13. augusta 2019

V roku 1983 sa začala písať história jednej z najúspešnejších venture kapitálových spoločností súčasnosti – Accel. Dvaja zakladatelia, Arthur Patterson a Jim Swartz, ktorí sa predtým stretli ako kolegovia v spoločnosti Adler & Company, sa zhodli, že prostredie v Kalifornii je vhodné na úspešné financovanie inovatívnych spoločností. A že je pri tom možné zarobiť veľmi slušné výnosy. Nemýlili sa a dnes sú trojkou na trhu. 

Emigroval do USA a stal sa top investorom.
Teraz prešiel na druhú stranu a má vlastný startup

Plusom pri štarte Accelu bolo vtedajšie zníženie dane z kapitálových výnosov v USA na 20 %. To spôsobilo prílev financií do odvetvia rizikového kapitálu a privátneho financovania. Patterson a Swartz rozbehli preto svoj vlastný podnik a chytili dobrú vlnu. Ich heslo, ktorým sa firma riadi dodnes pochádza od Luisa Pasteura a hovorí, že „šťastena praje pripraveným“. Dnes je Accel spolu s Kleiner Perkins a Sequoia Capital v trojici najsilnejších VC firiem, ktoré dokážu presne rozpoznať potenciál malej spoločnosti a úspešne ho rozvinúť do firmy schopnej predať svoje akcie.

Accel a jeho 7 a pol miliardy

Úspech v odvetví rizikového kapitálu do veľkej miery tkvie v rýchlom rozhodovaní. Jedna z partneriek firmy Sonali De Rycker vysvetľuje, že na rozhodovanie majú pripravené vzorce toho, čo majú radi. Ak sa v posudzovanom startupe nájdu zhodné parametre s ich predstavami, rýchlo sa vedia pohnúť dopredu. Meradlom úspechu pre každú venture kapitálovú firmu sú predaje ich dovtedajších súkromných investícií na burzu či strategickým investorom. Tento rok sa zatiaľ Accelu podarilo na umiestnení akcií svojich odchovancov z portfólia vygenerovať približne 7,5 miliardy dolárov.

Jednorožcov, ktoré založili ženy, pribúda.
Miliardové startupy Glossier a Rent the Runway sú dôkazom

Reklama

Jedným podnikom z portfólia Accelu, ktorý tento rok prišiel na burzu, je Slack, komunikačná platforma pre tímy a skupiny prevádzkovaná na cloudovej infraštruktúre. Netradičné bolo v tomto prípade to, že na burzu sa akcie Slacku nedostali tou „normálnou cestou“, ktorou je IPO (initial public offering, kde hrajú rolu sprostredkovateľov investičné banky), ale bol použitý priamy listing. To znamená, že žiadna investičná banka neupisovala vopred objem akcií, nekonal sa žiaden proces sprostredkovania a neboli vytvorené nové akcie. Boli predané existujúce akcie dovtedajších investorov.

Na jednej strane to v procese ušetrí niečo medzi 2 až 9 %, ktoré by si banky vzali za prácu vykonanú počas IPO (predstavenie investorom na road show, analýza a stanovenie možnej ceny, garantovanie likvidity a podobne). Na druhej strane to prináša určitú neistotu v procese predaja a následnom obchodovaní. Proces bol však úspešný a hodnota spoločnosti sa zdvihla zo 7,1 miliardy dolárov pred vstupom na burzu na 18,8 miliardy po prvom dni obchodovania. Accel tak za svoj podiel 23,8 % mohol dostať až 4,5 miliardy dolárov.

Úspešné spoločnosti z minulosti

Najväčším a najsladším hrozienkom v koláči Accelu je zrejme Facebook, do ktorého firma investovala rok po jeho založení a jej vklad bol 12,7 milióna dolárov. Na predaji akcií v roku 2012 mohol podľa rôznych zdrojov Accel vykázať hodnotu svojej investície niekde okolo 11 miliárd dolárov.

Úspešná investícia bol aj Dropbox, kde bol Accel pri jednom z prvých kôl súkromného financovania. V roku 2008 vložila firma do Dropboxu približne 6 miliónov dolárov. Dnes je podiel Accelu niekde na trhovej hodnote pol miliardy dolárov.

Potrebná je neustála komunikácia

Šťastena praje pripraveným, čo partneri spoločnosti popisujú ako ich proaktívny prístup. Musia hovoriť s ľuďmi zo svojej siete kontaktov, neustále skúmať trendy a pokúšať sa odhadnúť, kam bude digitálny svet smerovať o päť rokov.

Accel má preto dnes svoje kancelárie v Kalifornii, v Londýne a v indickom Bangalore a je priamo v dejiskách inovácií. Globálne zatiaľ podľa databázy Crunchbase vyzbieral Accel vo svojej histórii viac ako 12 miliárd dolárov, ktoré využíva na investovanie do inovatívnych spoločností kdekoľvek na svete. V jeho portfóliu sa bez pochýb nachádza slušný počet potenciálnych jednorožcov, ktoré sa v blízkom čase budú uchádzať o peniaze pre svoj ďalší rast na burze.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk