16. januára 2020

„Ja o tom takto nepremýšľam,“ krčí ramenami Hubert Palán počas rozhovoru cez Skype. Pýtame sa ho, aký je to pocit získať od investorov 45 miliónov dolárov. Kým pre neho v San Franciscu je to len ďalší krok v rozvoji firmy, pre českú startupovú komunitu ide o veľký míľnik. Palánov Productboard uľahčuje prácu produktovým manažérom a v Series B získal najvyššiu sumu, akú český startup v jednom kole kedy dosiahol. Valuácia Productboardu sa tak dostala na 350 miliónov dolárov.

Celý úspech je umocnený tým, že vedúcim investorom je fond Sequoia – úplná špička odbore, ktorá do žiadnej českej firmy predtým neinvestovala a medzi ktorej investíciami nájdeme WhatsApp, Airbnb či LinkedIn.

Čo radia úspešní startupisti? Nová dekáda praje ženám a inováciám

Pri investícii do Productboardu sa k nej pripojili Bessemer Venture Partners aj doterajší investori, kde nájdeme aj českú trojicu Credo (v nej je jedným z partnerov Andrej Kiska mladší, pozn. red.), Reflex a Rockaway. Minulé investičné kolo viedol nemenej renomovaný fond Kleiner Perkins a možno teda konštatovať, že Productboard má podporu tých najrešpektovanejších hráčov v Silicon Valley.

Slováci digitalizujú zdravotníctvo v USA. Startup získal 5-miliónovú investíciu

Productboard sa od začiatku minulého roka rozrástol zo 46 na 116 ľudí a používa ho už viac ako 2500 firiem, vrátane veľkých spoločností a nadnárodných korporácií. Medzi jej klientmi sa okrem Microsoftu radí napríklad aj český Avast.

„Firmy dnes potrebujú implementovať systém, ktorý dokáže nielen zaznamenať a konsolidovať požiadavky na produktový vývoj, no zároveň prepojí zákazníka s produktovým tímom a zjednotí očakávania a možnosti oboch strán do jednej strategickej, dátami podložené road mapy,“ komentuje investíciu partner fondu Sequoia Andrew Reed. „Práve takýto systém Productboard vyvíja a my sme nadšení, že môžeme byť pri tom.“

To isté zo svojej pozície tvrdí Palán, keď zdôrazňuje, že záujem investorov o Productboard poháňa fakt, že ide podobne ako kedysi u CRM systémov o úplne novú kategóriu, pri zrode ktorej chcú investori byť.

Spoluzakladatelia Productboardu Hubert Palán (vpravo) a Daniel Hejl Foto: Karen Wang

Podľa Palána ide za posledné roky o obrovskú zmenu v prístupe. „Keď som raisoval prvé peniaze, chápal ma len šéf produktu Dropboxu a pár ďalších ľudí. Dnes sa okolo produktu naopak točí všetko. Investori nám v poslednom období každý deň kempovali vo firme, snažili sa ma osloviť a prinútiť k tomu, aby si z nás mohli tiež odkrojiť svoj kúsok,“ hovorí s úsmevom.

Jedným zo zákazníkov Productboardu je aj hviezdny rumunský startup UiPath, najrýchlejšie rastúca softvérová firmu sveta za posledné dva roky, a na ktorého príklade Palán popisuje, prečo je Productboard pre firmy čím ďalej zásadnejší.

CEO UiPathu totiž tvrdí, že o každom z tisícov zamestnancov premýšľa ako o malom produktovom manažérovi, ktorý má príležitosť pochopiť, čo zákazníci potrebujú, a tímovou prácou to potom pomôcť vytvoriť a dodať na trh.

„Keď ostatné firmy sledujú, ako z UiPathu počas 20 mesiacov vytvorili multifirmu, začne ich to nesmierne tlačiť. Všetci si dnes skrátka uvedomujú, že nie je čas postávať, hrať sa so spreadsheetem, niečo spustiť, a keď sa to nepodarí, stiahnuť to a v pokoji opraviť,“ vysvetľuje Palán.

„Akonáhle vypustíte niečo zlé na trh, kde ale príležitosť je, okamžite to niekto urobí lepšie a zabije vás. Stačí spomenúť, ako Slack pochoval HipChat. A takých prípadov je veľa,“ dodáva.

Čerstvým kapitálom chce firma zrýchliť rast a nakopnúť marketing. „Musíme byť viac vidieť, musíme robiť eventy a špičkový obsah, zdieľať príbehy tých firiem, ktorým pomáhame. Tieto veci na globálnej úrovni skrátka niečo stojí,“ vyratúva Palán s tým, že v neposlednom rade peniaze pôjdu aj na posilnenie obchodu a pravdepodobne i otvorenie nových pobočiek.

Autor: Zdravko Krstanov píše Pre Forbes Česko o investíciách, úspešných podnikateľoch a startupovej komunite

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk