5. marca 2019

Rok 2018 nebol pre najbohatších ľudí sveta dobrý. Forbes rebríček svetových miliardárov sa zmenšil o 55 mien, celkovo ich na svete je 2 153. Rekordných 994, teda 46 percent rebríčka, schudobnelo. Aj celková hodnota majetku členov rebríčka klesla – z 9,1 bilióna na 8,7 bilióna. Až 247 mien z minuloročného rebríčka vypadlo.

Jediný človek, ktorému kedy Forbes vo svojich rebríčkoch narátal majetok vyšší ako 100 miliárd dolárov, si ho však po roku udržal a dokonca aj zveľadil. So 131 miliardami je Jeff Bezos druhý rok za sebou na čele Forbes rebríčka najbohatších ľudí sveta.

Oproti minuloročnému vydaniu si polepšil o 19 miliárd, oproti jesennému rebríčku najbohatších Američanov však stratil až 29 miliárd. Tento rebríček sa totiž tvoril na základe hodnôt cien akcií z obdobia tesne pred výrazným jesenným prepadom Wall Street. Bezosov 16-percentný podiel v Amazone mal v lete 2018, keď firma prekročila hranicu bilióna dolárov v trhovej kapitalizácii, hodnotu neuveriteľných 160 miliárd dolárov.

Nový slovenský dolárový miliardár: Jaroslav Haščák z Penty

Na druhom mieste nového rebríčka je rovnako ako minulý rok zakladateľ Microsoftu Bill Gates s majetkom 96,5 miliardy. Napriek tomu, že už venoval 35,8 miliardy dolárov v akciách svojej a manželkinej nadácii, hodnota jeho majetku sa po rokoch opäť približuje k 12-cifernej hranici. (V priebehu roka 1999 dosiahla hodnota Gatesovho majetku 100 miliárd dolárov, vo výročnom rebríčku však mal po vtedajšom páde akcií uvedenú nižšiu sumu.)

Tretí najbohatší človek planéty, investičná legenda Warren Buffett, patril medzi tých investorov, ktorých majetok sa v neveľmi vydarenom roku 2018 takmer nezmenil. Namiesto 83 miliárd dolárov má tento rok pri svojom mene údaj 82,5 miliardy.

Najbohatším Európanom v rebríčku je dlhodobo hlavný akcionár luxusného konglomerátu LVMH, Francúz Bernard Arnault. S prírastkom štyroch miliárd a hodnotou majetku 76 miliárd dolárov je v rebríčku pre rok 2019 na štvrtom mieste.

V top 10 sa napriek minuloročnému škandálu Facebooku udržal jeho zakladateľ a šéf Mark Zuckerberg. Keď sa akcie Facebooku prepadli po tom, ako sa prevalilo používanie osobných údajov používateľov sociálnej siete na politické účely, prišiel Zuckerberg na istý čas o takmer 17 miliárd dolárov. Do uzávierky tohtoročného rebríčka časť straty opäť znížil, medziročne je však aj tak „v mínuse“ – zo 71 miliárd dolárov v roku 2018 na 62,3 miliardy a z piateho miesta na ôsme.

Firma najbohatšieho Slováka expanduje.
HB Reavis nakupoval v Nemecku

Zuckerberga strieda na piatom mieste Carlos Slim Helú. Niekdajší najbohatší muž sveta z roku 2010, mexický telekomunikačný miliardár, síce chudobnel oproti roku 2018 o tri miliardy – zo 67 miliárd na 64, ale v poradí si polepšil.

Niekdajší najbohatší Európan, Španiel Amancio Ortega, je taktiež pred Zuckerbergom. Zakladateľ a väčšinový vlastník odevnej siete Zara je medziročne tiež chudobnejší, o 7,3 miliardy dolárov (majetok 62,7 miliardy).

Tretím, kto sa dostal pred zakladateľa Facebooku, je tradičný príslušník top 10 Larry Ellison. Spoluzakladateľ softvérovej firmy Oracle je siedmy s majetkom 62,5 miliardy dolárov (nárast o 4 miliardy dolárov).

Nováčikovia v top 10 sú dvaja – Michael Bloomberg, bývalý starosta New Yorku, je s majetkom 55,5 miliardy dolárov na deviatom mieste a Larry Page, spoluzakladateľ Google s majetkom 50,8 miliardy je desiaty.

Tradiční príslušníci prvej desiatky bratia Kochovci sa stali obeťami zlých výsledkov ich chemického giganta Koch Industries. Najbohatší súrodenci sveta schudobneli o takmer desať miliárd zo 60 miliárd dolárov na 50,5 miliardy a vypadli z desiatky – sú na spoločnom 11. mieste.

Na pozícii najbohatšej ženy sveta strieda dedička impéria L´Oréal Francoise Bettencourt Meyersová spolumajiteľku reťazca Wal-Mart Alice Waltonovú. Francúzka je s majetkom 49,3 miliardy na 15. mieste, Waltonová (44,4 miliardy ) klesla z minuloročného 16. miesta na 17. pozíciu.

Najviac zástupcov v rebríčku majú Spojené štáty (609, oproti 585 v roku 2018, z top 20 až 14 mien.) Nováčikov je v rebríčku toho roku 195, medzi nimi Slovák Jaroslav Haščák z Penty.

 

HLAVNÉ FOTO: Jeff Bezos, najbohatší muž sveta od roku 2016. FOTO: SITA/AP