25. apríla 2021

Poznáte ten pocit, keď je všetko tak trochu v hmle a váš mozog nejde naplno? Pozor na to, aby sa vám to nestávalo často. Zozbierali sme preto niekoľko tipov a rád od expertov, ktoré vám pomôžu „nakopnúť“ mozog na vyššiu rýchlosť.

Hrajte sa

Mentálnu kondíciu môžete posilňovať ako svaly. Skúste aplikáciu Lumosity, ktorá ponúka desiatky hier zameraných na rýchlu reakciu, flexibilitu a multitasking.

Keď podobným jednoduchým hrám venujete denne 20 minút, mali by ste do troch mesiacov vidieť výsledok: rýchlejšie reakcie, väčšiu pozornosť pri práci, lepšie riešenie problémov.

Predstavte si to ako „upgrade“ na väčšiu operačnú pamäť. Aplikácií na tréning neokognitivních zručností je veľa , skúste tiež Eidetic (má metodiku na zlepšenie pamäti) alebo Elevate (pomôže s rozvojom nových zručností).

Pite

Mozog žije z toho, čo jete a pijete. Extrémne dôležitá je hlavne voda. Mozgové funkcie sú totiž chemické a fyziologické reakcie,ˇň a doslova vyžadujú lubrikáciu,“ vysvetľuje neurovedkyňa Tara Swart, ku ktorej si svetoví manažéri chodia pre radu, ako „vyladiť“ mozog na maximum.

Reklama

„Tiež by ste nešoférovali auto, v ktorom nebude benzín, olej či voda do ostrekovačov. Prečo potom prídete do práce, robíte dôležité rozhodnutia, ovplyvňujúce tisíce ľudí a nechávate svoj mozog na suchu? Ako očakávate, že bude fungovať?“

Naťahujte šedú kôru

„Najlepšia vec, akú môžete v dospelosti pre svoj mozog urobiť, je naučiť sa cudzí jazyk alebo začať hrať na nejaký hudobný nástroj,“ opisuje Tara Swart v staršom vydaní českého Forbes NEXT zameranom na mozog a všetko, čo o ňom vieme (a tiež nevieme ).

„Ja som si to vyskúšala na vlastnej koži a odporúčam začínať s novým jazykom alebo nástrojom každé dva roky. Učením sa nových vecí sa totiž zlepšuje elasticita a plasticita mozgových blán. Vďaka tomu sa mozog nezmenšuje a je zvyknutý a pripravený na zmenu,“ hovorí odborníčka.

Pošlite mozog do kúpeľov

Počuli ste to tisíckrát a možno máte sami v mobile aplikáciu, ktorá vám s tým má pomôcť. Tak nádych, výdych a hlavne pokoj. Meditácia má vplyv na zmeny šedej mozgovej kôry – u ľudí, ktorí sa v rámci štúdie na Harvarde zúčastnili intenzívneho meditačného výcviku, sa šedá kôra obnovovala rýchlejšie.

Meditácia tiež preukázateľne znižuje stres a pomáha s redukciou chronických bolestí a s úzkosťou. To všetko dohromady je pre mozog ako vyraziť do kúpeľov, pretože dostane šancu oddýchnuť si a regenerovať.

Nič z toho však nebude fungovať, kým nebudete spať. Spánok je pre regeneráciu mozgu najdôležitejšie a zbavuje telo škodlivých toxínov. Preto spite bez prerušenia a hlboko. Aby mozog dostal počas noci potrebný reštart, mal by si prejsť všetkými fázami spánku, vrátane tej najhlbšej.

Až potom skutočne odpočíva, necháva pracovať len kritické systémy potrebné pre vaše prežitie a môže zapnúť samoobnovovacie funkcie. A keď nespíte? Do ďalšieho dňa si nesiete kognitívne a emocionálne handicapy.

Trénujte

„Ľudia, ktorí odídu do penzie a nič nerobia, objektívne hlúpnu, takže aktivita mozgu určite pomôže. A je pravda, že tréningom sa dajú zlepšiť aj niektoré plne automatizované činnosti,“ popisoval v rozhovore pre mozgové číslo českého Forbesu NEXT špičkový neurochirurg Vladimír Beneš.

„Vezmite si napríklad tenis, neuveriteľne zložitý pohyb. Roger Federer na kurte zareaguje ešte skôr, ako súper vôbec zahrá ďalšiu loptu. A on pritom vedome vôbec neuvažuje, že to zahrá bekhendom a pošle po čiare. Mozog to za neho robí úplne sám. Takže áno, tréningom sa dá mozgu pomôcť, pretože má viac informácií a vie lepšie zareagovať.“

Svoj mozog môžete aj dobehnúť, ako napovedá názov knihy švédskeho psychiatra a „mozgového blogera“ Andersa Hansena. Dobehni svoj mozog popisuje, ako pravidelný pohyb stimuluje mozog, a to dokonca lepšie ako lieky, výživové doplnky či mentálne cvičenie.

Kniha vám vysvetlí, prečo je fyzická aktivita najlepšou ochranou pred demenciou, akú úlohu môže mať cvičenie pri liečbe depresie, ako pohyb zvyšuje sústredenie detí i ako sa vďaka nemu môžu zlepšiť v matematike a hovorenom prejave.

Autorkou článku je Kristýna Tmejová, redaktorka Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?