22. januára 2020

Minulý rok sa európske startupy tešili rekordnému záujmu investorov. Dokopy si pripísali na konto 36 miliárd amerických dolárov (približne 32 miliárd eur), čo je o sedem miliárd viac, ako do nich vložili investori rok predtým. Je to zároveň viac ako dvojnásobok investícií, ktoré pritiahli v roku 2015. Poukazuje na to najnovšia správa analytického portálu Crunchbase. 

Podľa analýzy portálu investori vložili peniaze do startupov v 4 275 prípadoch, i keď je potrebné podotknúť, že toto číslo nezahŕňa privátne investície, ktoré jednotlivci nezverejnili.

Britské startupy majú našliapnuté

Približne polovicu zo všetkých vlaňajších startupových investícií pritiahla severná Európa. Celkovo do startupov v tomto regióne investori vlani vložili 18,6 miliardy dolárov. Do veľkej miery to je spôsobené tým, že portál Crunchbase zaradil do tohto regiónu aj Veľkú Britániu, ktorá si pre seba odkrojila až 40 percent spomínaných investícií.

Najväčšia investícia, ktorú získal britský startup, bola do satelitného projektu OneWeb. Spoločnosť, ktorá prevádzkuje viac ako 650 satelitov, si vlani pripísala na konto 1,3 miliardy dolárov od japonského fondu SoftBank miliardára Masayoshiho Sona, ktorý už predtým do firmy investoval nemalé peniaze.

Productboard hlási najväčšiu investíciu českej startupovej histórie,
získal 45 miliónov dolárov

Reklama

Je to zároveň jediná investícia do európskeho startupu, ktorá vlani presiahla hodnotu miliardy dolárov. Celkovo sa tak prostriedky, ktoré doposiaľ vyzbieral britský startup OneWeb, vyšvihli na 3 miliardy dolárov.

Ďalším príkladom úspechu britských inovátorov je donáškový startup Deliveroo (na titulnej fotografii vľavo). Ten operuje v 200 mestách v Európe a v Ázii a zamestnáva približne 20-tisíc nezávislých kuriérov, keďže funguje na podobnom princípe ako Uber.

Deliveroo funguje v 200 mestách po celej Európe a Ázii. Foto: Flickr/Deliveroo

Jeden z najúspešnejších európskych startupov preto prirodzene priťahuje zahraničný kapitál. Počas minulého roka získal investíciu 575 miliónov dolárov v rámci Series G od Amazonu. Podľa správ z trhu tak získal e-commerce gigant v donáškovej službe 16-percentný podiel.

Úhrnné investície do startupu sa tak vyšplhali na 1,5 miliardy dolárov. Deliveroo má, ako jeden z mála európskych startupov, našliapnuté na prívlastok „jednorožec“, a to kvôli unikátnej hodnote prevyšujúcej miliardu dolárov. Jediným „háčikom“ je, že investíciu ešte preveruje britský regulátor.

Stredoeurópske startupy sú na chvoste

Najväčšie investície spomedzi západoeurópskych startupov pritiahla nemecká dopravná spoločnosť FlixMobility, ktorej vlajkovou loďou je autobusový dopravca FlixBus. Jeho zakladatelia (na titulnej fotografii vpravo) získali vlani investíciu 500 miliónov dolárov v rámci Series F od private equity fondov Permira a TCV.

Práve tento startup zlákal aj slovenského investora a člena Forbes rebríčka milionárov Martina Kúšika, ktorý mal v ňom získať podiel vo výške 0,48 percenta za zhruba 10 miliónov eur.

Záujem investorov o rýchlo rastúci nemecký startup FlixMobility je veľký. Do svojej ponuky spojov pridáva k autobusom už aj vlaky. Foto: FlixMobility

Celkovo si západná Európa pripísala na konto takmer 15 miliárd dolárov v investíciách, pričom po Nemcoch (6,65 miliardy dolárov) si najväčší kus koláča pre seba odkrojili Francúzi (4,39 miliardy dolárov), Švajčiari a Holanďania.

Kde sa najviac darilo startupom pritiahnuť investície:

  1.  Veľká Británia
  2.  Nemecko
  3.  Francúzsko
  4.  Švédsko
  5.  Španielsko

Zdroj: Crunchbase

Najmenej investícií vlani pritiahol región východnej a južnej Európy, ktorý portál vyhodnotil spolu. Startupy v tomto regióne získali dokopy 2,48 miliardy dolárov v investíciách, čo je výrazne menej v porovnaní s ostatnými regiónmi. Najviac investícií spomedzi tohto regiónu získali španielske a talianske startupy.

Crunchbase nespomína žiadne slovenské alebo české startupy, ktoré by vlani získali výraznú sumu. Najväčšie vlaňajšie startupové investície na Slovensku sme však zmapovali v tomto článku.

Slováci digitalizujú zdravotníctvo v USA.
Startup získal 5-miliónovú investíciu

Nemožno však povedať, že by bol región strednej a východnej Európy pre investorov nezaujímavý. Business Review uvádza, že stredná a východná Európa samostatne vlani od investorov pritiahla necelú miliardu eur. Vyše polovicu týchto prostriedkov má na svedomí rumunský startup UiPath, do ktorého skupina investorov vložila 516 miliónov eur, vďaka čomu dosiahol valuáciu zhruba 7 miliárd dolárov.

Najaktívnejší investori

Crunchbase sa pozrel aj na to, ktorí investori sú v európskom priestore tí najaktívnejší. Podľa portálu najviac seed investícií vlani realizoval maďarský investičný fond Hiventures, švajčiarsky akcelerátor Venture Kick, ktorý sa sústreďuje na „nakopnutie“ univerzitných projektov, či globálny venture kapitálový investor SOSV. Poväčšine investovali do výšky 100-tisíc dolárov, v prípade seed investícií išlo o peniaze v rozsahu od 500-tisíc do 3 miliónov dolárov.

Najaktívnejšími investormi v investičných kolách Series A a B sú francúzske fondy Idinvest Partners, Partech a Bpifrance. Do investičných kôl Series C a ďalších, ktoré presahujú 15 miliónov dolárov, sa najčastejšie zapájajú veľkí hráči. Vlani to boli najmä už spomínané francúzske fondy Idinvest Partners a Bpifrance, americký VC fond Accel alebo americká investičná banka Goldman Sachs.

Investovali do Slacku či Facebooku.
Accel je tretí najväčší VC hráč na svete

Napriek rastúcim investíciám do európskych startupov však platí, že európski founderi si odkrajujú iba malé percento z celkového objemu globálnych venture kapitálových investícií.

Reklama

Prevažná väčšina investícií prúdi do startupov v USA a v Číne. Zaujímavosťou však je aj to, že už pred dvoma rokmi získali startupy v Číne v investíciách približne o tri miliardy viac ako tie v USA.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk