22. novembra 2018

Bola to len myšlienka, ktorá vznikla z úvah o tom, čo znamená byť mužom. Dnes patria jeho podcasty k najpočúvanejším slovenským podcastom, ktoré v číslach prekonávajú len podcasty veľkých mediálnych domov. Čo sa skrýva za mediálnym úspechom muža, ktorý má svoj projekt po celý čas len ako hobby?

Peter Podlesný je 35-ročný muž z Košíc. Sám seba definuje predovšetkým ako „manžela, otca a priateľa“, no zároveň je aj zakladateľom online magazínu mužom.sk, z ktorého vznikol spomínaný podcast, a silovo-kondičným trénerom, čo je jeho primárne živobytie.

Myšlienka otvoriť problematiku „mužnosti“ prišla, keď sa snažil hľadať odpovede na otázky, čo znamená byť mužom v 21. storočí. To, čo objavil, ho však neuspokojilo – v luxuse, manažérskych pozíciách a nahých ženách nevidel odpoveď. 

Hrabali lístie a zbierali zemiaky.
Prvé brigády Meška, Cifru či Kisku

„Začal som teda tento priestor odkrývať sám. Teraz je to takmer šesť rokov, čo sa tejto téme venujem denne, čo znamená desiatky kníh, stovky hodín podcastov a rozhovorov,“ hovorí.

Ženy sa zmenám prispôsobili, muži sa zasekli

„Som presvedčený o tom, že muž potrebuje nájsť svoje opodstatnenie a využiť potenciál, ktorý nesie. Ak tento priestor chlap neotvorí, môže sa to skončiť tragicky,“ tvrdí Peter, opierajúc sa o štatistiku, že až 80 % dokonaných samovrážd na Slovensku tvoria muži. 

„Táto téma však nie je aktuálna iba teraz, ale v rámci každej generácie. Je pravdou, že sme sa v 20. storočí posunuli, mám na mysli technologický aj sociálny aspekt, ale zatiaľ čo ženy sa týmto zmenám dokázali prispôsobiť, muži hybernovali.“

Peter ďalej vysvetľuje: „História, ale aj tradícia, ukazovali, čo je našou úlohou a popravde sme si viedli celkom dobre. Potom, ako sme sa zabývali v bytovkách a továrňach, sme sa akosi stratili. V duši sme lovcami medzi mrakodrapmi. Kdesi na pozadí nám beží predstava toho, aká je naša úloha, no pasivita nás paralyzuje.“

Opustil prácu leteckého technika, aby sa venoval svojej vášni.
Tvrdí, že každý si zapamätá muža s motýlikom

V súčasnej dobe ide o mimoriadne citlivú tému a Peter priznáva, že v súvislosti s tematikou podcastov, s ktorými mu pomáha ďalší člen tímu, sa ani zďaleka nestretáva len s pozitívnymi reakciami. „Negatívne ohlasy plynú často z povrchnej predstavy o tom, že sa snažíme o nejakú formu patriarchátu, o pravekú maskulinitu alebo, že sa snažíme vymedziť ideálneho muža,“ tvrdí, čo však zároveň zásadne odmieta. 

„Nejdeme cestou ezoteriky alebo nejakého duševného sebapoznania. Našou víziou je disciplína, česť, vytrvalosť, tvrdá práca. Na moje prekvapenie je to niečo, čo mnoho mužov objavuje ako svoju zanedbanú časť osobnosti. Mohol by som vyrozprávať desiatky príbehov od najdramatickejších, kde šlo o život, až po úplne bežné, kde detaily priniesli zmenu nielen pre muža, ale aj pre jeho rodinu,“ hovorí.

Ako malý podcast poráža aj veľké ryby

Hoci ide o mimoriadne ťažkú tému, Peter sa medzičasom pustil do tvorby podcastov, ktorých popularita atakuje číslami najväčšie slovenské projekty. Na slovenskom iTunes sú jeho podcasty ôsme najpočúvanejšie spomedzi tých v slovenskom jazyku, pričom ho číslami predčia výhradne podcasty veľkých slovenských denníkov. 

Peter síce úspech svojich relácií nepreceňuje, pretože „podcastový vesmír“ na Slovensku vníma stále skôr ako mikropriestor, na druhú stranu ho však počúvanosť teší. Tajomstvo úspechu vidí najmä v disciplíne, o ktorej nezriedka hovorí aj vo svojich reláciách, ako aj v autenticite, ktorú mu do istej miery pomáha udržiavať aj fakt, že nejde o komerčnú aktivitu. 

Peter Podlesný pri nahrávaní podcastov.
Peter pri nahrávaní podcastov. Foto: archív Peter Podlesný

„Nedeľu čo nedeľu (aktuálne viac ako 83 týždňov bez prerušenia) sa snažím o autenticitu. Hovorím to, o čom premýšľam a čím žijem, tak ako každý iný chlap. A snažím sa z toho vyvodiť niečo použiteľné pre viacerých z nás,“ vysvetľuje Peter.

V súčasnosti pre svojich počúvateľov publikuje dva podcasty týždenne – v strede týždňa jeden o prepojení filozofie a denného života, ktorý má pod taktovkou člen jeho redakcie Jakub Betinský, v nedeľu druhý, kde on sám strieda rozhovory s hosťami, prezentáciu vlastných myšlienok a tipov na knihy.

Medzi hosťami človek objaví mená, o ktorých zrejme doposiaľ nepočul, ale aj mená, ktoré sú každému Slovákovi veľmi dobre známe. Medzi hosťami Petrových podcastov sa objavil aj Michal Truban či šprintér Ján Volko.

„V súčasnosti je to koníček, a tak nedokážem ponúknuť žiaden honorár, napriek tomu pozývame naozaj inšpirujúcich hostí. Vždy to však musí byť chlap, ktorý má čo povedať nielen v profesnej oblasti, ale prináša svojím životom pridanú hodnotu. Mňa totiž nezaujíma, koľko človek zarobil alebo čo dosiahol, ale čo sa pri tom naučil a čo z toho môže odovzdať ďalej,“ hovorí Peter o výbere hostí.

Bude raz z hobby aj biznis?

Petrov projekt je pre neho stále len hobby a na báze dobrovoľnosti funguje nielen on, ale aj jeho korektorky a externí autori. Zmení sa to niekedy?

Peter Podlesný na prednáške v sále s hosťami.
Peter často prednáša aj naživo, stále však ide skôr o koníček. Foto: Daniel Maďa

„Myslím, že tento projekt má potenciál uživiť niekoľkých ľudí, ale to sa nesmie stať na úkor slobody a hodnôt. Som spokojný, že si prípadné spolupráce môžeme vyberať a odmietať podľa vlastného uváženia,“ hovorí Peter. Priznáva, že z času na čas niekto jeho projekt finančne podporí dobrovoľným príspevkom. A čo ďalej?

„Pracujem na tom, aby som urobil niečo pre komunitu, ktorá sa okolo magazínu vytvorila. Mám na mysli mužov, ktorí premýšľajú podobne a neboja sa namáhavej premeny a práce na sebe. Tvoríme preto ako virtuálny priestor, tak aj možnosť stretnúť sa v budúcnosti aj osobne pri nejakom väčšom projekte,“ prezradil na záver.

Hlavné foto: Peter Podlesný počas prednášania. Foto: Michal Pončák