1. októbra 2019

Už po siedmykrát sme zostavili rebríček najbohatších Slovákov a po prvý raz v ňom nekraľuje Andrej Babiš. Nahradil ho majiteľ developerskej skupiny HB Reavis Ivan Chrenko.

Rebríček si môžete pozrieť tu. 

Andrej Babiš má síce v porovnaní s vlaňajším hodnotením nižší majetok, no to nebol dôvod, prečo už nie je jednotkou v rebríčku mapujúcom bohatstvo Slovákov. Za jeho premiérovým vyradením zo slovenského zoznamu je iný fakt. Globálny rebríček Forbes najbohatších ľudí sveta ho totiž vykazuje pod českou vlajkou.

Bratislavský rodák Andrej Babiš sa presídlil do Českej republiky už dávno. No biznis robí jeho holding Agrofert na oboch stranách rieky Moravy. Súčasný český premiér a šéf najsilnejšej politickej strany ANO síce podnikanie nateraz odovzdal do zvereneckých fondov (kontrolovaných jemu blízkymi ľuďmi vrátane manželky Moniky), no podľa slovenského Registra partnerov verejného sektora je jeho konečným užívateľom výhod.

Reklama

Keďže biznis Agrofert robil a aktívne robí aj na Slovensku, v predchádzajúcich rokoch sme Babiša zaraďovali aj do slovenskej verzie rebríčka. No fakt, že je zároveň členom českej mutácie a tiež globálnej (ako Čech) prinášal otázky.

Toto sú najbohatší ľudia sveta.
Skoro polovica svetových miliardárov schudobnela

Ak by sme Babiša do rebríčka opäť zaradili, jednoznačne by v ňom kraľoval, hoci oveľa menej presvedčivo než v predchádzajúcich ročníkoch. V porovnaní s ním totiž „schudobnel“ – jeho majetok oceňuje česká redakcia v aktuálnom vydaní o 5 miliárd nižšie než vlani, a to na 70 miliárd korún (2,7 mld. eur). V českom hodnotí po prvýkrát prišiel o druhé miesto za neohrozeným Petrom Kellnerom (PPF Group) a dostal sa až na štvrtú pozíciu. Pre Babiša tak išlo o ďalší zosun v rade, po roku 2016 sa jeho majetok odhadol ešte na takmer 3,4 miliardy eur.

Kto je „nový Andrej Babiš“?

Kto je teda novým slovenským tohtoročným lídrom? Ivan Chrenko, rozhodujúci vlastník developerskej skupiny HB Reavis, ktorá sa z Bratislavy postupne rozšírila do strednej Európy, Londýna a najnovšie aj do Nemecka. Jeho majetok dosiahol po vlaňajšku takmer 1,4 miliardy eur.

Babiš z rebríčka síce vypadol, no pridali sme doň tri nové mená. Titulkovú tvár aktuálneho októbrového magazínu Forbes Pavla Jakubca, jeho partnera v biznise Štefana Kassaya (spolu vlastnia producenta cukroviniek I.D.C. Holding) i Otta Bergera. Ten je najväčším majiteľom stávkovej spoločnosti Niké (spolu so synom Romanom ovládajú väčšinu). Celkovo má rebríček 32 miest, jeho členovia majú podľa nášho hodnotenia majetok dosahujúci 11,8 miliardy eur. Vo väčšine prípadov medziročne vzrástol.

Metodológia

Do zoznamu zaraďujeme tých majetných Slovákov, ktorí sa k firmám a podielov v nich priznávajú či u ktorých ide o dohľadateľný údaj. Zostavovanie sa riadi podľa rovnakých princípov ako všetky rebríčky globálneho magazínu Forbes. Hodnota čistého majetku vychádza z ceny, za ktorú by sa firmy mohli predať, ak by sa tak akcionári rozhodli. Zohľadňuje trhovú kapitalizáciu, ak je firma na burze. U nás sa však spravidla vyjadruje vo forme násobku zisku EBITDA (zisk pred odpočítaním daní, úrokov a odpisov). Tento koeficient určuje najmä odvetvie, v ktorom firma podniká.

Čistá hodnota majetku sa zníži o čistý dlh spoločnosti a rozpočíta sa podľa podielov spoluvlastníkov. Ak si akcionári vyplácajú dividendy, počítame aj s touto skutočnosťou. V prípade, že ich finančná pozícia môže byť ľahko ohrozená, napríklad pre neisté vyhliadky odvetvia či prílišnú zadlženosť, aplikujeme diskont. Drvivú väčšinu majetku v rebríčku tvorí hodnota podielov vo firmách, nejde teda o hotovosť, ktorá by ležala na účtoch.

Viac o slovenských milionároch vám prinášame v októbrovom vydaní magazínu Forbes, Kúpiť si ho môžete TU.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk