa nielen počas behu pohybuje ako na hojdačke. Mne najviac pomáha vedomie, že sa situácia zlepší, ak budem aspoň trochu schopný pokračovať. A tak je to aj v živote, tá paralela medzi životom a behom je vlastne celkom výstižná.“

Zladenie práce a rodinného života

Ako vypnúť a nájsť work-life balance

„Mám presne stanovené časy, keď som ‚vypnutá‘, a poznajú ich všetci moji kolegovia. Vedia, že ak som na schôdzke Rotary klubu, tak aj ak by zatelefonoval riaditeľ zemegule, nezastihne ma. Rovnako vedia, že sa každý utorok a štvrtok večer dve hodiny venujem s manželom spoločenským tancom a pre nič iné v tom čase nefungujem. Tak, ako si striktne plánujeme, kedy budeme písať zmluvy alebo žaloby, tak si musíme naplánovať aj voľný čas,“ prezrádza svoj recept na život v rovnováhe advokátka Katarína Čechová.

Reklama

Ako byť lepším rodičom

Pri výchove detí je podľa Zuzany Vinklerovej dôležité najmä to, „že vidia rodiča, ktorý robí zmysluplnú činnosť. Zároveň však nie je dobré svoje deti nútiť do niečoho len preto, že sa tomu venujete vy.“ O ich zapojení do dobrovoľníckej činnosti hovorí, že „sami by sme mali ísť príkladom a ukázať im, že je to prirodzená súčasť života.“

„Detstvo v úzkostnej rodine prispieva k výskytu úzkostných porúch v dospelosti. Najmä teraz, keď majú rodičia existenčnú neistotu, keďže nevedia, čo bude, tak prežívajú napätie a stres. Dieťa to všetko vstrebáva a reakcie rodičov sa preň stávajú naučeným vzorcom správania. Nehovoriac o tom, že je od rodičov závislé a rovnako ho táto situácia zúzkostňuje a prežíva pocit ohrozenia,“ upozorňuje psychiater Martin Ondrejkovič a dodáva, že aj počas pandémie a v domácom obmedzení by sme sa mali snažiť napodobniť svoj bežný život.

Keď duša kričí o pomoc

Perfekcionizmus

„Na prvý pohľad sa zdá, že stanoviť si vysoké ciele a robiť prácu kvalitne, je pozitívna vlastnosť. Problém je v tom, že perfekcionista nemá nikdy dosť. Jeho ciele sú privysoké až nerealistické a je k sebe príliš kritický,“ upozorňuje koučka Lucia Danková.

Ako bojovať s úzkosťou či s impostor syndrómom

„Úzkosť je niečo, čo si nedokážete racionalizovať a v tej chvíli viete urobiť len veľmi málo, aby ste to zastavili. Keď má človek reálny úzkostný záchvat, je to často otázka biochémie. Môžete si hovoriť hocičo, ale neprejde to,“ upozorňuje neurovedkyňa Dominika Repčíková.

„Je dobré si uvedomiť, že naša myseľ nám primárne hovorí, že ide o problém, v ktorom som úplne sám a o ktorom nemôžem nikomu povedať, lebo si o mne pomyslí, že som šibnutý. Preto to v sebe potláčame a bojujeme s tým. No čokoľvek, čím si v tomto momente prechádzate, je úplne normálne a práve teraz si tým istým prechádzajú milióny iných ľudí na svete,“ dodáva neurovedkyňa.

Ako sa posúvať vpred

Ako presvedčiť zamestnávateľa, že ste ten pravý

„Osvedčilo sa mi, že keď pre niekoho chcete pracovať, musíte mu ukázať, ako z toho bude ťažiť. Všetci totiž robíme veci najmä pre vlastný benefit a potenciálny zamestnávateľ s tým ráta. Keď na otázku, prečo tu chcete pracovať, odpoviete klasickými formulkami ako napríklad, že sa vám páči inštitút a je super, čo tu robia, je to síce pekné, ale chýba tomu hĺbka. Keď im poviete, ako chcete získané zručnosti zužitkovať, tak sa tomu dá veriť. Je to niečo, čo podľa mňa ľudí presvedčí. Autenticita je dôležitá,“ radí neurovedkyňa Dominika Repčíková.

Ako sa presadiť v zahraničí

„Nebáť sa. Chceš to? Choď do toho! Aj vo svojom okolí vnímam ľudí, ktorí  by to chceli skúsiť, ale vyhovárajú sa na to, že by im bolo smutno, že to stojí peniaze, energiu a človek nemusí uspieť. Chápem tie strachy, sú veľmi reálne a ja som ich mala tiež. No keď sa nimi človek riadi, tak sa nikam neposunie,“ hovorí mladá neurovedkyňa.

O úspechu

„Robte všetko pre to, aby ste dnes boli lepším človekom ako včera, a zajtra lepším človekom ako dnes. Úspech príde,“ radí koučka Bronislava Švrčková.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?