18. marca 2021

V kariére pre vás nie je nič dosť dobré, snažíte sa byť bezchybní, inak sa podľa vás úspech nedostaví. Stopercentný výkon vám predsa nikdy nestačil, pridať k tomu ešte aspoň desať percent energie a snahy navyše je ideálne. Našli ste sa v tom? Možno si to nechcete priznať, no ste otrokmi perfekcionizmu. Popri honbe za detailmi vám však uniká podstata, hovorí koučka Lucia Danková a radí, ako si s týmto bremenom poradiť. 

„Na prvý pohľad sa zdá, že stanoviť si vysoké ciele a robiť prácu kvalitne, je pozitívna vlastnosť. Problém je v tom, že perfekcionista nemá nikdy dosť. Jeho ciele sú privysoké až nerealistické a je k sebe príliš kritický,“ upozorňuje koučka. 

O téme perfekcionizmu sme sa rozprávali s koučkou Luciou Dankovou. Foto: archív Lucie Dankovej

Perfekcionista totiž odvíja vlastnú hodnotu od toho, či dokáže v kariérnej oblasti podávať bezchybný výkon. Hľadí na cieľ, no neuvedomuje si, že cesta je oveľa dôležitejšia. Nižšie preto koučka Lucia Danková v ôsmich bodoch približuje osobnosť perfekcionistu a vysvetľuje, odkiaľ pramení jeho túžba po dokonalosti, čo tým spôsobuje svojmu okoliu, na aké problémy môže naraziť, a na záver pridáva konkrétne tipy, ako sa zbaviť vízie dokonalosti. 

1. Semienko pochybností zasievajú rodičia.

Korene perfekcionizmu treba hľadať už v detstve. Môžu byť za ním autoritatívni rodičia, ktorí si vyžadovali poslušnosť a dobré výsledky. Deti preto konali v strachu, aby sa vyhli kritike a trestu, čo im mohlo ostať do dospelosti.

Na druhej strane za tým môžu byť aj málo podporujú rodičia, ktorí boli kritickí a nároční. Deti chceli napĺňať ich očakávania a získavať si ich lásku tým, že dosiahnu úspechy, čo tiež mohlo pretrvať. 

Reklama

2. Nájde si vzor, ktorý si chybne idealizuje.

Perfekcionista si vytvorí predstavu dokonalého výsledku alebo konštrukt svojho ideálneho „ja“. Jeho vzorom môže byť nejaký ďalší človek, ktorý má za sebou veľa rokov praxe a množstvo úspechov, no on by už na začiatku cesty chcel dosahovať podobne veľkolepé úspechy. Tento svoj vzor si totiž idealizuje. 

3. Dokonalými výsledkami chce poraziť konkurenciu.

Keď sa perfekcionista dostane do pracovného prostredia, ktoré je silno konkurenčné, tak sa snaží týmto spôsobom dostať na vyššiu pozíciu alebo dosiahnuť úspech. Perfekcionista si totiž myslí, že sa dokáže presadiť vďaka tomu, že bude podávať 110-percentné výsledky.  

4. Vytvára okolo seba toxické prostredie.

Často takýto človek prenáša tlak na seba aj na svoje okolie, nech už ide o členov rodiny, spolupracovníkov alebo podriadených. Tým však okolo seba vytvára toxické prostredie. Aj okolie má totiž problém dodržiavať jeho vysoko nastavené štandardy a očakávania týkajúce sa výkonu.  

5. Ak je šéfom tímu, brzdí ho a oberá o kreativitu.

Vďaka chybám rastie celý pracovný tím, posúva sa ďalej vo výkone. Ak je šéf perfekcionista a tlačí na to, aby jeho podriadení plnili nezmyselné úlohy, stále im ich vracia, pretože podľa neho nie sú dosť dobré, opravuje ich podľa seba, tak nenecháva ľuďom priestor na sebarealizáciu. Brzdí svoj tím, oberá ho o kreativitu a možnosť, aby aj ostatní prispeli svojou originalitou. 

Perfekcionista zabúda, že práve chyby nás robia ľudskými, autentickými a vďaka nim máme možnosť učiť sa. Ako keby zároveň zabúdal, že sto malých a dobrých krokov nás dovedie ďalej ako jeden veľký a dokonalý. Touto stratégiou pôsobí aj na svoj tím a podriadených.  

6. Nedokonalý výsledok? To sa radšej vzdá.

Perfekcionista svoju pracovnú úlohu rozpracuje do najmenších detailov, ale jeho nadmerná sebakritika ho oberá o energiu. Stále to pre neho nie je dosť dobré, neustále niečo vylepšuje, alebo sa mu niečo nepozdáva, a tak výsledky vyhodí a nakoniec to radšej vzdá, než by mal prezentovať niečo nedokonalé. Z toho vznikajú pocity úzkosti a zlyhania, ktoré ho odradia pokračovať ďalej. 

7. Nie je obľúbený medzi kolegami a ani nezapadá.

Keď sa perfekcionista snaží o dokonalý výsledok, často robí aj chyby. Je to začarovaný kruh. Ak sa snaží o dokonalú prezentáciu, je možné, že niečo pozabudne, alebo jeho prejav nie je sebaistý. Prípadne je jeho prejav tiež strohý, chýba mu ľudskosť, autenticita, čo má vplyv na okolie.

Perfekcionista napríklad nie je obľúbený medzi spolupracovníkmi, vytvára silné konkurenčné prostredie, nezapadá do kolektívu. Prípadne sa snaží veľmi zapáčiť šéfovi, čo nie každému vyhovuje.  

8. Nadľudský výkon si nedokáže udržať dlho.

Z dlhodobého hľadiska je perfekcionizmus neudržateľný, pretože ide o fungovanie pod neustálym tlakom a stresom. To má dopad na fyzické zdravie, môže to viesť k psychickým problémom, úzkostiam, depresiám či k vyhoreniu.

Po vyhorení perfekcionista často opustí kariéru alebo začne na inom mieste, nie je schopný realizovať svoj potenciál. Okrem toho zanedbáva iné oblasti svojho života, rodinu, priateľov, koníčky, športové aktivity, čo si vyberá svoju daň. 

Týchto 7 krokov vám rozviaže ruky

Našli ste sa v týchto bodoch? Nedovoľte, aby ste sa stali otrokmi perfekcionizmu, vyhnete sa v živote komplikáciám, ktoré môžu mať fyzický aj psychický charakter. Radšej sa vyskúšajte vrátiť z kratšej cesty, koučka Lucia Danková vám nižšie v 7 krokoch radí, ako na to: 

  • Napíšte si na papier, do akej miery je pre vás perfekcionizmus prínosný a o čo všetko vás oberá. Na základe toho určite, či je to dobrý sluha, ktorý vám pomáha k úspechu a máte ho pod kontrolou, alebo je to zlý pán, ktorý vás oberá o silu a sebahodnotu.  
  • Dovoľte si byť ľudskí a robiť chyby, pretože úspech sa nedostaví z večera do rána. Chyby k životu patria a k dosahovaniu výsledkov tiež. 
  • Ak vás počas pracovného projektu zožiera vnútorný kritik, sústreďte sa na to, čo vás tento nedokonalý výkon učí, alebo aké nové skúsenosti, vedomosti vám to dáva. Pre vás možno bude tento výkon nedokonalý, ale autenticita, originálnosť a ľudský prejav sú pre okolie príťažlivejšie. 
  • Usilujte sa skôr o úspech než o dokonalosť. Vždy je lepšie, keď dokončíte menší projekt, ako keď si stanovíte vysoký cieľ, no nie ste schopní ho naplniť. Ak si dávate veľké ciele, rozdeľte si ich na menšie a realistické. Vždy pracuje na jednom a ten aj dokončite. Keď máte jednu úlohu dokončenú, vtedy môžete pracovať na ďalšej. Tieto čiastkové výsledky si priebežne zhodnocujte, vďaka čomu môžete prehodnotiť aj svoj veľký cieľ. 
  • Zamyslite sa nad tým, čo zlé sa stane, keď nepodáte 110-percentný výkon, ale budete pracovať najlepšie, ako viete. Hoci to podľa vášho ideálu bude iba na 80 alebo 90 percent. Na menšie projekty si nastavte časový limit a po jeho uplynutí ich ukončite. Nechajte ich tak, možno to nebude dokonalé, ale bude to to najlepšie, čo ste vedeli urobiť. 
  • Uvedomte si, že vaša osobná hodnota sa neodvíja od výkonu. Ak vám chýba uznanie či rešpekt a neviete ho získať od okolia, tak sa naučte oceňovať sami seba. Každý večer si napíšte, za čo ste na seba hrdí, čo sa vám cez deň podarilo. Možno to budú drobnosti, ale za rok sa ich nazbiera slušný počet. Vďaka tomu nebudete potrebovať ocenenie a pochvalu za nadľudské a perfekcionistické výkony. 
  • Vyhraďte si čas a energiu na ostatné oblasti života. Udržiavajte si kvalitné osobné vzťahy a na pracovisku utvárajte vzťahy ľudskejšie, nie iba konkurenčné a zamerané na výkon. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?