14. decembra 2018

„Raz denne sa pozriem k nebu a poviem: ‘Ďakujem ti za Donalda Trumpa’,“povedal Michael Wolff minulú jar. Aj teraz má veľmi dobrý dôvod súčasnému prezidentovi USA ďakovať . Bez neho by sa totiž nedostal do rebríčka najlepšie platených autorov súčasnosti.

Po tom ako denník Guardian publikoval útržky z Wolffovej knihy Fire and Fury (v slovenskom preklade Oheň a síra) z prostredia Bieleho domu, obdržal spisovateľ list od Trumpovho právnika. Písal v ňom, že dielo obsahuje urážlivé a hanlivé informácie a autora v tom čase napadol aj samotný Trump prostredníctvom svojho obľúbeného komunikačného kanálu – Twitteru. „Michael Wolff je lúzer, ktorý si vymýšľa príbehy za účelom predať svoju nudnú a nepravdivú knihu,“ napísal na sociálnej sieti.

Top 10 najlepšie platených hviezd YouTube. Lídrom je 7-ročný chlapec

Vydavateľstvo sa rozhodlo využiť túto bezplatnú publicitu a urýchlilo vydanie knihy. Z tejto „nudnej a nepravdivej knihy“ sa len za prvé tri týždne predalo 1,7 milióna kópií na celom svete. Vďaka Fire and Fury zarobil Wolff za obdobie od júna 2017 do júna tohto roka 13 miliónov dolárov. Je jediným nováčikom v zozname a jediným autorom rebríčka, ktorý nepíše fikciu. Jeho sedemciferný honorár obohatila aj zmluva na pokračovanie a filmové práva.

11 najlepšie platených autorov spolu len na americkom trhu predalo 24,5 miliónov výtlačkov svojich kníh a zarobilo 283 miliónov dolárov.

Najlepšie platené celebrity pod 30 rokov. Rebríček ovládla Kylie Jenner

James Patterson, ktorý je v rebríčku prvý, zarobil 86 miliónov dolárov a podľa NPD BookScan predal v USA 4,8 miliónov výtlačkov kníh. A jeho zisky môžu budúci rok ešte porásť. Tesne po uzavretí sledovaného obdobia totiž vydal politický thriller The President is missing, ktorého spoluautorom je bývalý americký prezident Bill Clinton. Od júna sa z neho predalo vyše 660-tisíc kópií. Spisovateľ kraľuje zoznamu najlepšie platených autorov už desiatykrát počas dvoch dekád zostavovania rebríčka. Kľúčom k jeho úspechu je vytrvalosť. Pattersonovu prvú knihu odmietlo 31 vydavateľstiev, no on sa vzdať odmietol. „Neberte nie ako odpoveď, ak vám vaše vnútro hovorí áno,“ povedal minulý rok pre Forbes.

Druhé miesto obsadila J. K. Rowlingová, aj napriek tomu, že si oproti minulému roku pohoršila o 41 miliónov (vlani bola prvá). Tentokrát zarobila 54 miliónov dolárov, pričom predaj jej najnovšej knihy The Boy Who Lived tento rok poklesol. Britská autorka však zarobila na starších vydaniach kníh, autorských právach zo zábavných parkov či na produkcii filmu. A aj napriek tomu, že budú najnovšie Fantastické zvery pravdepodobne najhoršie hodnoteným filmom z edície Harryho Pottera, naplánované sú jeho ďalšie tri pokračovania.

Kráľ hororov Stephen King je v rebríčku najlepšie platených autorov roka tretí, pričom zarobil 27 miliónov dolárov. Doma predal 2,7 miliónov kníh a svoj úspech znásobil filmovou verziou hororu It (To), ktorý je adaptáciou rovnomennej knihy vydanej v roku 1986. Celkovo zarobil film s 35-miliónovým rozpočtom 700 miliónov dolárov celosvetovo, a osemmiestnym šekom zaň si King svoje výnosy takmer zdvojnásobil. It sa stal najúspešnejším hororom v USA a na jeseň budúceho roka je naplánované jeho pokračovanie.

Paula Hawkins, autorka známej knihy The Girl on the Train (Dievča vo vlaku) naopak z rebríčka vypadla. Prvýkrát sa doň dostala v roku 2016 s 10-miliónovými príjmami za svoj debut, no jej najnovší thriller nebol taký úspešný ako jeho predchodcovia.

Metodológia

Zoznam je tvorený na základe príjmov pred zdanením, ktoré autori zarobili od 1. júla 2017 do 1. júna 2018. Zo zárobkov neboli odpočítané odhadované poplatky za agentov, manažérov a advokátov. Údaje indexu sú založené na číslach získaných od spoločností NPD BookScan and Box Office Mojo a na rozhovoroch s odborníkmi z daného odvetvia.

Pozrite si TOP 10 najlepšie zarábajúcich spisovateľov sveta:

10. E.L. James

10,5 milióna dolárov

Autorka kníh Fifty shades od Grey (Päťdesiat odtieňov sivej) E.L. James. Foto: Sita/AP

10. Rick Riordan

10,5 milióna dolárov

Autor Percyho Jacksona predal len na americkom trhu 2,1 miliónov kníh. Foto: Sita/AP

8. Nora Roberts

12 miliónov dolárov

Nora Roberts je autorkou romantických kníh, z ktorých tento rok predala 1,5 milióna v USA. Foto: Sita/AP

8. Danielle Steel

12 miliónov dolárov

Danielle Steel publikovala v sledovanom období šesť kníh. Patrí k najbohatším ženám v USA, ktoré si na seba zarobili samy. Foto: Sita/AP

7. Michael Wolff

13 miliónov

Michael Wolff je autorom knihy o Donaldovi Trumpovi. Foto: Sita/AP

5. Dan Brown

18,5 milióna dolárov

Posledná kniha Dana Browna Origin sa stala bestsellerom. Foto: Sita/AP

4. Jeff Kinney

18,5 milióna dolárov

Autor detských kníh Jeff Kinney predal zo svojej novej série Diary of a Wimpy Kid  tento rok viac ako 200 miliónov výtlačkov na celom svete. Foto: Sita/AP

4. John Grisham

21 miliónov dolárov

Právnik, ktorý sa stal spisovateľom, predal tento rok 2,6 miliónov výtlačkov svojich kníh. Foto: Sita/AP

3. Stephen King

27 miliónov dolárov

Kráľ hororu Stephen King predal tento rok 2,7 miliónov výtlačkov svojich kníh. Foto: Sita/AP

2. J. K. Rowlingová

54 miliónov dolárov

Bez novej knihy od Rowlingovej poklesli predaje kníh o Harrym Potterovi. V rebríčku je však stále vysoko. Foto: Sita/AP

James Patterson

86 miliónov dolárov

Americký najlepšie zarábajúci autor James Patterson publikoval minulý rok vyše 20 kníh. Foto: Sita/AP
Hlavná foto: Sita/AP