8. januára 2020

Slovensko-americký startup Surglogs má za sebou ďalšie, v poradí druhé investičné kolo. K dvom miliónom dolárov z minulého roka si teraz môže pripočítať ďalších päť miliónov od investorov v Silicon Valley. Startup plánuje masívne prijímanie zamestnancov a ďalšie vylepšenia v aplikácii pre nemocnice.

Elektronizácia zdravotníctva nie je problémom len na Slovensku. Mnohé chirurgické centrá a nemocnice v USA zápasia s problémom manažovania formulárov, ktoré musí tamojší personál vypĺňať na dennej báze. Ide o takzvané „checklisty“, v ktorých sa potvrdzujú pravidelné kontroly napríklad teplôt vzduchu či vlhkosti v operačných miestnostiach, sterilizácie rôznych nástrojov, kontroly funkčnosti generátorov pre prípad výpadku energie, vydávanie liekov a podobne. Sú ich stovky a každý z nich má inú lehotu platnosti a odlišné pravidlá.

Vyštudoval biomedicínsku fyziku na Slovensku, počítačové vedy v USA a po škole sa začal venovať investovaniu. Spoločne so svojím otcom Antonom, spoluzakladateľom Esetu, vytvorili investičný fond BridgeStart, ktorý spravoval. Dnes už ako CEO vedie startup SurgLogs, ktorý sídli v San Diegu.
„Keď nemáte žiadnych klientov, je ťažké presvedčiť investorov a dokonca aj rodinných príslušníkov. Nikto do toho nechcel dať financie,“ hovoril Zajac o začiatkoch. Foto: Boris Németh pre Forbes

Startup Surglogs, za ktorým stoja Slováci Peter Zajac, Jakub Jašák, Dominik Metes a americký chirurg John Hilinski, im však túto prácu uľahčuje. Tamojším nemocniciam pomáha aj s monitorovaním liekov a ďalšími procesmi v oblasti digitalizácie. Vďaka najnovšej investícii piatich miliónov dolárov od venture kapitálových spoločností Credo Ventures a 8VC teraz budú môcť rýchlejšie expandovať a rozvíjať svoj produkt.

„Investícia nám umožní digitalizovať množstvo nových procesov v centrách a taktiež nám pomôže rozšíriť sa do ďalších sfér, ako sú napríklad ambulancie, kvalifikované opatrovateľské domy, dialyzačné centrá a podobne,“ hovorí pre Forbes.sk CEO Peter Zajac. Dodáva, že o ich technológiu už majú záujem aj siete nemocníc.

Startup SurgLogs digitalizuje zdravotníctvo v USA.
Stojí za ním Slovák Peter Zajac

Reklama

Samotný priebeh fundraisingu trval okolo piatich mesiacov, na konci ktorých prišiel záujem aj od ďalších investorov. V najbližších mesiacoch plánuje Surglogs prijať 50 – 70 nových zamestnancov, najmä v oblastiach obchodu, rozvoja a starostlivosti o klientov. Pritom len nedávno prerástol svoje dovtedajšie priestory v San Diegu a presťahoval sa do výškovej budovy neďaleko americkej pobočky Esetu.

Medicínsky startup momentálne zamestnáva 45 ľudí, z ktorých polovica sídli na Slovensku. Vývojárov tu vedie technologický riaditeľ Jakub Jašák. „Platy v USA sú veľmi vysoké, a hneď na začiatku by sme potrebovali obrovské peniaze od investorov. Navyše, na Slovensku máme šikovných ľudí, ktorí dokážu vytvoriť svetový produkt,“ vysvetlil Zajac v septembri.

Vyštudoval biomedicínsku fyziku na Slovensku, počítačové vedy v USA a po škole sa začal venovať investovaniu. Foto: Boris Németh pre Forbes

Startup má za sebou úspešný rok 2019. V lete získali investíciu dva milióny dolárov, ich tržby narástli o vyše 300 percent a podpísali zmluvy s mnohými zdravotníckymi centrami a nemocnicami. Momentálne ich majú niekoľko stoviek a záujem prejavili aj veľké korporácie United Surgical Partners International s vyše 400 centrami v 28 štátoch USA a Surgical Care Affiliates, ktorý má dvesto zariadení v 35 štátoch.

Lekári začnú testovať aplikáciu od Slovákov.
Umelá inteligencia určí diagnózu a zníži chybovosť

„Vyvíjame nové moduly, ktoré digitalizujú rôzne časti procesu v zdravotníckych zariadeniach. Postupne prechádzame aj do EHR/EMR časti,“ hovorí Zajac. Ide o elektronické zdravotné záznamy pacientov, teda digitálne verzie lekárskych kariet. Plánom je obsadiť čo najväčšiu časť trhu čo najrýchlejšie ešte pred tým, ako príde konkurencia. „Naším najväčším konkurentom je pero a papier,“ povedal nedávno pre Forbes.

Startup začal Zajac budovať s plastickým chirurgom a absolventom Harvardu Johnom Hilinskim v roku 2015. Spoločne doň vrazili 25-tisíc. Prvým investorom sa neskôr stal Petrov otec a spoluzakladateľ Esetu Anton Zajac, s ktorým predtým vytvorili investičný fond BridgeStart. Jeho úlohou bolo ešte viac podnikateľsky prepojiť USA so Slovenskom.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk