23. októbra 2018

Ďalší kolosálny úspech slovenských startupistov. Blue Vision Labs, startup trojice Slovákov, ktorý vyvíja aplikácie na zdieľanie rozšírenej reality, ktoré môžu byť kľúčové pre nasadenie autonómnych áut na trh, odkúpila americká zdieľaná taxislužba Lyft. Suma, ktorú za akvizíciu slovenského startupu zaplatila, má byť podľa informácií portálu TechCrunch okolo 72 miliónov dolárov (63 miliónov eur). Startupistom mala firma prisľúbiť aj ďalších 30 miliónov navyše po dosiahnutí určitých míľníkov, píše TechCrunch

“S Lyftom sme mali dlhodobo veľmi dobré vzťahy a celý proces išiel veľmi hladko,” okomentoval pre Forbes.sk priebeh rokovaní o akvizícii CEO startupu Peter Ondrúška. Informácie o cene za predaj nekomentoval.

Peter Ondrúška, CEO Blue Vision Labs, je aj tohtoročným členom Forbes rebríčka 30pod30. Foto: Peter Ondrúška (archív)

Trojica startupistov zostáva aj po akvizícii vo firme aktívna, pričom Ondrúška povedie novú pobočku Lyftu v Londýne zameranú na samoriadiace autá a na UX. “Je to prvý office Lyftu v Londýne, aj vo Veľkej Británii,” prezradil pre Forbes.sk.

Pre Lyft ide pritom o vôbec prvé rozširovanie vlastných radov o ďalšiu technológiu na rozvoj autonómnych áut. Doposiaľ na ich rozvoji pre americkú firmu pracovalo 300 ľudí.

Naposledy sme o Blue Vision Labs písali v marci tohto roka, keď firma po vyše dvoch rokoch vývoja vyšla zo stealth mode (utajeného režimu) a rovno sa aj pochválila investíciou 14,5 milióna amerických dolárov od fondu Google Ventures.

Celkom tak navýšila dovtedajšie investície do startupu na 17 miliónov dolárov (13,76 milióna eur). Predchádzajúcimi investormi spoločnosti sú medzinárodné fondy Accel, Horizons Ventures, SV Angel a ďalší.

Slováci vytvorili appku na rozšírenú realitu. Google do nich investoval 14,5 milióna dolárov

Zakladateľmi startupu sú traja Slováci, ktorí sa spoznali počas doktorandských štúdií na Oxforde. CEO firmy je Peter Ondrúška, tohtoročný člen rebríčka Forbes 30pod30, mladý odborník na robotiku, ktorý má za sebou stáže v Googli, Facebooku aj v Microsofte.

„Táto technológia pomáha autám v orientácii, kde sú, čo je okolo nich a aký ďalší krok by mali učiniť na takej úrovni, ako žiadna iná dostupná technológia. Sme nadšení, že spoluprácou s Lyftom môžeme prispieť k ich snahám umožniť budúcnosť autonómnej mobility,“ povedal v podnikovom vyhlásení Ondrúška.

Ďalšími spoluzakladateľmi sú Lukáš Platinský, ktorý predtým pôsobil v americko-slovenskom startupe Prizeo a Andrej Pančík, náš najúspešnejší sériový startupista.

Globálne ambície ich startupu Blue Vision Labs načrtol Andrej Pančík pre Forbes už v apríli tohto roka, keď na otázku, ako chcú rásť, odpovedal takto: “Naším cieľom je posunúť technológiu tak ďaleko, aby sa nachádzala vo vrecku každého človeka. Aby každý mohol vytiahnuť nástroj, ktorý používa, či už to je mobilný telefón alebo inteligentné okuliare, a mal tam našu aplikáciu. Chceme byť všade.”

Pančík má na konte už viacero úspešných exitov. V roku 2015 dotiahol k niekoľkomiliónovému predaju startup Prizeo, ktorý prepájal celebrity s charitou.

Slovenský startupista v európskom 30pod30:
Andrej Pančík spojil aj charitu a Biebera

O pár mesiacov na to sa mu podarilo tento kolosálny úspech zopakovať, keď za viac ako 100 miliónov dolárov predal aj svoju ďalšiu firmu Represent. Pančík sa v januári objavil aj v celoeurópskom výbere najperspektívnejších mladých ľudí podľa magazínu Forbes 30pod30. Ďalšími zakladateľmi Blue Vision Labs sú Hugo Grimmett a Bryan Baum, ktorý spolu s Pančíkom pôsobil vo vedení Representu.

Andrej Pančík, najúspešnejší serial entrepreneur zo Slovenska. Foto: Marek Mucha

Lyft je najväčší svetový rival alternatívnej taxislužby Uber. Operuje v 300 amerických mestách vrátane Los Angeles a New Yorku a v kanadskom Toronte. Jeho vodiči urobia milión jázd každý deň. Firmu založili v roku 2012 Logan Green (súčasný CEO) a John Zimmer (súčasný prezident spoločnosti), pričom na konci júna bola jej valuácia na úrovni 15,1 miliardy amerických dolárov. Lyft sa chystá v budúcom roku vstúpiť na burzu.

Foto: Blue Vision Labs