Čo znamená úspech? Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV ho vysvetľuje ako kladný výsledok činnosti či úsilia. Úspech je však individuálny a kým si nezodpoviete otázku, čo znamená pre vás, budete v živote tápať. Keď nájdete odpoveď, aj kroky, ktoré vás posunú za lepším životom, vám pôjdu jednoduchšie. Na uľahčenie cesty vám prinášame 14 rád, ako si nastaviť myseľ, stravu aj životný štýl na dosiahnutie toho, čo pre vás predstavuje pojem „byť úspešný“.
Vo Forbes Slovensko sme oslovili koučku Bronislavu Švrčkovú a výživovú poradkyňu Janu Rybárovú s otázkou, ako si nastaviť myseľ, správnu stravu a životného štýl.
Bronislava Švrčková o psychologických aspektoch úspechu. Foto: archív respondentky
Bronislava Švrčková je koučka a absolventka vo výcviku psychoanalytickej psychoterapie. Vyštudovala sociálnu prácu so zameraním na psychológiu a medziľudské vzťahy. Venuje sa koučovaniu, lektorovaniu a osvete v rámci tematiky manipulácie a manipulatívnych vzťahových vzorcov. Je autorkou projektu Dobrý kouč, v ktorom píše o medziľudských vzťahoch, práci na sebarozvoji, podpore vlastného sebavedomia či asertivity.
1. Čo pre vás znamená úspech?
Túto otázku si potrebujete zodpovedať skôr než začnete rozmýšľať nad stratégiou, ako dosiahnuť úspech. Nejde o to, že sa chcete mať dobre 2 to je vágne poňatie, ktoré vás neprivedie nikam. Namiesto toho porozmýšľajte, čo chcete vo svojom živote. Čo pre vás znamená slovo úspech?
Spíšte si svoje hodnoty, preferencie, túžby a potreby. Popíšte presne, ako má váš úspech vyzerať. Je to úspešná rodina? Veľký biznis? Nevylučuje sa to navzájom? Nie je to niečo, čo od vás očakáva okolie? Bez tejto úprimnej spovede sa budete motať hore-dole svetom, a budete večne nespokojní s výsledkom.
2. Naučte sa k sebe správať dobre.
Rozmýšľali ste niekedy o tom, ako sa správate k sebe a ostatným? Skúste sa zastaviť napríklad v situácii, počas ktorej si niečo vyčítate. Položte si otázku: Ak by to urobil niekto z vašich priateľov, boli by ste na neho rovnako tvrdí?
Často máte sami na seba prísny pohľad, ktorý vás ťahá nadol namiesto toho, aby vám pomáhal. Môžete si to všimnúť aj pri výchove detí – tie, ktoré rastú v láskavom a akceptujúcom prostredí, majú vždy väčšiu šancu na úspech.
3. Porovnávajte sa iba sami so sebou.
Kolega postúpil v práci rýchlejšie, kamarátka schudla viac kilogramov, manžel zarába dvakrát toľko ako vy. Porovnávanie s druhými je cesta do pekla dláždená dobrými úmyslami. Uvedomte si, že nenájdete dvoch ľudí na svete, ktorí by mali rovnaké štartovacie podmienky, povahu či výchovu a mohli by sa objektívne porovnávať.
Jediný pevný bod, ktorý sa dá porovnávať, ste vy sami. Vo všetkých ostatných situáciách porovnávate neporovnateľné. Robte všetko pre to, aby ste dnes boli lepším človekom ako včera a zajtra lepším človekom ako dnes.
4. Začnite si pestovať vytrvalosť.
Dôležitou zložkou úspechu je vytrvalosť. V súčasnej dobe vás ostatní učia, že všetko musí byť rýchlo, instantne a na počkanie. Veľa dobrých vecí sa však buduje roky, kúsok po kúsku. Pomaly a vytrvalo pracujte na veciach, na ktorých vám záleží.
5. Robte konzistentné a vytrvalé kroky.
Vytrvalosť a konzistentnosť idú ruka v ruke. Ak sa budete učiť hrať na klavíri, po mesiaci ho vymeníte za husle a po dvoch týždňoch za gitaru, tak vám nepomôže ani vytrvalosť. Konzistentnosť vašich činov vychádza z vašich rozhodnutí.
Ak si určíte, čomu sa v živote chcete venovať, čo chcete dosiahnuť, bude pre vás jednoduchšie nastaviť si konzistentné a vytrvalé kroky, ktoré vás privedú k úspechu. A bude jedno, že teraz „frčí“ ukulele. Vy viete, aký nástroj je vašou prioritou. Keď v tom máte jasno, ste odolnejší voči vonkajším vplyvom.
6. Obklopte sa v živote správnymi ľuďmi.
Urobte si inventúru vo vzťahoch. Je v ľudskej povahe, že keď s niečím neviete pohnúť, tak zle znášate, ak sa niečo také podarí druhému človeku. To sú priateľstvá, ktoré jemne erodujú vaše presvedčenia či úspechy.
Môže to byť nevinná poznámka od kamarátky, ktorá vám povie, že ako ste schudli, tak ste aj zostarli. Pozorujte svoje okolie, a to, ako reaguje na vaše úspechy. Buďte na svojich priateľov nároční.
7. Zamyslite sa nad zmyslom vecí naokolo.
Žijete v dobe výkonu a zárobku, napriek tomu by ste mali robiť veci, ktoré pre vás majú zmysel. Ani tá najlepšie platená práca na svete vám nemusí priniesť šťastie, úspech a spokojnosť, pokiaľ je monotónna, ubíjajúca a nezmyselná. Začnite premýšľať o veciach, ktoré vám dávajú zmysel a hľadajte spôsob, ako ich pretaviť do života.
O nastavení stravy a životného štýlu hovorí výživová poradkyňa Jana Rybárová. Foto: archív respondentky
Jana Rybárová je výživová poradkyňa, ktorá založila vlastný projekt Nedietuj.sk. V ňom sa venuje klientom, ktorí potrebujú predovšetkým upraviť svoju hmotnosť a naučiť sa racionálne a vyvážene stravovať pomocou bežne dostupných potravín. Tiež je aj kondičnou trénerkou I. stupňa, takže okrem výživy rieši s klientmi pohyb a zmenu životného štýlu.
8. Pravidelne sa stravujte a neodopierajte si jedlo.
Neovládateľné chute na sladké a prejedanie sa sú často dôsledkom nepravidelnej stravy, odopierania si jedla v podobe diét, alebo pri psychickej či fyzickej záťaži. Naučte sa pravidelne stravovať, stačia vám tri plnohodnotné jedlá denne.
Okrem pravidelnosti je dôležité, čo na svoj tanier dáte. Dbajte na to, aby ste sa stravovali racionálne a nepodliehali ilúzii, že na jedlo nemáte čas a preto do seba nahádžete hocičo, čo vám príde pod ruku.
9. Emócie nezajedajte, zbavte sa ich pohybom.
Okrem fyzických potrieb by ste sa mali starať aj o psychické. Pre mnohých je stres spúšťačom prejedania sa. Snažte sa vyhýbať stresovým situáciám, a ak by k nim došlo, nájdite iný spôsob, ako ich prekonať. Jedným z nich môže byť pohyb, ktorý má pre vás mnoho benefitov:
- zlepšuje činnosť srdca a cievneho systému, pozitívne vplýva na krvný tlak,
- zvyšuje svalovú silu a vytrvalosť,
- zvyšuje citlivosť buniek na inzulín,
- pozitívne vplýva na metabolizmus tukov,
- pozitívne vplýva na kvalitu spánku,
- pozitívne vplýva na psychickú pohodu.
10. Tajné zásoby v práci naplňte zdravými alternatívami.
Často vo svojich pracovných stolíkoch skrývate nezdravé maškrty na zažehnanie stresu a hladu, čo je dôvodom, že ste bez energie, neustále hladní a maškrtní. Ak ich naplníte zdravšou alternatívou, napríklad orechmi, kvalitnou proteínovou tyčinkou či horkou čokoládou, pocítite na sebe pozitívne zmeny. Aj toto sú však potraviny, ktoré obsahujú kalórie, a nemôžete ich zjesť kvantum.
11. Nezaháňajte stres z práce pitím alkoholu.
Alkohol nie je živina, produkuje približne sedem kilokalórií na gram, s ktorými treba počítať. Zo zdravotného hľadiska sa za bežný príjem alkoholu uvádza menej než tri až štyri jednotky pre muža a dve až tri jednotky pre ženu. To predstavuje asi jedno malé pivo, jeden a pol deci vína či malý pohárik tvrdého alkoholu.
Ak si z času na čas doprajete pohárik kvalitného vína, nič hrozné sa nestane. Pokiaľ si však každý deň po práci doprajete pohárik, dva či tri, môžete si tým privodiť rôzne zdravotné ťažkosti. Namiesto pohárika po ťažkom dni v práci siahnite radšej po teniskách a choďte si zabehať alebo sa prejsť.
12. Dbajte na dostatočný príjem tekutín.
Pravidelnosť by nemala byť len v jedle, ale aj v príjme tekutín. Voda je potrebná pre príjem, trávenie a vstrebávanie potravy, transport živín, udržiavanie vlhkých slizníc, správnu funkciu obličiek či reguláciu teploty tela potením. Často sa hovorí, že hlad je prezlečený smäd. Niekedy to naozaj platí. Vždy, keď začnete byť maškrtní, sa skúste najskôr napiť čistej vody.
13. Navyšujte si energetický výdaj počas dňa.
Do práce autom, z práce autom, celodenné sedenie v práci, výťah namiesto schodov. Vidíte sa v tom? Ak sa dá, skúste namiesto auta chodiť do práce mestskou hromadnou dopravou, pešo alebo na bicykli. Nemusí to byť každý deň, ale aj párkrát do týždňa je lepšie ako nič.
Neseďte v práci celý deň a robte si pravidelné prestávky, choďte sa prejsť, ponaťahujte sa. Namiesto výťahu používajte nohy a domov si to vybehnite po svojich. Tieto zmeny vedú k väčšiemu množstvu energie počas dňa, lepšej kondícii, pozitívnej nálade či lepšej odolnosti voči stresu.
14. Káva vaša každodenná.
Káva obsahuje prospešné polyfenoly aj kofeín, ktorý zrýchľuje metabolizmus o tri až 11 percent, zvyšuje športovú výkonnosť a zmierňuje chuť do jedla. Ide však o zanedbateľné množstvo a účinky kávy sú krátkodobé, pretože si pri jej pravidelnom pití telo na kofeín zvykne, vybuduje si prirodzenú toleranciu.
Ako je káva prospešná, tak môže aj škodiť. A to najmä u citlivých jedincov, ktorým môže zvýšiť krvný tlak, tep srdca a môže viesť k nespavosti. Najviac však káva škodí, keď si do nej prisypete množstvo cukru.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]