11. apríla 2020

Len dva roky po dokončení štúdia architektúry získal Martin Mikovčák prestížnu cenu CE.ZA.AR a v marci aj Red Dot Design Award. Ocenenia zbiera za projekt modulárneho stavebného systému vychádzajúceho z ich drevodomu Ark Shelter, ktorý vytvoril spoločne s belgickým architektom Michielom De Backerom, keď sa stretli na programe Erasmus na univerzite KU Leuven. Člen aktuálneho rebríčka 30 pod 30 umiestnil výrobu na rodné Kysuce. O moduly rastie záujem najmä v Belgicku, Holandsku či vo Francúzsku.

Celý tohtoročný rebríček nájdete tu.

Ako ste uvažovali, keď ste vyvíjali projekt modulárneho drevodomu?

Začalo sa to na škole úvahou nad dnešným spôsobom života, ako fungujeme v zrýchlenom móde mestského života od deadlinu k deadlinu. Uvedomili sme si, že každý potrebujeme občas únik od stresu, povinností a celkovo od civilizácie. Uniknúť do prírody a pripomenúť si, kto vlastne sme.

Reklama

Následne sme navrhli náš prvý Ark Shelter (ark z anglického slova archa ako niečo, čo vám poskytne únik a shelter ako prvé synonymum prístrešku). Bol to prvý prefabrikovaný modul, v ktorom nešlo len o jeho energetickú sebestačnosť mimo gridu (elektrickej siete), ale najmä o upokojenie života v ňom. Cez puristický čistý priestor s veľkými otvormi do prírody, s ktorou nás má mentálne spájať.

Následne sme dostali možnosť prezentácie na výstave v Antverpách, kde sme aj získali prvého klienta. A potom sa rozbehol kolotoč so založením firmy, na ktorý sme vtedy neboli pripravení. Narýchlo sme v Belgicku založili eseročku a ja som sa vrátil na Slovensko, kde sme prenajali halu a dali dokopy kamarátov na pomoc s výrobou prototypu. Bolo to celé dosť objaviteľské.

V čom je váš koncept unikátny?

Mnohí oceňujú inžiniersku dôslednosť výstavby pomocou nášho modulárneho systému, kedže sme sa zo sólo shelterov presunuli k ich spájaniu do väčších celkov. Tieto stavebnice sú schopné ďalšej adaptácie či presunu, rodinné domy vedia rásť o nové spálne a firemné objekty o ďalšie kancelárie.

Ide o systém frejmov (rámov) a boxov, ktoré sú sfinalizované už v našej výrobnej hale vrátane sanity a vstavaných nábytkov. Potom jednotlivé boxy kamiónom presunieme na určené miesto, kde ich dokopy poskladáme v priebehu pár hodín.

Napríklad už za pol dňa sme dokázali zmontovať škôlku v belgickom Ostende, alebo nadstavbu administratívnej budovy na bratislavskej Mickiewiczovej ulici. Z našich modulov sú pri Antverpách postavené aj showroomy značiek Tommy Hilfiger a McGregor. Hoci táto inžinierska kvalita je pre klientov kľúčová z pohľadu účelnosti, vyhľadávajú nás aj pre spôsob čistého architektonického prevedenia, Domy sú modulárne, no neznižuje to kvalitu priestoru ani života v nich. Nemáte v nich pocit ako v „domoch na kolieskach‘‘.

30pod30: Slovák vytvoril najlepší magazín
o káve na svete. Predáva sa v 80 krajinách

Prvého klienta ste získali rýchlo. Ako pribúdali ďalšie zákazky?

Bolo to ťažké, modul sme vytvorili pred štyrmi rokmi a prvý rok sme mali jediného klienta. Zoberte si, že na Západe sa snažili presadiť dvaja mladí chalani, ktorí ponúkali niečo celkom nové a s výrobou umiestnenou vo východnej Európe. Potenciálni klienti v nás spočiatku nemali veľkú dôveru.

Navyše tá prvá zákazka bola trochu kovbojka. Zhutním to – seriózne pôsobiaci zákazník z Belgicka si objednal modul, my sme mu ho zhotovili bez zaplatenia zálohy, a keď si ho prišiel vyzdvihnúť, začal sa vykrúcať a špekulovať, že chce zľavu. Naveľa sme mu modul osadili a zaplatené sme dostali tuším tri či štyri mesiace po termíne.

Showroom pri Antverpách. Foto: archív Ark Shelter

Kedy sa o moduly zvýšil záujem?

Pomohlo nám, keď si nás v Belgicku všimli jedny lokálne noviny a následne o nás napísali aj v prílohe celoštátneho denník De Tijd. Vtedy sa zdvihla vlna záujmu. Následne sme sa zúčastnili belgickej startupovej súťaže The Birdhouse – a vyhrali sme.

Súčasťou odmeny bol aj mentoring a poradenstvo, ktoré nám zase pomohlo k tomu, že sme na náš rámový modulový systém získali belgický a následne európsky patent.

Koľko modulárnych domov ste už vyrobili?

Bude ich už vyše stovky.

Komička Evelyn v 30pod30:
Finančná neistota je daňou za to, že robím to, čo ma baví

Ako máte nastavenú cenotvorbu?

Reklama

Pohybuje sa od 30- do 80-tisíc eur za modul. Záleží, čo všetko zahŕňa a aká je jeho veľkosť.

Výrobu ste umiestnili na Kysuce, ale na Slovensku veľa projektov nerealizujete. Prečo?

Robili sme napríklad apartmánové chaty pre hotel Björnson v Jasnej, ale inak je pravda, že tu veľa práce nemáme a asi by sme ju ani nestíhali. Momentálne máme nakontrahované zákazky asi na rok dopredu predovšetkým z Belgicka a z Holandska. Pramení to aj z toho, že môj belgický spoločník Michiel má na starosti marketing a získavanie klientov a ja sa zase viac sústreďujem na projekciu a výrobu.

Aké projekty vás čakajú?

Veľmi zaujímavý je projekt s Belgickým dôchodkovým fondom, ktorý chce naše moduly využiť na domovy dôchodcov a osádzať ich ku komunitným centrám. Uspeli sme v súťaži v Gente, teraz sa nastavujú procesy. Máme tiež navrhnutých niekoľko hotelov, ide o 3- až 4-podlažné stavby, ktoré sú kombinované a spodok má železobetónový skelet. V Belgicku by sme mali realizovať aj jeden projekt galérie.

Modulárny drevodom s energetickou sebestačnosťou. Foto: archív Ark Shelter

Nakoľko váš biznis zasiahla pandémia koronavírusu?

Zasiahla, samozrejme. Napríklad máme vyrobený modul do Talianska, ale nedokážeme ho tam dopraviť, rovnako máme hotových ďalších päť modulov do Belgicka. Kedže je tam lock-down, tak hoci by sme ich tam aj dopravili, nie je možné ich nainštalovať. Nevedeli sme samozrejme, ako ďaleko to s koronavírusom zájde, ale už koncom januára sme tušili príchod obmedzení.

Kedže momentálne máme dohodnuté zákazky na osem mesiacov dopredu, nechceli sme stratiť flow, a tak sme pripravili výrobu na fungovanie v relatívnej izolácii. Snáď to všetko nebude trvať dlhšie ako 3 či 4 mesiace.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?