3. januára 2019

Za sebou už majú veľké či menšie úspechy, no najväčší míľnik v kariére ich ešte len čaká. Na koho z biznisu či startupov sa zamerať v novom roku? Svoje tipy prezradili šéfredaktor Forbes Juraj Porubský, partner jedného z najväčších stredoeurópskych venture kapitálových fondov Credo Ventures Andrej Kiska mladší a šéfka Slovenskej aliancie pre inovatívnu ekonomiku Adela Zábražná.

Tipy Juraja Porubského

Šimon Šicko, Pixel Federation

Šimon Šicko s manželkou Luciou Šickovou, ktorá je jednou zo spoluzakladateľov Pixel Federation. Foto: archív Forbes

Šicko je CEO a spoluzakladateľ jednej z najrýchlejšie rastúcej slovenských firiem, herného štúdia Pixel Federation, v ktorom len koncom minulého roku došlo k významným zmenám vo vlastníckej štruktúre. Dvaja zo skorých investorov predali svoje podiely, pričom návratnosť  investície bola v tisíckach percent. Pixel už 10 rokov vyvíja počítačové a mobilné hry a jeho produkty sú známe po celom svete.

„Po roku venovanom vnútornému nastaveniu Pixel Federation má firma jasnú vlastnícku štruktúru a na slovenské pomery výnimočný systém motivácie a angažovania zamestnancov. Má teda pripravené všetko na ďalší krok v rozvoji na globálne herné štúdio,“ objasňuje šéfredaktor Forbes svoj výber.

V Pixel Federation došlo k zmenám vlastníkov. Návratnosť investície predávajúcich bola v tisíckach percent

Peter Both a Dominik Brichta

Dominik Brichta (vľavo) a Peter Both. Foto: archív Electronic Star

Dvojica stojí za úspešným eshopom s elektronikou Electronic Star, prevádzkuje viac ako 20 webových obchodov v siedmych krajinách strednej a východnej Európy. Dominik Brichta je zakladateľ a predseda predstavenstva spoločnosti, okrem ktorej sa venuje aj poradenstvu startupom v oblasti financovania či investícií.

Peter Both je CEO Electronic Star. „Ich eshop sa jednak vezie na vlne rozmachu elektronického obchodu, súčasne však rozvíjajú koncept vlastných značiek – napríklad Klarstein pre spotrebiče do domácnosti – cez ktoré ponúkajú zaujímavý pomer ceny a výkonu. Otázka znie, ako zvládnu rast a rozvoj nových trhov,“ hovorí Porubský.

Tipy Adely Zábražnej

Eva Vaľovská

Eva Vaľovská je spoluzakladateľkou platformy Trust Women, ktorej cieľom je, aby si ženy viac dôverovali, navzájom sa inšpirovali a motivovali so zámerom rásť ako v osobnom, tak aj v profesijnom živote. Foto: archív Eva Vaľovská

Pôsobila ako globálna marketingová riaditeľka v spoločnosti Fleming, no popri tejto práci začala budovať startup Event Advisor, ktorý sa pripravuje na vstup na americký trh. Mladá firma rieši problém neprehľadnosti konferencií po celom svete a na jednom mieste ponúka ich vyhľadávanie, recenzie aj možnosť zakúpenia lístkov.

„S Evou som sa spoznala vďaka platforme TRUST Women. Po úspešnej kariére vo Flemingu sa rozhodla vrhnúť sa do startupových vôd a ide jej to skvele. Jej projekt Event Advisor sa rozbieha sľubne, už v roku 2018 zaznamenali uznanie a ocenenia na Slovensku a tu ich plány rozhodne nekončia. Eva ma fascinuje aj svojou efektívnosťou a vervou, s ktorou sa do všetkého vrhá,“ vysvetľuje Adela Zábražná.

Jožo Kovač

Jožo Kovač (vpravo) s Petrom Irikovským. Foto: Ondřej Pýcha

Stojí za úspešnou softvérovou spoločnosťou Exponea, ktorú pred tromi rokmi spoluzakladal s Petrom Irikovským. Donedávna pôsobil ako jej technologický riaditeľ a len začiatkom decembra oznámil, že sa z biznisu presúva do oblasti vzdelávania. Jeho novou misiou je rozbehnutie inovačného laboratória, ktoré spolu vytvárajú Exponea a Fakulta informatiky a informačných technológií (FIIT) na STU.

„Ide o človeka, ktorý to s budúcnosťou vzdelávania na Slovensku myslí vážne. Jožo je nadšenec, ktorý dokáže nadchnúť ďalších okolo seba a pomôcť fakulte získať pozornosť, ktorú si za svoje kvality zaslúži. Zároveň si myslím, že s Jožovou podnikateľskou skúsenosťou z Labu môžu vyjsť projekty, ktoré budú v ďalších rokoch plniť stránky Forbes,“ hovorí Zábrážná.

Marek Zámečník

Marek Zámečník (vľavo) spolu so spoluzakladateľmi 0100 Ventures v októbrovom Forbes.

Po štúdiu na Oxforde a iných prestížnych univerzitách pracoval pre investičnú spoločnosť Nova Founders Capital v Malajzii, na Slovensku sa neskôr podpísal pod startup inkubátor RubixLab. Najväčší úspech však zaznamenal až s 0100 Ventures so sídlom v Binariu. V rámci neho poskytujú startupom co-workingové priestory a organizujú startup konferencie. Počas prvého roka dosiahla firma obrat pol milióna eur, zamestnávala 20 ľudí. Rastie veľkou rýchlosťou.

V centre Bratislavy vzniká nový kampus. Buduje ho štvorica z 0100 Ventures

„Marek stojí so svojimi cofoundermi za skvelými priestormi Campus, ktorý sa v 2018 rozšíril aj do centra Bratislavy. Okrem toho však stíha rozbiehať aj startup venujúci sa analytike pre VC fondy, ktorý čaká s najväčšou pravdepodobnosťou raketový rok 2019,“ komentuje Zábražná. Zámečník je členom rebríčka Forbes 30pod30 za rok 2018.

Tip Andreja Kisku

Jakub Jurových

Jakub Jurových bol na titulke Forbes v marci 2018.

Ďalší z minuloročných členov rebríčka 30pod30, spoluzakladateľ a technologický riaditeľ ad-tech firmy Operam, ktorá na základe umelej inteligencie predpovedá, či bude nejaký film úspešný, alebo či pôjde o prepadák. Cielením reklamy potom zvyšuje nielen záujem divákov, ale aj tržby hollywoodskych štúdií.

30pod30: Toto je Pančíkova “mafia”. Mladíci, ktorí rozbehli miliónové biznisy zo Slovenska

Firma spolupracuje s najlepšími svetovými hráčmi a vo filmovej brandži a pomohla už vyše 150 filmom, vrátane oscarového Moonlight či Tvár vody – Shape of Water. Jakub Jurových má však na rok 2019 oveľa väčšie plány, ktoré odhalí v januári. „Jakub pracuje na novom ambicióznom projekte, takže o ňom podľa mňa ešte budeme v novom roku veľa počuť,“ povedal Kiska.