27. novembra 2017

Na začiatku sa dohovorila plynulou angličtinou. Neskôr pridala nemčinu, španielčinu, francúzštinu, poľštinu a dnes je z Lýdie Machovej polyglotka, ktorá plynule ovláda sedem svetových jazykov, vrátane esperanta, a aktuálne sa učí svahilčinu. Tlmočila napríklad aj podnikateľského guru Tonyho Robbinsa, lídra osobného rozvoja Briana Tracyho a dokonca aj peruánskeho šamana v Amazonskom pralese. 

Za jej tlmočníckymi schopnosťami nie sú za iba roky driny, ale najmä premyslený systém učenia, ktorý šíri ďalej prostredníctvom videokurzov alebo vlastného programu Jazykový mentoring.

Naučiť sa jazyk pomáha aj tým, ktorí sú celý život presvedčení, že talent na jazyky skrátka nemajú. Dôležité je totiž vedieť, ako na to. Predstavte si, že ste manažérom alebo zamestnancom nadnárodnej spoločnosti, ktorá vás posiela otvárať novú pobočku do krajiny, ktorej jazykom nehovoríte a kde angličtina nie je samozrejmosťou. Do odletu máte dva-tri mesiace. Čo spravíte?

Prečítajte si 7 rád od polyglotky Lýdie Machovej, ako v tom prípade postupovať.

1. Je dôležité mať reálne očakávanie.

Počas dvoch či troch mesiacov je možné podchytiť základy gramatiky a základné frázy, no zrejme nebudete schopní nadviazať plynulú konverzáciu na akúkoľvek tému.

Reklama

Závisí to však aj od jazyka: pokiaľ sa chcete naučiť slovanský jazyk, napríklad ruštinu, pôjde to ľahšie a očakávania môžete mať väčšie, ako, povedzme, v prípade čínštiny, japončiny či thajčiny, ktorých znaky sú omnoho náročnejšie. Polyglotka v týchto prípadoch odporúča zamerať sa skôr na hovorovú reč.

2. Nájdite si správne materiály.

Nie každá kniha pre samoukov vás dovedie k želaným výsledkom. Napríklad tie, ktoré sľubujú podchytenie jazyka za 20 dní, sú často iba komerčnými lákadlami, ktoré obsahujú množstvo slovnej zásoby, no menej praktických príkladov, vďaka ktorým by ste sa naučili konverzovať.

Dobrou pomôckou na učenie je napríklad audio kurz Pimsleur, ktorý vás zhruba za pol hodiny denne prevedie konverzačnými základmi daného jazyka. Najviac ho ocenia biznismeni.

Ďalším tipom je nástroj VocaBooster, ktorý vás naučí 500 najviac používaných slov v danom jazyku na príkladových vetách. Potrebné je však mať znalosť iného cudzieho jazyka, napríklad angličtiny, keďže tieto nástroje nie sú zatiaľ k dispozícii v slovenskom prevedení.

3. Nájdite si dobrého lektora.

Pokiaľ nemáte znalosť anglického jazyka, alebo uprednostňujete slovenské materiály, najlepšie bude pre vás najať si jazykového lektora. Toho správneho môžete nájsť napríklad prostredníctvom platformy Italki.com, ktorá prepája natívnych spíkrov alebo lektorov so záujemcami o daný jazyk, trebárs prostredníctvom skype hovoru.

Pokiaľ sa chcete učiť na vlastnú päsť, tak zrejme tou najlacnejšou alternatívou sú konverzačné príručky v kombinácii s Google Translatorom, ktorý môže byť prínosný pre naučenie sa správnej výslovnosti.

4. Vytvorte si systém.

Dôležité je, aby sa učenie stalo pre vás zvykom, na ktorý by ste mali mať vyčlenené dostatočné množstvo času. Jazyková mentorka odporúča venovať sa učeniu jazyka hodinu denne, ideálne rozdelenú do dvoch polhodinových blokov ráno a večer. Počas večerného bloku by ste však už nemali priberať žiadne nové slovíčka, ale sústrediť sa najmä na zopakovanie tých z raňajšieho učenia.

Dôležité je, aby ste sa do učenia nenútili a aby to bolo pre vás zábava. Pokiaľ vás učenie nebaví, znamená to, že vám nevyhovuje systém a je potrebné ho zmeniť. Niekomu môžu viac vyhovovať knihy pre samoukov, pre iného je lepší osobný kontakt s lektorom.

5. Neučte sa slová izolovane.

Pokiaľ sa učíte slová izolovane, je pre vás ťažšie spájať slová do viet a používať ich v komunikácii. Preto je ideálne učiť sa slová v celých vetách, aby mali kontext. Dobrým zdrojom sú okrem odporúčaných aplikácií aj knihy, seriály, filmy alebo podcasty pri ktorých pochytíte ďaleko viac než izolované slovíčka. Navyše, pri audio pomôckach máte väčšiu šancu napočúvať prízvuk, či intonáciu, čo opäť zvyšuje vašu šancu dorozumieť sa.

Naopak, obrázkové slovníky, ktoré na pár stranách ponúkajú pomenovania desiatok druhov zeleniny a domácich prístrojov, bývajú skôr neefektívnymi pomôckami na učenie, ktoré vás nabádajú k „bifľovaniu“ a nie k používaniu nových slov v konverzácii.

Tip: pri podcastoch si nájdite najprv tie s označením 101 – sú určené pre začiatočníkov, ktorí sa s jazykom ešte len zoznamujú.

6. Rozprávajte čo najskôr. 

Zabudnite na to, čo ste sa učili na škole. Pri jazyku zohráva gramatika dôležitú úlohu, no omnoho podstatnejšie je, aby ste sa nebáli komunikovať, pokojne aj bez gramatickej správnosti. Tá príde neskôr, keď sa v danom jazyku zorientujete.

Preto by sa podľa jazykovej mentorky mala detailná gramatika pripájať k učeniu až vtedy, keď budete jazyk ovládať na strednej až pokročilej úrovni. Dovtedy postačia základné gramatické pravidlá a vôbec sa pri tom netreba báť robiť chyby.

Neodkladajte konverzovanie v cudzom jazyku na „neskôr“, keď budete na dostatočne vyspelej úrovni. Ukrátite sa o množstvo konverzácie, ktorá vám mohla pomôcť ďaleko viac.

7. Dôležitý je váš prístup.

Pokiaľ sa začínate učiť jazyk ako povinnosť bez toho, aby ste prejavili záujem, veľmi pravdepodobne sa toho veľa na vás „nenalepí“. Pokiaľ to však považujete za možnosť, ako sa niečo nové naučiť, alebo za výzvu, budete zrejme omnoho otvorenejší, učenie vám pôjde ľahšie a dosiahnete lepšie výsledky.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?