5. decembra 2018

Spolupráce so známymi značkami, kolekcie vlastného oblečenia a milióny fanúšikov. To, čo bolo kedysi doménou slávnych športovcov a top ľudí Hollywoodu, dnes zahŕňa napríklad takého Markipliera, jedného z najlepšie zarábajúcich Youtuberov sveta. V 12-mesačnom sledovanom období zarobil 17,5 milióna dolárov. 

Vlastným menom Mark Fischbach, pôvodom Havajčan, spustil svoj YouTube kanál v roku 2012, keď bol ešte študentom biomedicínskeho inžinierstva na univerzite v Cincinnati. Práve prechádzal ťažkým obdobím: rozišiel sa so svojou priateľkou, prepustili ho z práce a mal po operácii, počas ktorej mu odstraňovali nádor nadobličiek.

„Stalo sa toho veľa, čo mi dávalo pocit, že nemám žiadnu kontrolu nad životom. Musel som niečo urobiť,“ povedal 29-ročný Fischbach, ktorý žije v súčasnosti v Los Angeles. V začiatkoch nahrával len zvukové útržky ako prax pre potenciálnu kariéru v oblasti zvukového herectva, neskôr však našiel publikum najmä vďaka komentovaniu videohier.

Najlepšie platené celebrity pod 30 rokov. Rebríček ovládla Kylie Jenner

Myslíte si, že pozeranie na niekoho, kto hrá playstation, nie je zábava? Markiplier má v súčasnosti 22,4 milióna odberateľov na YouTube a na konte 10 miliárd zhliadnutí svojich videí. Je jedným z piatich gamerov v skupine 10 najlepšie zarábajúcich Youtuberov, ktorí za uplynulý rok zarobili dokopy 180,5 milióna dolárov. Ide o 42-percentný nárast oproti roku 2017.

Hrať hry na YouTube sa pritom oplatí. V porovnaní s inými žánrami, ako sú napríklad pranky či komédia, je produkcia herných videí rýchlejšia, a tak môže Youtuber svoj kanál aktualizovať častejšie. Viac príspevkov sa odráža na väčšom počte divákov a možnosti umiestňovať do videí viac reklamy, z ktorej tečú peniaze. Forbes odhaduje, že v súčasnosti zarobia tieto hviezdy približne 5 dolárov za tisíc videní.

Taktiež pomáha aj to, že mladá generácia, ktorá sa vďaka internetovej databáze videí odkláňa od televízie, je fanúšikom videohier. „Pred 10-15 rokmi hranie videohier nebolo cool. Robil si to, pretože si to miloval, nie preto, že to bolo v móde,“ povedal David Huntzinger, agent v digitálnej talentovej spoločnosti WME. „Teraz na platforme Twitch streamuje svoju hru Drake a profesionálni športovci sa v šatni rozprávajú o tom, ako nemôžu prestať hrať Xbox. Je to niečo, pre čo dnešné deti žijú a dýchajú,“ hovorí.

Desať najlepšie platených speváčok. Kraľuje Katy Perry s 83 miliónmi

Tak ako každá správna hviezda sociálnych sietí aj Markiplier sa vyvíja. V októbri spolu so Seánom McLoughlinom, taktiež členom top 10, založil športovú značku Cloak. Ich kolekcia sa skladá z 85 typov svetrov a 35 tričiek a ich fanúšikovia ich vykúpili za 48 hodín.

Práve príjmy z merchandisu sa stávajú čoraz dôležitejším zdrojom bohatstva digitálnych hviezd, z ktorých je väčšina dvadsiatnikov a tridsiatnikov. Každý z top 10 najlepšie zarábajúcich Youtuberov má vlastnú značku. Práve narastajúci predaj merchu pomohol 42-percentnému rozdielu v ich celkovom príjme oproti minulému roku. „Vytvoril som túto obrovskú komunitu a zabavil som mnoho ľudí,“ hovorí Fischbach, ktorý vidí svoj Cloak ako cestu k hmatateľnejšiemu impériu. A tak ako každý správny biznismen, aj on premýšľa dopredu. „Nebudem môcť robiť videá na YouTube večne,“ vraví.

Pozrite si TOP 10 najlepšie zarábajúcich hviezd YouTube:

10. Logan Paul

 14,5 milióna USD

Foto: SITA/AP

V januári 2018 vykopol YouTube 23-ročného Paula z programu, v rámci ktorého im spoločnosť vypráca priaznivejšie ceny za reklamy vo videách. Stalo sa to po tom, ako na svojom kanáli zverejnil video z Japonska, na ktorom je zachytený človek, ktorý spáchal samovraždu, visiaci zo stromu. Youtuber sa ospravedlnil, no jeho príjmy z videí a spoluprác výrazne klesli. Lojálni fanúšikovia však vďaka nákupu merchandize udržali nejho obchodné aktivity nad vodou.

9. PewDiePie

 15,5 milióna USD

Foto: SITA/YouTube via AP

Príjmy najsledovanejšieho Youtubera, Švéda Felixa Kjellberga, ktorý má 72,5 miliónov sledovateľov, neovplyvnil ani škandál. Jeho inzerenti sa vrátili aj napriek jeho antisemitským narážkam a platia 450-tisíc za sponzorované video.

8. Jacksepticeye

 16 miliónov USD

Foto: Instagram Jacksepticeye

Energický Seán McLoughlin je najobľúbenejším Youtuberom v Írsku vďaka jeho farbistému komentovaniu videohier. Ani nadávky mu nezabránili v tom, aby sa stal mainstreamom. Spolupracoval s Disney a v súčasnosti pracuje na špeciálnom obsahu pre streamovaciu platformu Twitch.

7. Vanoss Gaming

 17 miliónov USD

Foto: Instagram Vanoss Gaming

Vtipný kanadský Youtuber Evan Fong sa venuje prioritne dvom hrám – Call of Duty a Assassin’s Creed a popri tom rozbieha hip-hopovú kariéru. Hudba mu však zatiaľ nevynáša toľko ako YouTube.

7. Markiplier

 17,5 miliónov USD

Foto: Instagram Markiplier

Havajčan Markiplier je na svojom PS 4 skoro každý deň, ale nemárni len tak čas. Tento gamer má za sebou turné po Severnej Amerike, podpisuje sedemciferné kontrakty a spolu s 8.najlepšie zarábúcim Youtuberom má vlastnú značku oblečenia.

5. Jeffree Star

 18 miliónov USD

Foto: Instagram Jeffree Star

Americká internetová celebrita, ktorá je známa od čias Myspace, sa dostala do väčšieho povedomia ako Youtuber v oblasti krásy. Jeffree spoluzaložil kozmetickú líniu Jefree Star Cosmetics, ktorá predá približne viac ako 100 miliónov očných tieňov, rúžov a highlighterov ročne.

4. DanTDM

 18,5 miliónov USD

Foto: Instagram DanTDM

Minuloročný najlepšie zarábajúci hráč Daniel Middleton, pôvodom z Británie, sa špecializuje na Minecraft. Za šesť rokov na svojom kanáli zhromaždil 20,7 milióna ľudí, ktorí majú tiež záujem o jeho merchandise – batohy, bejzbalové čiapky a mikiny.

3. Dude Perfect

 20 miliónov USD

Foto: Instagram Dude Perfect

Táto športová päťka (Coby a Cory Cotton, Garrett Hilbert, Cody Jones a Tyler Toney) sa špecializuje na výkony zručnosti a komplikované triky, ako je napríklad hádzanie pingpongových loptičiek, ktoré spustili pád domina z Orea. Video malo 175 miliónov pozretí.

2. Jake Paul

 21,5 miliónov USD

Foto: SITA/AP/Jordan Strauss

Mladší brat Youtubera, ktorý sa nachádza na 10. mieste v rebríčku, zarobil tento rok najviac peňazí počas svojej kariéry, najmä vďaka predaju svojho merchandise. Celkovo nazbierali jeho “prankové” videá a rapové pesničky počas sledovaného obdobia viac ako 3,5 miliardy videní.

1. Ryan ToysReview

 22 miliónov USD

Foto: Instagram Ryan Toysreview

Ryan je podobný ako jeho 7-roční rovesníci. Má rad lego, vlaky, autíčka a svojich 17 miliónov sledovateľov. Jeho posledným ťahom je spolupráca s Wallmartom, kde má vlastnú kolekciu zberateľských predmetov.

Metodológia

Čísla predstavujú zárobky hviezd YouTube v období od 1. júna 2017 do 1. júna 2018, ktoré sú pred zdanením a odpočítaním poplatkov za agentov, manažérov, právnikov a podobne. Zdrojom pre výpočet boli dáta od spoločností Captiv8, SocialBlade a Pollstar, rovnako ako rozhovory s ľudmi z biznisu.

Hlavné foto: reprodukcia YouTube Ryan Toysreview