19. novembra 2018

Zakladatelia firiem, riaditelia či významní manažéri. Aj oni začínali roznášaním letákov, novín, prípadne zbieraním zemiakov. Šiestich ľudí z podnikateľského prostredia sme sa pýtali, aká bola ich prvá brigáda a koľko zarobili. Článok je prvou časťou seriálu ankiet s osobnosťami slovenského biznisu.

Andrej Kiska mladší
partner Credo Ventures

Andrej Kiska mladší

Moja prvá brigáda bola pomerne nudná, v druhom ročníku na strednej škole som roznášal letáky do poštových schránok. O rok neskôr som si už ako správny startupista vymyslel prácu sám: predával som „neviditeľné pero“. Bola to fixka, ktorej písmo bolo vidieť len keď ste na neho posvietili UV lampou, ktorá bola na hrote pera.

Premýšľajte ako Hessel, Kulich či Cifra.
Aké knihy odporúča 5 top slovenských CEO?

Reklama

Kúpil som ich niekde v Číne online a predával na mojej strednej škole. Nákup online pred 15 rokmi, hlavne s čínskou protistranou, bol pomerne riskantný biznis. Myslím, že som na nich zarobil asi 10 000 korún, ale biznis mal aj prekvapujúci druhotný zdroj príjmov. Vďaka používaniu UV lampy peru veľmi rýchlo došli baterky, ktoré boli špeciálne a nedali sa kúpiť hocikde, študenti si ich museli kupovať odo mňa.

Michal Meško
CEO Martinus

Michal Meško

Ak si správne pamätám, moja prvá finančná odmena bola za krátky článok do miestnych novín – Nový Život Turca. Zarobil som na tom okolo 50 korún. Neskôr, keď som mal 15 rokov, som pracoval v reklamnej agentúre a prvou „veľkou“ brigádou bol Martinus, kde som si za prvú odmenu kúpil skener.

Timea Reicher
Retail director Slovnaft

Timea Reicher Slovnaft

V rámci svojej prvej brigády som ako 16-ročná pomáhala pri riešení dedičských konaní. Keďže mi na gymnáziu išla dobre matematika, prepočítavala som najmä podiely parciel. Pracovala som niekoľko hodín týždenne, vďaka čomu som si mesačne zarobila okolo 500 slovenských korún. To je dnes necelých 20 eur, ale vtedy mi tie peniaze výrazne prilepšili k vreckovému.

Ján Cifra
CEO Websupport

Ján Cifra websupport

Keď som mal asi 6 či 7 rokov, pomohol som susede pohrabať lístie na trávniku. Pamätám si, že ma to veľmi nebavilo, ale dostal som za to 20 korún, ešte československých. Prvou serióznou brigádou však bolo rozdávanie letákov pre jazykovú školu, keď som mal 18 rokov a akurát som začal študovať na vysokej škole. Bolo to platené od letáka, ale už si presne nepamätám, o akú sumu presne išlo.

Peter Krutil
CEO Slovenská sporiteľňa

Peter Krútil, Slovenská sporiteľňa

Prvou brigádou bolo roznášanie novín po bratislavskej Trnávke. Bolo to veľmi praktické, keďže som sa chodil rovno odtiaľ kúpať na Zlaté piesky. Mal som vtedy asi 15 rokov, tak to bol fajn kompromis – užil som si aj leto a zároveň som pracoval.

Naučte sa spoľahnúť na tím.
7 rád, ako byť lepší od Michala Meška z Martinusu

Jediná nevýhoda bola, že som musel vstávať o piatej, keďže ľudia chcú čítať noviny ráno. Peniaze som si odkladal na kazetový magnetofón, ktorý mi otec doniesol z Nemecka, a ja som si naň prispel.

Anna Macaláková
riaditeľka J&T Banka Slovensko

Anna Macaláková

Reklama

Prvá brigáda, na ktorú si spomínam, bola tá klasická zemiaková. Bola povinná zo školy a moje ročníky si na ňu ešte určite pamätajú. Dostali sme vtedy šálku čaju a tuším okolo sto korún za celý deň. Nešlo teda o nejakú zárobkovú činnosť, napriek tomu si na ňu dodnes spomínam veľmi rada, keďže sme sa snažili nájsť na nej niečo pozitívne a popri zberaní zemiakov sme si užili aj veľa zábavy.

Hlavné foto: archív Forbes