27. septembra 2018

Prečo ešte stále nemá región strednej Európy poriadneho „jednorožca“, startup s valuáciou niekoľko stoviek miliónov (až miliárd) dolárov, ako napríklad americký Uber, estónsky Skype alebo švédsky Spotify? Čo nám chýba? Nie je to talent, šikovných ľudí máme dostatok. Naše startupy však akosi nedokážu pritiahnuť kapitál, ktorý by „naštartoval“ ich raketový rast.

Práve na tom sa zhodli prémioví investori, ktorí sa zúčastnili v utorok 25. septembra na newyorskej konferencii Forbesu „100 + 100 rokov inovácií“, ktorá sa uskutočnila pri príležitosti uplynutia sto rokov od založenia Československa. Podľa predstaviteľov jedných z najväčších investičných fondov v USA, ktorí na konferencii diskutovali práve na tému investičného potenciálu strednej Európy, nám chýba zopár lokálnych šampiónov – spoločností, ktorých globálny úspech by naštartoval celý miestny ekosystém.

Od práce v Malajzii, Vietname či Viedni po CEO startupu 2018.
Takto Martin Zahuranec budoval eyerim

„Postačia ešte dva – tri ďalšie príklady, ako napríklad český Avast, a podarí sa vám vytvoriť vzorec na úspech, ktorý budú ostatné firmy nasledovať,“ prehlásil Andrew A. Schoen z amerického venture kapitálového fondu New Enterprise Associates. Ten spravuje aktíva v hodnote viac ako 18 miliárd dolárov, čím sa zaraďuje medzi tie najväčšie VC fondy na svete.

Ako príklad zo zahraničia uvádza zakladateľov estónskej služby Skype, ktorí sa, po úspešnom odpredaji firmy Microsoftu (za 8,5 miliardy amerických dolárov), pustili do investovania do ďalších spoločností, ktoré majú masívny potenciál – napríklad do startupu na podporu predajcov Pipedrive, ktorý doposiaľ získal od investorov viac ako 80 miliónov amerických dolárov.

Reklama

Dobrá správa znie: podľa investorov sa dá takúto superúspešnú spoločnosť vybudovať aj zo strednej Európy. Ako však do nej pritiahnuť veľkých investičných žralokov, ktorí môžu firmu potenciálne doviesť až k exitu za niekoľko stoviek miliónov eur (a viac) a z jej majiteľov urobiť milionárov? Práve na to sme sa pýtali počas investorskej panelovej diskusie Forbesu v New Yorku. Tu sú najzaujímavejšie rady, ktoré na nej odzneli.

Zľava: Juraj Porubský, šéfredaktor Forbes Slovensko, Andrew A. Schoen, šéf New Enterprise Associates, Alex Ferrara, spoločník v Bessemer Venture Partners a Anna Fokina, senior partnerka v Data Collective, počas diskusie o investičnom potenciáli strednej Európy.
Zľava: Juraj Porubský, šéfredaktor Forbes Slovensko, Andrew A. Schoen, šéf New Enterprise Associates, Alex Ferrara, spoločník v Bessemer Venture Partners a Anna Fokina, senior partnerka v Data Collective, počas diskusie o investičnom potenciáli strednej Európy. Foto: Ken Brown

Najlepšie rady od investorov, ako môže startup zlákať ich pozornosť (a získať od nich peniaze):

Majte všetky 3 T. Čo hodnotia investori ako najdôležitejšie, keď sa rozhodujú zainvestovať do startupu? „Spravidla sa pozerám na tri základné kritériá – tím, trh a ťah na bránku. Najdôležitejší je z môjho pohľadu jednoznačne tím – veď čo iné ako dobrý tím, je to čo máte, ak ste startup v skorom štádiu vývoja?

Pokiaľ je startup už vyzretejší, kritériá zostávajú rovnaké, iba prehodím ich poradie: viac sa pozerám na trh, ktorý chcú osloviť a na to, ako im viem pomôcť dostať sa napríklad do juhovýchodnej Ázie,“ prezrádza Andrew A. Schoen z New Enterprise Associates.

Od diplomacie prešla k startupom.
Tvrdí, že každý človek má okolo 150 predsudkov, tak to mení

Poznajte ľudí – a nech oni poznajú vás. Nemenej dôležité je poznať kľúčových hráčov vo vašom odvetví. A ešte lepšie je, aby aj oni poznali vás. Dôvod je prozaický: investori sa často obracajú na špičky v danom odvetví a pýtajú sa, či už o vás počuli.

„Postačí, ak vás poznajú z konferencií, prípadne ste súčasťou nejakého akcelerátora či inkubátora. Pokiaľ vás niekto pozná, dostaneme sa k vám,“ ubezpečuje Anna Fokina, senior associate kalifornského investičného fondu Data Collective – DCVC. A jedným dychom dodáva: „Zakaždým, keď chceme zainvestovať, tak robíme hĺbkovú due dilligence (audit), ktorý trvá tak tri mesiace. Chceme si poriadne overiť, či sú firma a jej founderi kredibilní.“

Skúste to investorovi uľahčiť. Pre investorov je náročné skutočne pomáhať startupom so škálovaním a popritom byť na úplne inom kontinente. To je aj jeden z dôvodov, prečo americkí investori iba zriedkakedy iniciatívne vyhľadávajú európske startupy. Musí ísť skutočne o potenciál ďalšieho „jednorožca“, aby boli ochotní lietať tam a späť cez Atlantik aj niekoľkokrát do mesiaca. „Naozaj nám situáciu uľahčí už len keď si firma vytvorí pobočku v USA a môžeme sa stretnúť s ich regionálnymi zástupcami,“ ilustruje jednu z možností Anna Fokina.

Podobné riešenie, i keď z pohľadu zákazníka, ponúka aj Alex Ferrara, partner fondu Bessemer Venture Partners, ktorý je, mimochodom, tým najstarším venture kapitálovým fondom v Spojených štátoch amerických (založený v roku 1911). „Pokiaľ má napríklad B2B firma väčšinu zákazníkov na americkom trhu, nie je dôvod, prečo by tam nemala mať pobočku. Dáva to zmysel. No ak je to viac technologická či vývojárska spoločnosť, ktorá má zákazníkov po celom svete, nemusí sa vyslovene presťahovať,“ dôvodí Ferrara.

Zamerajte sa na oblasť, ktorá má obrovský rastový potenciál. Podľa Andrewa A. Schoena sú tými najzaujímavejšími oblasťami, ktoré jeho materský fond New Enterprise Associates investične lákajú, práve fintech a inovácie v bankovníctve. „Na tomto poli vidíme aktuálne najväčšiu dynamiku,“ povedal Schoen.

Ďalší investori sa zhodli, že zaujímavá je takmer akákoľvek oblasť, ktorú sa startupy rozhodnú inovovať za pomoci počítačového videnia. „Či už je to doprava, poľnohospodárstvo, retail, alebo zdravotníctvo,“ dodáva Alex Ferrara.

Annu Fokina najviac zaujímajú biotechnológie, ktoré tvoria aj najväčšiu časť portfólia DCVC: „Už dnes sú technológie, pomocou ktorých dokážeme rozoznať každú jednu kravu v kravíne. Pomocou obyčajného naskenovania aj identifikovať, či je zdravá, prípadne, či jej nechýbajú nejaké živiny. Práve v tom je obrovský potenciál.“

Hlavné foto: Pexels