10. septembra 2020

Siedmy ročník podujatia 30 POD 30, pri ktorého organizácii opäť spojili sily slovenský a český magazín Forbes, sa tentokrát nekoná v bratislavskej Starej tržnici, na ktorú boli doteraz účastníci zvyknutí. Zaujímavých hostí, množstvo diskusií a sprievodné aktivity sme sa rozhodli preniesť do priestorov Bratislavského Meštianskeho pivovaru. Poďte si spolu s nami vychutnať najzaujímavejšie momenty dnešného dňa, ktoré sa vám prinášame naživo priamo z podujatia.

Pozrite si mladých a úspešných z rebríčka 30 POD 30 2020.

Ranná joga, množstvo panelových diskusií, stretnutia s investormi zo Slovenska i zahraničia, biznis stretnutia, networking, tradičný car pitch či odovzdávanie cien tohtoročným finalistom 30 POD 30. Toto je len výber z celodenného bohatého programu, ktorý čaká na návštevníkov podujatia, ktoré sa samozrejme koná za zvýšených hygienických opatrení.

Takto to dnes vyzerá v Bratislavskom Meštianskom pivovare:  

Reklama

16.13: Týmto sa česko-slovenský festival mladej energie končí. Ďakujeme za to, že ste si ho s nami užili prostredníctvom online prenosu. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník!

16.10: Nasleduje odovzdávanie ocenení Forbes 30 pod 30, ktoré si prišli prevziať slovenskí aj českí zástupcovia tohtoročného rebríčka.

16.04: Víťazom u investora Mareka Moravca sa stal Tomáš Paciga a jeho firma Resitech. U Andreja Kisku ml. sa víťazom stal Mark Drobnych zo startupu CodeGemz.

15.58: „V mojom aute bol chalan, ktorý keby dnes prišiel do Credo Ventures a pýtal si investíciu, tak by som ju ako investor zvažoval. Videl som totiž projekt, ktorý by si tú investíciu hneď zaslúžil,“ pokračoval Kiska ml. v hodnotení dnešných Car pitchov. „Ja som sa dnes rozprával s úžasnou ženou, ktorá sa vo vyššom veku rozhodla zmeniť kariéru a ísť do sveta startupu. To vo mne vzbudilo veľký rešpekt,“ povedal Moravec.

15.54: Aktuálne prebieha vyhodnotenie Car pitchu. Marek Moravec, partner v Nation 1 VC: „Za mňa musím povedať, že Car pitch bol skvelý, boli tam zaujímavejšie aj menej zaujímavé projekty.“ Druhý hodnotiteľ startupov Andrej Kiska ml. hovoril, že ako investor vždy bojuje s tým, či si vybrať úplne nový projekt, ktorý nasľubuje hory-doly, alebo zabehnutejší startup, ktorý už dostal nejaký feedback od zákazníkov.

15.50: Prečo sa ako vedec rozhodol ísť do inkubátora a založiť firmu? „V minulosti som pracoval ako softvérový inžinier, no mal som potrebu budovať. Počas štúdia som dostal, vďaka mentorovi, možnosť zapojiť sa do tohto programu, tak som nezaváhal. Vtedy sa začal písať príbeh našej firmy,“ hovorí Babej, ktorý je pôvodne z Košíc, aktuálne žije v Toronte.

15.35: Posledným panelom je diskusia s Tomášom Babejom, co-founderom & CTO ProteinQure a členom rebríčka Forbes 30Under30 EMEA 2020. Startup, ktorého je Babej spoluzakladateľom, funguje približne tri roky a už dostal milióny dolárov od investorov z USA. Zaoberá sa najmä kvantovými výpočtami v súvislosti s vývinom rôznych liekov.

15.25: Ako sú podnikatelia pripravení na ďalšie vlny koronavírusu? „Je dôležité mať pripravené scenáre a vyškolených ľudí, ktorí budú vedieť, ako postupovať v rozličných situáciách. Musíme robiť dobré rozhodnutia, kríza sa môže vrátiť a úplne v inej podobe, ako sme videli v marci,“ hovorí Kijonková. Sučka dodáva, že budú naďalej postupovať tak ako doteraz. „Máme len obmedzené možnosti, čo viac môžeme urobiť,“ povedal.

15.09: „Keď prišla korona, cítili sme sa paralizovaní. No do istej miery bola táto kríza pre nás aj príležitosťou. Začali sme napríklad riešiť veci, na ktoré nebol priestor v bežnej réžii, napríklad digitalizáciu,“ hovorí Sučka.

15.05: Udržanie pracovných miest bolo to prvé, na čo majitelia firiem mysleli, keď sa začala koronakríza. „Ľudia za nami chodili sami s tým, ako môžu pomôcť, napríklad manažéri si znížili plat o 30 %,“ hovorí Kijonková a dodáva, že zamestnancom neskôr všetko vrátili a vyplácali aj koronavírusové bonusy. Platy a bonusy redukovali aj vo Swida Innovative, v DAVINCI travel však museli pristúpiť aj k prepúšťaniu. „Museli sme pustiť 60 – 70 % ľudí z tímu. Veľmi to bolelo,“ hovorí Ilyash.

15.00: Ilyash hovorí o tom, že koncom marca im spadli tržbu na nulu a je to tak doteraz. „Vyzerá to tak, že celý cestovný ruch v našej oblasti sa zastavil ešte na dlhú dobu. Museli sme vymýšľať nové spôsoby a produkty, ktoré sa dajú monetizovať,“ vraví.

14.55: Kijonková hovorí, že začiatok pandémie bol pre ňu akoby prežívala nejaký film a niektoré dni sa musela pevne držať stola. „Každú chvíľu nám chodili informácie o tom, kde všade nám na hraniciach zastavili autá. Niekedy sme si pripadali ako vo vojnovom stave, ako keby ste bojovali s neviditeľným nepriateľom a vy neviete, ako sa zachová,“ vraví.

14.50: V predposlednom panelovom rozhovore na tému „Business & korona – využitá príležitosť alebo pád?“ budú diskutovať Simona Kijonková, co-founder & CEO Packeta Group, Alex Ilyash, co-founder DAVINCI travel, a Viktor Sučka, CEO SWIDA Innovative, člen rebríčka Forbes 30 POD 30 2020.

14.35: S touto témou súvisí čoraz väčší rast. Divákov diskusie zaujímalo napríklad aj to, či sa práve z fintechu nemôže stať jeho konkurencia – banka. Podľa diskutujúcich sa to už udialo, ako príklad uviedli napríklad príbeh PayPallu. Ako sa však s týmto stavom môžu vyrovnať na konci dňa banky? „Niektorí regulátori tvrdia, že fintechy môžu spadnúť a banky sú dôveryhodnými organizáciami a na tom sa dá stavať,“ opisuje Minárik.

14.25: „Nemyslím si, že budeme žiť len vo svete online bánk. Bude sa len meniť rola fyzických pobočiek, kde budú zákazníci chodiť, ak vzniknú problémy, ktoré nebudú môcť vyriešiť online a budú potrebovať fyzické poradenstvo,“ hovorí Minárik. Pripúšťa však, že fintechy ich „ženú vpred“.

„Keď všetko dobre funguje, nepotrebujem a nechcem vidieť človeka. Ak vznikne, tak sa potrebujem fyzicky s niekým poradiť,“ vysvetľuje Masár svoj pohľad.

Reklama

14.20: Nasleduje panel, ktorý sa bude venovať dileme konkurenčného boja medzi bankami a fintechmi. Hosťami sú Juraj Masár, CEO firmy wallmine, ktorá prevádzkuje nástroj pomáhajúci investorom vyhodnocovať investície, a Daniel Minárik, chief data officer Tatra banky.

Obaja diskutujúci sa zhodli, že či už bankové inštitúcie alebo fintechy sú na jednej strane konkurenciou, no na druhej strane vedia a musia spolupracovať v mnohých ohľadoch.

14.12: Čo sú najväčšia limity CEE regiónu v porovnaní napríklad s Nemeckom alebo Veľkou Britániou? „Sales marketing a storytelling sa určite zlepšuje, ale gap je stále obrovský, na tom určite treba popracovať. A ďalšou nevýhodou je aj jazyk, lebo s angličtinou tento región stále zaostáva, pritom tá je pre globálny trh veľmi potrebná,“ vysvetľuje Konop. Diskutujúci sa zhodujú aj na tom, že na Slováci sú veľkí patrioti a myslia si, že úspešnú firmu založia zo Slovenska, ale v našej krajine nie sú také projekty a takí ľudia, od ktorých by sa mohli učiť.

14.09: Ako zistiť, kto je ten správny zakladateľ? „Ja sa pozerám na tri veci – intenzita, integrita, inteligencia. Plus sa pýtam na to, kto sú jeho traja hrdinovia, lebo to reflektuje jeho osobnosť,“ hovorí Čanda. Na otázku moderátora, kto sú jeho hrdinovia, Čanda odpovedá: „ Môj otec, Warren Buffett a moja manželka.“

Diskusia na tému “Pohľad investorov na CEE región”. Sprava: Andrej Kiska ml., Jakub Čanda, Daniel Gašpar, Juraj Porubský. Foto: Marek Mucha

14.00: Na otázku publika, aké sú vaše sledované parametre pre investíciu do startupu, Kiska ml. odpovedá: „Snažme sa nájsť zakladateľov, ktorí majú unikátnu optiku na nejakú vec. A pozeráme sa na tím, ktorí má niečo za sebou, má nejaké skúsenosti, ktoré vie zúročiť. A vždy musím o tom človeku niečo vedieť, poznať ho. Nikdy sme nedali peniaze niekomu, o kom sme nič nevedeli.“ Konop dopĺňa: „Snažíme sa pozerať na long term perspektívu. Je pre nás dôležité, či vie začínajúci podnikateľ povedať svoju dlhodobú víziu a svoje možnosti aj schopnosti.“

13.58: „Väčšina investorov sa pozerá na to, že je to len nejaká epizóda. Najmä to tak berú tí, ktorí investujú dlhodobo,“ pokračoval Gašpar.

13.50: Na pódium prišiel posledný člen diskusie Jakub Čanda, managing director v CVC Partners. Diskutujúci sa postupne dostali k aktuálnej pandémii, otázka je, ako sa zmení svet founderov? „Podľa mňa bude z dlhodobého pohľadu vplyv minimálny, aspoň keď sa pozriem na to z hľadiska 20 – 30 rokov. Strach okolo pandémie tak ako prišiel, aj rýchlo odišiel. Určite sa však zrýchlila digitalizácia biznisu,“ odpovedá Čanda.

13.43: Na pódium prišli Andrej Kiska ml., partner v Credo Venture, a Daniel Gašpar, partner v Crowdberry. Online sa pripojil  Martin Konop, investment manager v Rockaway Capital. Diskutovať budú na tému „Pohľad investorov na CEE región“.  „Celkovo sa úroveň profesionality, projektov aj founderov zlepšuje, čo pomáha tomuto regiónu,“ hovorí svoj pohľad na CEE región Konop.

13.34: Čo odporúčajú úspešní startupisti nádejným podnikateľom? Podľa Jurovýcha je najlepšie nabrať do najviac skúseností a získať čo najširší všeobecný záber predtým, ako začnete podnikať, Smid sa na to pozerá inak. „Mne osobne sa naopak zdá, že čím viac skúseností mám, tým väčšia je moja averzia k riziku. Na začiatku, bez skúseností, som sa naozaj nebál ničoho,“ hovorí.

13.20: Smid sa otáča na Jurovýcha a prezrádza, že peniaze od investorov získal bez prezentácie, ktorá býva dôležitou súčasťou takýchto rokovaní. „Ak budujete dobrý produkt, viete povedať príbeh o tom, ako vznikol a čo z toho bude, tak môže byť prezentácia na príťaž,“ hovorí s tým, že vás v istom smere zväzuje.

13.10: Lubo Smid, spoluzakladateľ a CEO STRV a Jakub Jurových, zakladateľ Deepnote, začali po obedňajšej prestávke diskutovať o tom, či sa dá zo Slovenska a Česka preraziť v USA. „Určite áno, len treba byť viac obozretný,“ povedal Jurových, no dodal, že pre ich Deepnote je to ťažšie. Venujú sa totiž pomerne novej oblasti vo sfére umelej inteligencie a väčšina takýchto startupov pôsobí práve v Silicon Valley. Podľa Smida sú pre biznis v USA dôležité najmä kontakty.

12.20: Nasleduje obedňajšia prestávka, trvať bude do 13:10 hod.

12.17: Obaja hráči sa zhodli na tom, že podporu rodiny získali aj vďaka vyhratým turnajom, a keď zistili, že aj tento šport má zmysel.

12.13: Aj keď podľa diskutujúcich záujem o e-sport u nás narastá, od Západu sa máme čo učiť. Lazarov dokonca tvrdí, že Slovensko je v tomto smere stále zaostalé. „Na poli e-sportu sme sa s Česko vôbec nerozdelili,“ hovorí s tým, že práve preto sa začal viac aktivizovať.

12.05: A dá sa touto formou športu uživiť? Demitrová tvrdí, že síce ona, ako virtuálna hokejistka si touto činnosťou len privyrába, no na trhu je množstvo hier, ktoré hráčom zarobia státisíce. Lazarov uvádza ako príklad hru Counterstrike: „Túto hru by som prirovnal k tenisu. Prvých sto hráčov na svete si dokáže zarobiť, potom výherné sumy klesajú.“

11.55: Posledný, predpoludňajší panel sa bude venovať gamingu ako biznisu, aj keď ľudia si zvyčajne pri tejto téme často predstavujú, že hranie počítačových hier je len zábava. Šampiónka e-hokeja, Sandra ‘Lady Brunette’ Demitrová, tvrdí, že denne trénuje aspoň tri hodiny. Pred turnajmi či ligami sa však táto doba navyšuje. „Je to pre mňa forma športu, ale je to stále zábava.“

Ivan ‘Dev1s’ Lazarov, bývalý profesionálny hráč, e-sport komentátor & founder DEV1S tvrdí, že v minulosti, pred turnajom, hrávali približne 12 hodín denne. „Počúvali sme, že sme závisláci, ale my sme chceli len dosiahnuť dobré výkony. Často som chcel vyhodiť monitor von oknom, pretože sme dreli, aby sme boli čo najlepší.“

Ako sa žije a pracuje digitálnym nomádom? Odpovedajú Pavol Lupták (vľavo) a Martin Zahuranec. Foto: Marek Mucha

11.45: Aká je ich najkrajšia spomienka z cestovania? „Asi sa zhodneme na to, že väčšinou nejde o samotné dosiahnutie cestovateľského cieľa, napríklad vidieť Eiffelovu vežu. Sú to skôr malé náhodné momenty, stretnutia a situácie, ktoré sa vám vryjú do pamäte najviac,“ povedal Zahuranec.

11.40: Aktuálna situácia podľa Zahuranca nahráva do karát práve digitálnym nomádom. „Títo ľudia sú zvyknutí zvládať neistoty, sú agilnejší, flexibilní a vedia sa rýchlo prispôsobiť,“ povedal. Podľa Zahuranca si však treba uvedomiť to, že čím viac slobody máte, tým menej máte istôt, a tak si digitálne nomádstvo vyžaduje veľa zodpovednosti.

11.35: Pavol Lupták hovorí o tom, aké je to cestovať v čase koronavírusu. „Je to náročné najmä v tom, že cítime istú formu ostrakizácie, a tak sa bojím o tom niekomu hovoriť,“ povedal a dodal, že je pravdepodobnejšie nakaziť sa na diskotéke ako pri bezpečnom cestovaní.

 11.30: O tom, ako sa žije a pracuje digitálnym nomádom rozprávajú etický hacker Pavol Lupták a CEO startupu eyerim Martin Zahuranec. „Už v mladom veku som mal privilégium študovať v zahraničí, aj moja prvá práca bola veľmi ďaleko. Aj vďaka tomu som si skoro uvedomil, že pre mňa nedáva zmysel koncept jednej krajiny a života podľa nalinkovaných čiar,“ povedal.

11.25: Na záver panelu diskutujúci zhodnotili, čo je základným receptom na to, ako sa môžu aj korporácie priblížiť k startupovému fungovaniu. „Organizovať tímy, vytvárať mikrotímy a umožniť im vytvárať vlastné pravidlá,“ zhrnul Dostál.

Tuleja pripomína, že navyše je dôležité počúvať aj zákazníkov a ľuďom dávať nielen zodpovednosť, ale aj veľkú finančnú motiváciu.

11.13: Na otázku publika, či je možné rozbiehať startup aj napríklad po 40, odpovedá Tuleja: „Myslím si, že paradoxne neskôr je lepšie.“ Ako príklad uvádza startupy z Tel Avivu, kde má množstvo ich zakladateľov viac ako 35 rokov. „Myslím si, že celé je to o stratégii a o energii, nie o veku.“

11.07: Šéf Aliter ďalej vysvetľuje, že napriek tomu, že má firma už viac ako 150 zamestnancov, stále sa snažia udržiavať priateľskú atmosféru. „Pre mňa je dôležité napríklad aj to, že si navzájom všetci tykáme.“

11.03: Dostál tvrdí, že osobne má bližšie k startupovej kultúre. „Je to spôsobené aj rastom firmy. Čím je korporácia väčšia, tým menej mám možnosť sa venovať kreatíve a väčšinu dňa len riešime problémy, ktoré vznikajú.“

„V momente, keď sme firmu predali, prišiel oddych,“ opisuje Brhel pocity po úspešnom exite vlastného startupu. Napriek tomu priznáva, že sa v korporáte necíti ako doma, no s úsmevom dodáva, že ho považuje za dobrú príležitosť na oddych.

11.00: Pokračujeme panelovou diskusiou, v ktorej budú diskutovať CEO firmy Aliter Peter Dostál, Damian Brhel, spoluzakladateľ startupu Brand Embassy a člen rebríčka Forbes 30pod30 Česko a Slavomír Tuleja, CEO startupu Kiuub a člen rebríčka Forbes 30pod30 Slovensko, na tému Korporácie vs startupy.

(Zľava) Zuzana Matuščáková, redaktorka magazínu Forbes Slovensko, Vladimíra Meško Briestenská, Peter Gábriž, Natália Kisková debatujú o najväčších mýtoch v biznisovom svete. Foto: Marek Mucha

10.45: Peter Gábriž na otázku publika, či si plánuje konkrétny čas pre biznis a čas pre rodinu, prípadne ďalšie aktivity odpovedal: „Trvalo mi to veľmi dlho, kým som si našiel nejaký balans, a dlho som ho nechápal, lebo som nemal žiadne hranice. Prišiel som domov, za rodinou, a bol som s nimi, ale len fyzicky, no mentálne som tam nebol. Tým chcem vyzvať ľudí, že čím skôr si nejaké hranice a pravidlá začnú vytvárať, tým je to pre nich lepšie. Keď si ich nevytvoríš, tak sa ti zrazu život rozsype, ako sa to rozsypalo mne. Dnes to robím tak, že počas niektorých rán neriešim prácu, ale mám čas pre seba. Tým získavam energiu, vďaka ktorej viem robiť lepšie rozhodnutia.“

10.40: Meško Briestenská sa podelila s ďalším poznatkom zo spomínaného prieskumu: „Mnohí podnikatelia vnímajú rodinu ako stresor, pretože jej očakávania na nich vytvárajú tlak. A o problémoch sa im lepšie rozpráva s ľuďmi, ktorí zažívajú niečo podobné, ako hovoriť o problémoch s rodinou. Aj keď sa o rodine hovorí, že by mala byť najväčším podporovateľom, no nemusí to tak byť. Aj toto je teda jeden z mýtov, ktorý vládne vo svete biznisu.“

10.34: „Myslím si, že jeden z mýtov je pojem work-life balance, pretože v aktuálnom fungovaní sveta už nie je možný. Každý si ho musí nastaviť podľa seba, lebo v súčasnej dobe sa ťažko dá skončiť v práci o piatej poobede a potom sa práci už vôbec nevenovať. Tak to fungovalo kedysi,“ vysvetľuje Kisková.

10.28: Nasleduje ďalší panel, diskusia sa bude venovať téme „Nebezpečné mýty, ktoré vládnu v biznisovom svete“. Hosťami diskusie sú Natália Kisková, creator & host of Authentic Development podcast, Vladimíra Meško Briestenská, CEO & co-founder spoločnosti The Future Farm, a Peter Gábriž, founder, MindPark.sk. „Adrenalín, ktorý človek prežíva počas budovania svojho biznisu, potom prenáša aj do svojho voľného času a svoje koníčky ženie do neudržateľných rovín,“ hovorí Meško Briestenská o tom, čo zistila vo svojom prieskume medzi podnikateľmi.

10.25: „Treba hľadať spôsoby ako dosiahnuť systémovú zmenu, nielen hovoriť o týchto témach, ktoré nám často nie sú príjemné,“ uzatvára prvý panel Natália Pažická.

„Ako ľudia sme príliš pohodlní a nemyslím si, že sa niečo zmení. Veľmi sa obávam, že sa vrátime do starých koľají,“ ukončila diskusiu Eva Nedeľková.

10.15: „Greenwashing je len forma reklamy. Preto prišla transparentnosť. Ľudia chcú vidieť fakt a čísla. Nestačí, aby značka len tvrdila, že je udržateľná. Ak značky myslia udržateľnosť vážne, tak túto informáciu určite nájdete na ich stránke alebo sociálnych sieťach,“ opisuje aktivistka problematiku transparentnosti pri udržateľných značkách.

„Ak firma investuje peniaze, tak to myslí s udržateľnosťou vážne,“ doplnila Nedeľková.

10.07: Čo je udržateľnosť? Podľa Natálie Pažickej je to, ak hovoríme o podnikaní, biznis, ktorý sa venuje 3P – people, profit, planet. Keď niekto začína s biznisom teraz je dôležité sa zamyslieť nad tým, ako bude vyzerať svet o 20 a 30 rokov. Eva Nedeľková však dopĺňa, že slovo zisk by nemalo mať negatívnu konotáciu. Zisk sa podľa nej dá generovať aj s ohľadom na životné prostredie.

10.05: „Ak chceme niečo zmeniť na tomto svete, musíme to skombinovať s peniazmi a technológiami,“ povedala Nedeľková na úvod diskusie.

10.00: Začína prvá panelová diskusia: Udržateľnosť (ne)stojí peniaze. Hostkami diskusie sú enviroaktivistka a členka rebríčka Forbes Králi internetu 2020 Natália Pažická a co-founderka spoločnosti MissionC, Eva Nedeľková.

9.50: Pokračujeme krátkou vedenou meditáciou, ktorú vedie certifikovaná lektorka hatha jogy Zuzana Maďari.

9.40: Na úvod slovo prevzal Michal Liday, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Tatra banky: „Som veľmi rád, že vás môžem privítať na tomto sympatickom podujatí. Je pre nás potešením byť jeho partnerom. V prvom rade chcem povedať, že toto podujatie chápem ako oslavu mladosť. Možno to nie je zjavné, no my ako banka sme posadnutí mladosťou. Snažíme sa rozumieť mladej generácii, aby sme vedeli, akým smerom sa bude uberať svet. Byť atraktívny pre mladé generácie je niečo, čo vám omladzuje značku. Druhým aspektom, ktorý chcem vyzdvihnúť, je svet startupov. My nie sme startup, ale máme ich veľmi radi. V Tatra banke sme si uvedomili, že spolupracovať s nimi nám prináša nielen myšlienky, ale aj životodárnu energiu.“ Na záver dodal, že mu bolo cťou pobudnúť na podujatí Forbes 30 POD 30 pár minút svojho času.

9.30: Podujatie otvorili Juraj Porubský, šéfredaktor magazínu Forbes Slovensko, a Zuzana Krajíčková, redaktorka vo Forbes Česko, ktorí privítali účastníkov podujatia a poďakovali sa partnerom podujatia.

Chcete sa dozvedieť viac o tohtoročných členoch rebríčka Forbes 30 POD 30? Pozrite si výber našich článkov: