18. decembra 2018

Pokiaľ ste ešte neprepadli podcastom, máte skvelú príležitosť vybrať si taký, od ktorého sa nebudete vedieť odtrhnúť. Najnovšie štatistiky z tohto roka hovoria, že na internete je aktuálne dostupných vyše 550-tisíc podcastových kanálov, ktoré ponúkajú takmer 19 miliónov epizód vo viac ako 100 svetových jazykoch. 

Prieskumy ukazujú, že typický americký poslucháč počúva v priemere päť podcastov týždenne. Zaujímavý je aj fakt, že podcasty čoraz viac oslovujú staršie publikum. Kým pred troma rokmi bola väčšina amerických poslucháčov vo veku 12 – 24 rokov, vlani ich už prevalcovala skupina 25 – 54-ročných fanúšikov podcastov.

Jeho podcast o mužnosti patrí medzi najpočúvanejšie.
Vyspovedal už aj Trubana či Volka

Pritom sa predpokladá, že trh s podcastmi bude do budúcna iba narastať. Napríklad, štúdia Activate Tech & Media Outlook 2018 predpokladá, že do roku 2021 bude podcasty počúvať 112 miliónov Američanov, čo je takmer dvakrát toľko, ako je tomu dnes.

Či už počúvate podcasty pri rannej káve, počas cesty do práce alebo pri večernom behu, nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

1. Masters of Scale

Podcast, ktorého moderátorom je miliardár a co-founder sociálnej siete LinkedIn, Reid Hoffman (Forbes odhaduje hodnotu jeho majetku na 1,7 miliardy amerických dolárov), si získal fanúšikov po celom svete.

Pointa podcastu je jednoduchá: Hoffman začne rozprávať svoje teórie o tom, ako vybudovať miliardovú firmu z nuly (tak, ako sa to jemu podarilo s LinkedIn-om), a následne ich testuje pri rozhovoroch s hosťami, ako sú Mark Zuckerberg (CEO Facebook), Sheryl Sandberg (COO Facebook) či Reed Hastings (CEO Netflix).

Pred pár mesiacmi spustil Hoffman už tretiu sériu podcastov, v ktorých sa špeciálne zameriava na “pankáčov” zo Silicon Valley. Takých, ktorí nehrajú presne podľa predpísaných pravidiel a k úspechu sa dostali kľukatejšou cestou. Napríklad si prizval Arianu Huffington (co-founderku The Huffington Post) či Daniela Eka (CEO Spotify).

Hoffman tento rok získal prestížnu Webby Award za najlepší biznis podcast. Ďalšou zaujímavosťou je, že podcast sa, ako prvé americké médium, zaviazal mať vyrovnaný počet mužských a ženských respondentov.

Reid Hoffman (vľavo), co-founder siete LinkedIn, ktorú pred dvoma rokmi odkúpil Microsoft za viac ako 26 miliárd amerických dolárov. Zdroj: SITA/AP

2. Hardcore History

Niekdajší rozhlasový moderátor Dan Carlin z Los Angeles odvysielal prvú epizódu podcastu Hardcore History so zarážajúcim titulkom “Alexander Veľký vs. Hitler” v roku 2006. Odvtedy priniesol celkom 62 podcastov, v ktorých pútavým rozprávačským štýlom skúma zákutia histórie, o ktorých sa len tak nedočítate v učebniciach dejepisu.

Jednotlivé epizódy majú milióny stiahnutí a Carlin má na konte niekoľko ocenení za najlepšie podcasty. Nevyhol sa však ani kritike historikov za to, že niektoré udalosti z histórie príliš zjednodušuje (veď posúďte sami).

3. Business Wars

Rozhlasový moderátor David Brown vytvoril kanál Business Wars, v ktorom predstavuje tak trocha iné zápasy. Hlavnými súpermi v ringu sú Bill Gates či Paul Allen. Nájdete tu krátke príbehy o tom, ako (nielen) v začiatkoch súperili Nike a Adidas, Redbull a Monster alebo Playstation a Xbox. A, samozrejme, kto vyhral.

4. She Did It Her Way

Podcast sa sústreďuje na malé a stredné biznisy, ktorých zakladateľkami sú ženy. Jeho autorkou je Amanda Boleyn, ktorá odišla z práce v korporácii, aby založila vlastnú koučingovú firmu. Medzi jej klientov dnes patria aj také giganty ako AT&T, HP alebo JPMorgan Chase.

V podcastoch predstavuje prevažne neznáme ženy, ktorým sa podarilo vybudovať úspešné, nezriedka aj multimiliónové firmy (ako v prípade freelance marketérky Lindy Solley Hurd, ktorá založila online retailovú spoločnosť Adeleine Clothing a jej tržby sa pohybujú v miliónoch dolárov).

Top spisovatelia zarobili 283 miliónov.
Skokanom je autor knihy o Trumpovi

Nebol by to biznis, ak by podcastom jeho founderka nedopĺňala predaj vlastných online kurzov o leadershipe, nevybudovala komunitu, za ktorej členstvo sa platí, alebo neprevádzkovala aj vlastný e-shop.

5. Recode Decode

Kara Swisher je jednou z najuznávanejších novinárok vo svete technológií, má skúsenosti z New York Times aj z Wall Street Journal. Preto niet divu, že jej podcast Recode Decode, v ktorom spovedá vizionárov zo Silicon Valley či šéfov technologických gigantov v USA, patrí medzi tie najpočúvanejšie.

Za zmienku stojí napríklad diel s Elonom Muskom, v ktorom sa ho pýtala na to, prečo má potrebu neustále tweetovať aj keď ho to tento rok stálo kreslo predsedu predstavenstva a pokutu 20 miliónov dolárov.

Kara Swisher, novinárka a spoluzakladateľka média ReCode, ktoré odkúpilo Vox Media. Foto: SITA/AP

6. Equity

Zaujímajú vás startupy a fondy rizikového kapitálu (VC)? Potom je pre vás ten pravý podcast Equity od technologického portálu TechCrunch. Hlavnými témami sú miliónové investície VC fondov do startupov, novinky v ich vedení a výhľady do budúcna. Napríklad, horúcou témou sú pripravované prvotné emisie akcií (IPO) mnohých “jednorožcov” (startupov s valuáciou vyššou ako 100 miliónov dolárov) na rok 2019.

Startup trojice Slovákov odkúpil najväčší súper Uberu.
Celkom chce zaň zaplatiť 100 miliónov dolárov

 Pokiaľ sa chcete podučiť technologickým a startupovým témam, s týmto podcastom naskočíte rovno do rozbehnutého vlaku.

7. Internet History Podcast

Niečo pre tých, ktorých zaujíma internet a jeho história. Brian McCullough, technologický nadšenec, častý rečník na konferenciách TEDx a najnovšie aj autor knihy “How the Internet Happened: From Netscape to the iPhone”, prerozprával históriu internetu ako fascinujúcu výpravu, pričom nezabudol na množstvo malých náhod, nehôd a iných detailov, ktoré sa dnes už zdajú takmer neuveriteľné.

Napríklad, čo sa písalo v prvej správe, ktorú kedy kto na internete odoslal? Prečo sa v roku 1999 stránka Excite.com rozhodla nekúpiť Google za 750-tisíc amerických dolárov? Ako vyzerala vôbec prvá reklama na Facebooku? Podcast má množstvo častí, najlepšie sú však tie označené ako “Chapter episodes”, kde sa venuje špeciálne príbehom z histórie. Napríklad aj rozmachu internetového porna.

8. The Tim Ferriss Show

Pokiaľ počúvate podcasty, tie od Tima Ferrissa vám zrejme nemusíme nijak zvlášť predstavovať. Podcast od tohto amerického spisovateľa a autora knižného bestselleru “Štvorhodinový pracovný týždeň“ patrí s viac ako 300 miliónmi stiahnutí medzi tie najpočúvanejšie. Niekoľkokrát sa dokonca umiestnil na prvej priečke medzi všetkými podcastami na iTunes (spomedzi asi 500-tisíc podcastov).

Medzi tie najpopulárnejšie epizódy patria jeho rozhovory s akčným hrdinom Arnoldom Schwarzeneggrom, s bývalým členom amerických námorných špeciálnych jednotiek a spisovateľom Jockom Willinkom alebo s hercom Jamiem Foxxom.

Tim Ferriss patrí aj medzi najsledovanejších rečníkov na konferenciách TEDx. Foto: YouTube.com (reprofoto Forbes)

9. HBR Idea Cast

Harvard Business Review prináša každý týždeň jeden diel podcastu na témy, ktoré aktuálne riešia podnikatelia, pričom ich rozoberá priamo s ľuďmi z biznisu. Na tému škálovania a expanzie sa rozprávali s Ming Zengom, hlavným stratégom Alibaby.

So šéfom PayPalu Danom Schulmanom zas debatovali na tému či by sa mali výkonní riaditelia angažovať v politike (a napríklad aj v takej kontroverznej téme, ako sú práva LGBT komunity).

Bol workoholik, neskôr založil Inštitút stresu.
Hovorí, ako mu predchádzať a kto je ohrozený

Tiež sa pozerajú na témy, ako spánok ovplyvňuje pracovný výkon zamestnanca, ako na ľudí vplývajú šéfovia s priveľkými egami, alebo prečo sa neoplatí potláčať v práci emócie.

10. 10 % Happier

Tak trocha nezvyčajný podcast. Jeho autorom je Dan Harris, moderátor televíznej stanice ABC, ktorý mal počas živého vysielania relácie “Good Morning America” panický atak. Zmena životného štýlu, ktorá nasledovala, v sebe skrývala aj biznisový potenciál, ktorý rýchlo vycítil. Publikoval knihu, vytvoril mobilnú aplikáciu a vysiela vlastný podcast, v ktorom sa rozpráva s hosťami o dôležitosti mentálneho zdravia a napríklad aj o benefitoch meditácie.

Prvú epizódu odvysielala pred dvoma rokmi stanica ABC, hosťami v štúdiu boli Dalajláma a neurovedec Richard Davidson. Podcast prináša nové epizódy každý týždeň a má za ten čas množstvo zaujímavých rozhovorov. Medzi hosťami nechýbali ani Tim Ferriss, Arianna Huffington či Jon Kabat-Zinn, autor meditácie všímavosti (mindfulness).

11. WTF with Marc Maron

Americký stand-up komik Marc Maron začal s podcastom WTF už v roku 2009 a do dnešného dňa má na konte desiatky nezabudnuteľných rozhovorov. Napríklad, v roku 2015 prišiel k nemu do štúdia Barack Obama, ešte ako prezident Spojených štátov amerických. Vyspovedal aj Keitha Richardsa z Rolling Stones, herca Patricka Stewarta a azda tých najznámejších komikov, ako sú Jimmy Fallon, Jimmy Kimmel či Conan O’Brien. Počas prvých šiestich rokov zaznamenal podcast 250 miliónov stiahnutí.

Marc Maron (55) je komik, moderátor, televízna hviezda a spisovateľ, ktorý je priekopník na poli podcastov, venuje sa im už od roku 2009. Foto: Marc Maron (archív)

12. Future Perfect

Dylan Matthews, americký reportér, ktorý pracuje pre online platformu Vox, vysiela podcast o problémoch, ktoré môžu v budúcnosti našu planétu postihnúť a o tom, ako ich vyriešiť. Niektoré z epizód vám prinesú nečakané zamyslenia – napríklad, či môže “fejková” sopka odvrátiť globálne otepľovanie alebo čo by sme mali pridávať do vody, aby sme znížili počet samovrážd?

13. Closer Than They Appear

Novinár a spisovateľ Carvell Wallace sa chcel po tom, ako sa miliardár Donald Trump stal 45. prezidentom Spojených štátov amerických, odsťahovať  do zahraničia. Namiesto toho však v spolupráci s televíziou Al-Jazeera založil podcast “Closer Than They Appear”, v ktorom diskutuje s aktivistami, novinármi a politikmi o nedoriešenej americkej histórii, rasovej neznášanlivosti, migrácii a o témach, ktoré, ako on uvádza, “chce bežná americká rodina pri večeri radšej vynechať”.

Manažujte čas ako CEO.
Inšpirujte sa slovenskými podnikateľmi a manažérmi

Podcast bol tento rok nominovaný na prestížnu Webby Award v kategórii podcastov, ktoré sa venujú umeniu a kultúre.

14. Without Fail

Alex Blumberg, CEO podcastového rádia Gimlet Media, iba v septembri spustil sériu podcastov, ktoré príznačne nazval Without Fail. Práve neúspech je hlavnou témou tohto podcastu, šéfovia firiem a zakladatelia startupov v rozhovoroch s Blumbergom odhaľujú pozadie svojho úspechu, za ktorým sú často veľké prešľapy a bolestivé pády. Medzi prvými hosťami relácie bol Andrew Mason, zakladateľ zľavového impéria Groupon.

15. The Tip Off

Niečo nevídané: podcast, ktorý odhaľuje nie veľké kauzy, ale pozadie toho, odkiaľ získali novinári informácie, ktoré ich k odhaleniam doviedli. Napríklad, ako sa začala rodiť jedna z najväčších káuz posledných desaťročí, Panama Papers, odkiaľ presne unikli milióny dokumentov a ako sa desiatky novinárov dokázali zladiť, aby priniesli čo najpútavejšie a najpresnejšie informácie? A ako vyzerá práca investigatívneho novinára, ktorá miestami pripomína prácu detektíva? Podcast získal tento rok prestížne ocenenie British Podcast Award 2018.

Hlavná foto: Pexels