1. apríla 2019

Päť vybraných startupov zo Slovenska strávilo jeden mesiac v prestížnom Cambridge Innovation Center v Bostone. Technologicko-inovačné centrum, do ktorého pred rokom investoval 45 miliónov eur najbohatší Slovák Ivan Chrenko prostredníctvom jeho realitného biznisu HB Reavis, malo v minulosti niekoľko hviezdnych nájomníkov. Napríklad ešte v roku 2006 ho obýval Google, či videoplatforma Maven, ktorú v roku 2008 akvirovalo Yahoo. 

Priemerná doba pobytu startupu alebo firmy v Cambridge Innovation Center sú dva-tri roky. Pätica slovenských startupov strávila v inkubačnom centre iba jediný mesiac: február tohto roka. No i to je príležitosť, aká sa často nevidí.

7 ľudí, ktorých sledovať v roku 2019. Tipy šéfredaktora Forbes,
Andreja Kisku mladšieho či šéfky SAPIE

Pýtali sme sa ich preto, čo si z tejto skúsenosti odniesli a či je mesiac postačujúci čas na to, aby im pobyt v zahraničnom inkubátore pomohol vyriešiť problémy, s ktorými zápasia.

Ľahší prístup na trh

Medzi startupy, ktoré vybrali na mesačnú inkubáciu do amerického Bostonu, patrí medicínsky VR startup Virtual Medicine a jeho spin-off Virtual Everything, ktorých spoluzakladateľom a CEO je Tomáš Brngál, člen minuloročného Forbes rebríčka 30pod30 a tiež držiteľ ocenenia Krištáľové krídlo 2018 v kategórii inovácie a startupy.

Ďalšími startupmi, ktoré strávili mesiac v inovačnom centre, sú Luigi’s Box, ktorý pomáha e-shopom riešiť ich problémy pod vedením Radoslava Balajku, analytický startup Biotron Labs a cestovateľská aplikácia Vacatuner. Posledným startupom je agregátor podujatí Event Advisor, ktorého zakladateľkou a CEO je Eva Vaľovská.

Eva Vaľovská začala budovať startup Event Advisor, ktorý rieši problém neprehľadnosti konferencií po celom svete a na jednom mieste ponúka ich vyhľadávanie, recenzie aj možnosť zakúpenia lístkov. Foto: Miro Nôta

Na čom sa startupy zhodujú? Pre mnohé z nich bol pobyt v americkom inkubátore prvým kontaktom s tamojším trhom. Preto, keď sa ich pýtame na ich prvotné očakávania, dominuje práve nadväzovanie nových kontaktov, ktoré im pomôže presadiť sa za veľkou mlákou. Či už ide o klientov, spolupracovníkov alebo investorov.

“Od začiatku sme k pobytu pristupovali ako k prvému reálnemu kroku nášho vstupu na americký trh a tomuto cieľu sme prispôsobili všetky naše aktivity,” hovorí Radoslav Balajka, CEO online e-shopového nástroja Luigi’s Box, ktorý dnes na slovenskom trhu používajú aj Martinus a O2 a na českom napríklad portál Aukro.

“Nevnímali sme tento pobyt iba ako mesačný tréningový program. Intenzívne sme pracovali najmä na hľadaní prvých potencionálnych klientov a partnerov,” dodáva Balajka.

Multimiliónový startup zo strednej Európy?
Investori z najväčších fondov v USA radia, ako ho vybudovať

Podobne sa vyjadrujú aj ďalší. “Išli sme nadväzovať kontakty s lokálnymi konferenčnými organizátormi a zároveň mútiť vodu na investorskom poli,” potvrdzuje Eva Vaľovská, CEO Event Advisoru, ktorá jedným dychom dodáva: “USA je najväčším konferenčným trhom na svete a Boston jedným z najvýznamnejších VC centier, preto to bola pre nás výborná príležitosť.”

Matej Aštary, COO cestovateľského startupu Vacatuner, zaradil medzi prvotné ciele, ktoré si zadefinovali ešte pred tým, ako vstúpili na pôdu inovačného centra, spoznať americký trh cestovných kancelárií. “Zaumienili sme si porovnať ho s našimi skúsenosťami s európskym trhom a na základe toho zistiť, či a ako potrebujeme upraviť náš produkt a jeho komunikáciu,” dopĺňa.

Pôvodné očakávania vs. realita

Ako sa vyvŕbili ich pôvodné očakávania? Tu sa ich pohľady rôznia. Matej Aštary z Vacatuneru hovorí, že pobyt v inkubátore ich očakávania splnil a v niečom dokonca predčil.

Tým, že sme boli priamo v USA, sme mali možnosť jednak sa rozprávať s lokálnymi ľuďmi o tom, aké majú zvyky pri cestovaní, a tiež sa stretnúť a rozprávať s lokálnymi cestovnými agentúrami a agentmi,” vysvetľuje jednu z pre nich najväčších pridaných hodnôt.

Radoslav Balajka z Luigi’s Box hovorí, že ich očakávania sa tiež potvrdili. “Taktiež sa nám potvrdilo, že sa americký trh zásadne neodlišuje od európskeho, len je jednoducho ďalej. Nemusíme vysvetľovať, prečo je náš produkt dôležitý a otvárať potencionálnym klientom oči. Spoločnosti to už vedia a investujú do danej oblasti nemalé prostriedky,” dodáva.

Šialené peniaze: Toto sú najlepšie financované startupy
z európskeho zoznamu 30 pod 30 pre rok 2019

Eva Vaľovská má o trocha odlišnú skúsenosť. “Svoju domácu úlohu v rámci príprav a mapovania trhu sme si spravili dostatočne, oslovili sme pár ľudí už tu doma, no napriek tomu, keď sme prišli na miesto, prvé dni sme začali cítiť, že nie sme na správnom pobreží,” priznáva.

Dôvod? Už po prvých diskusiách zistila, že napriek pôvodným očakávaniam je Boston relatívne konzervatívny trh. “Téma umiestnenia na trh naberala príliš hypotetický charakter a dostali sme odporúčania ísť radšej (s produktom) do San Francisca,” dodáva. Po čase sa však takéto debaty pretavili do konštruktívneho feedbacku a diskusií či otázok ohľadne jej zámerov a stratégií.

Najdôležitejšie sú kontakty

Na čom sa však všetci zhodujú, je, že kľúčové bolo pre nich napojenie na veľkých hráčov či na autority v ich odvetviach. “Splnili sme si jednu z najväčších misií, dostali sme sa do kontaktu s kľúčovými osobami, ktoré stáli pri založení TripAdvisoru. Práve také know-how nám pomôže vyvarovať sa do budúcna mnohým chybám podobných market placeov a do budúcna chceme z týchto kontaktov vybudovať oficiálny partnership,” hovorí Vaľovská.

Taktiež nadviazali kontakt s oceneným influencerom v americkom konferenčnom biznise, s asi troma organizátormi konferencií a tiež so štyrmi potenciálnymi investormi.

“Medzi najlepšie a najhodnotnejšie kontakty, ktoré sme získali, patrí to, že sme sa dostali do kontaktu s komunitou travel startupov v USA a, že sme boli prijatí do virtuálneho inkubátora v New Yorku,” hovorí Aštary z Vacatuneru.

Startupy podporovali predtým, ako to bolo cool.
Inkubátor STU chce vyrásť v inovačné centrum

Podobnú skúsenosť má z tohto pobytu aj Tomáš Brngál, ktorého startup Virtual Medicine vytvoril aplikáciu vo virtuálnej realite Human Anatomy VR. (Záujem o ňu majú, alebo ju už využívajú, aj nemocnice vo Švajčiarsku, Nemecku, Fínsku, Rusku, Portugalsku či vo Veľkej Británii a v Brazílii.)

Na konci pobytu sa mu podarilo stretnúť sa so špičkovým českým plastickým chirurgom Bohdanom Pomahačom, ktorý viedol tím, ktorý vykonal úplne prvú transplantáciu tváre v USA. Práve stretnutie s ním označuje za kľúčovú udalosť, ktorá mu otvorila dvere k ďalšej spolupráci s univerzitami a nemocnicami na americkom trhu.

Na fotografii je Tomáš Brngál, CEO startupu Virtual Medicine, do ktorého investorsky krátko po jeho začiatku investovala skupina Penta s jej Svetom zdravia. Foto: Tomáš Brngál (archív)

Či je mesiac dostatočne dlhá doba na to, aby sa startup dokázal niečo priučiť? Podľa vybraných startupistov určite áno, no je to len začiatok.

“Je jedno v akej fáze sa váš projekt nachádza, či tvarujete produkt, overujete biznis model alebo hľadáte investora. Pobyt v takomto akcelerátore, aj keď iba mesačný, vás určite posunie ďalej,” myslí si Balajka.

Aštary s ním súhlasí. “Aj mesačný pobyt v akcelerátore podobného typu určite vie startupistovi dať veľmi veľa. Avšak je to postačujúce len na prvotné nadviazanie kontaktov s potenciálnymi partnermi alebo investormi,” hovorí. Dodáva, že na to, aby firma dokázala tieto kontakty naozaj využiť, musí na ich udržaní aktívne pracovať aj po návrate na Slovensko.

Podobný názor má aj Eva Vaľovská. “Práve, keď sa začali ukazovať výsledky našej práce počas prvých dvoch-troch týždňov, blížil sa čas nášho odchodu. Ale nie je to pre nás koniec, skôr začiatok. Bola to akási ochutnávka a zmapovanie toho, čo nás čaká na trhu východného pobrežia,” hovorí.

Čo sa naučili alumnisti

Pred rokom sa podobného mesačného pobytu zúčastnili aj napríklad startup Specter Sports, ktorý vyvíja nový typ pásky na čepeľ hokejky (a do ktorého investoval aj Zdeno Chára). Pri spätnom pohľade CEO startupu Andrej Dula hovorí, že zo začiatku nemali síce žiadne očakávania, ale táto skúsenosť ich výrazne posunula.

“Celkovo je naša spoločnosť lepšie pripravená na americký a kanadský trh, lepšie rozumieme očakávaniam zákazníkov aj investorov na týchto trhoch. Okrem toho sme sa posunuli aj v rámci strategického smerovania firmy opäť bližšie k severoamerickému trhu,” opisuje.


Budova Cambridge Innovation Center v Bostone. Foto: CIC

Na otázku, či je podľa neho mesačný pobyt v inkubátore dostatočný, čiastočne potvrdzuje slová čerstvých absolventov programu.

“Je to lepšie, ako byť tam dva týždne, ale ešte prospešnejšie by tam bolo byť dva mesiace. Mesiac je akurát na stretnutie veľa zaujímavých ľudí a lepšie pochopenie trhu. Obchodné vzťahy je však ťažké vybudovať na základe jedného stretnutia za jeden mesiac. Je potrebné vrátiť sa, udržiavať kontakt cez e-mail a Skype,” doplnil.

Peniaze od Chrenka

Obsahovú časť programu pre startupy zabezpečovalo aj Neulogy v spolupráci s MassGlobal Partners, finančne program zastrešila SBA.

Cambridge Innovation Center (CIC) je americký realitný developer, ktorý od roku 1999 buduje po celom svete inovatívne ekosystémy pre rozvoj startupov a nových technológií. Celkom prevádzkuje inovačné laboratóriá v šiestich rôznych lokáciách – v Bostone, Cambridgei, Miami, Philadelphii, St. Louis a v holandskom Rotterdame.

Doposiaľ v rôznych pobočkách inovačného “kolosu” absolvovalo pobyt vyše 3500 spoločností. Absolventi pobytu v inovačnom centre vyzbierali na investíciách dovedna 2,7 miliardy amerických dolárov či už od rôznych strategických partnerov alebo venture kapitálových fondov.

Od minulého roka je jedným z partnerov CIC aj slovenská realitná spoločnosť HB Reavis miliardára Ivana Chrenka. HB Reavis mal do partnerstva s CIC investovať 45 miliónov eur a získať aj jedno kreslo v predstavenstve spoločnosti.

Hlavné foto: Cambridge Innovation Center (CIC)

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk