2. mája 2019

Firmy Glossier a Rent the Runway sa pridali do malej skupiny jednorožcov (teda spoločností s miliardovou hodnotou), ktoré založili ženy. Wall Street Journal informoval, že prvá z firiem – kozmetická spoločnosť Glossier –  má momentálne hodnotu 1,2 miliardy amerických dolárov a spoločnosť, ktorá online prenajíma dizajnérske oblečenie, teda Rent the Runway, má hodnotu jednej miliardy dolárov. Dobré, nie?

Glossier získal naposledy investíciu 100 miliónov dolárov v Series D od VC spoločnosti Sequoia Capital. Vďaka tomu sa celková výška investícií do startupu podľa Crunchbase dvihla na sumu 186,4 milióna dolárov. Rent the Runway sa podarilo vyzbierať 125 miliónov v investičnom kole Series F, a to od spoločností Franklin Templeton Investments a Bain Capital Ventures. Týmto krokom sa celková výška investícií do startupu dostala podľa Crunchbase na 541,2 milióna dolárov.

Kde vyzbierať peniaze. Odborník na crowdfunding radí týchto 5 portálov

Vďaka valuácii sa firmy Glossier a Rent the Runway stali súčasťou elitnej skupiny spoločností, ktoré nesú pomenovanie podľa mýtického stvorenia – jednorožca. Ide o firmy, ktoré nie sú verejne obchodované a ktorých hodnota sa pohybuje od miliardy dolárov vyššie. Len nedávno sa do tejto skupiny podľa CB Insights dostali aj projekty ako Uber, WeWork, Airbnb, Warby Parker, Pinterest či Zocdoc.

Emily Weiss (zakladateľka a CEO Glossier) spolu s Jennifer Hyman (spoluzakladateľka a CEO Rent the Runway) a Jennifer Fleiss (spoluzakladateľka Rent the Runway) sú tak súčasťou malej podskupiny ženských líderiek, ktoré založili miliardový biznis. Podľa spoločnosti Pitchbook malo v máji roku 2018 zo 134 amerických jednorožcov ženskú zakladateľku len 14. Weiss, Hyman a Fleiss sa tak pridali do skupiny k líderkám ako Anne Wojcicki a Linda Avey (23andMe), Michelle Zatlyn (Cloudflare), Sarah Leary (Nextdoor) či Adi Tatarko (Houzz).

Reklama

Ako získať peniaze od ľudí a prečo je slovenský crowdfunding v plienkach

No je pravdepodobné, že v tomto klube pribudne ešte viac žien. CB Insights a New York Times totiž začiatkom roka spolupracovali na zozname 50 budúcich členov onej elitnej skupiny. Tento rebríček zahŕňal i americké startupy, ktoré založili ženy, vrátane firiem ako Zola, Front a Faire.

Viac žien tiež možno spraví vietor na burze. Vo veci verejnej ponuky akcií odmietla Emily Weiss diskutovať o dátumoch alebo ďalších špecifikách a plánoch, no pre Wall Street Journal uviedla: „Celkom určite sa nachádzame v pozícii…v ktorej to môžeme urobiť.“ Rovnako sa k tejto téme odmietla bližšie vyjadriť i Jennifer Hyman, ktorá zase povedala pre Bloomberg: „Máme mnoho strategických ciest vpred, samozrejme, jednou z nich je i možnosť ísť na burzu.“ Taktiež spomenula, že pri IPO by boli cennými partnermi spoločnosti ako Franklin Templeton a T. Rowe Price.

Napríklad Stitch Fix, Eventbrite a Care.com sú tri firmy založené ženami, ktoré sa nedávno stali verejne obchodovateľnými. Keď sa Katrina Lake rozhodla v roku 2017 pre túto zmenu s online predajcom oblečenia Stitch Fix, tak to potešilo práve Jennifer Hyman. Podľa nej totiž Lake „vydláždila cestu“ v tejto sfére ďalším ženám. „Chcem, aby jej to prinieslo veľký a pozitívny výsledok, pretože robí niečo neuveriteľne dôležité pre ženy podnikateľky a špecifickejšie pre zakladateľky a ženské CEOs,“ povedala vtedy Hyman pre Recode.

Hlavné foto: Emily Weiss stojí za spoločnosťou Glossier. Foto: Forbes.com/Glossier

Prispievateľka Elana Lyn Gross píše pre Forbes.com o ženách v biznise. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk