11. apríla 2020

Juraj Masár sa ešte ako 19-ročný pridal k partii okolo Andreja Pančíka, najvýraznejšej osobnosti medzi mladými slovenskými podnikateľmi. Začal spolu s ním budovať startupy. Najprv charitatívne Prizeo, ktoré si obľúbili aj celebrity ako Ashton Kutcher či Justin Bieber, a neskôr startup Represent. Ten partia predala za 100 miliónov amerických dolárov. Dnes píše 27-ročný rodák z Bratislavy svoj vlastný startup príbeh v Prahe.

Celý tohtoročný rebríček 30pod30 nájdete tu.

Najprv, v roku 2012, pomáhal Juraj Masár ako programátor rozbiehať startup Prizeo. Pomocou neho prepojili charitatívne organizácie s celebritami, ktoré ponúkali fanúšikom, že ak na charitu prispejú, zájdu s nimi napríklad na večeru.

Kľukatá cesta

Počas pár rokov vyzbieral slovensko-americký startup pod vedením Andreja Pančíka, dnes už najúspešnejšieho slovenského startupistu, od investorov niekoľko miliónov dolárov. Spolupracovali s hviezdami svetového formátu, napríklad Samuel L. Jacksonom či Aliciou Keys.

Reklama

„Na Slovensku robilo v tom čase technologické startupy len zopár ľudí a jeden z nich bol Andrej Pančík,“ smeje sa pri pohľade späť Juraj Masár, ktorý sa s ním spoznal cez spoločných známych.

„Napísal som prvý produkčný riadok Prizea a potom sa to rozbehlo,“ hovorí a keď sa pýtame, či bol v tomto úspešnom startupe programátorom číslo jedna, prikývne hlavou. „Asi áno, keď sa pozriete na to takto.“

30pod30: Toto je Pančíkova mafia.
Mladíci, ktorí rozbehli miliónové biznisy zo Slovenska

Práve s týmto startupom sa partia zúčastnila aj pobytu v slávnom inkubátore Y Combinator v Silicon Valley, z ktorého skúseností dodnes Juraj Masár čerpá.

Po tejto „jazde“ mal však chuť vybudovať niečo vlastné. Tak sa od zvyšku partie odtrhol a založil softvérovú agentúru Appivia. Prostredníctvom nej vytváral na mieru aplikácie pre amerických zákazníkov.

„Prvý projekt bol super, veľa som sa na ňom naučil, druhý bol oukej a tretí už bola strašná nuda,“ opisuje dôvody, pre ktoré ho napokon Andrej Pančík s ďalšími presvedčili, aby sa k nim opäť pridal pri rozbehu ďalšej startupovej mašiny.

Časť členov tohtoročného rebríčka 30pod30. Zľava: CEO wallmine Juraj Masár, majiteľka bistier Phočkáreň Lucia Thao Huong Šimeková, komička Evelyn Kramerová, barman Martin Hudák a operná speváčka Slávka Zámečníková. Foto: Ondřej Pýcha

Tentokrát ňou bol e-commerce startup Represent, ktorý umožňoval ľuďom, aby si zakúpili merchandise od svojej obľúbenej celebrity. „Kúpili moju firmu a spojili sme naše tímy v Prahe,“ ozrejmuje Masár.

Prizeo medzičasom Pančík a spol. predali za niekoľko miliónov dolárov americkému filantropovi Toddovi Wagnerovi.

Netrvalo dlho, kým sa začalo obdobne dariť aj Representu. Na svoje kampane ho opäť použili mnohé známe tváre, vrátane napríklad Georgea R. R. Martina, autora populárnej knižnej série Hra o tróny. Najväčší úspech však prišiel roku 2016, keď Represent kúpil americký výrobca tričiek CustomInk za 100 miliónov dolárov.

Na vlastnú päsť

Po tom, ako Juraj Masár spolu s partiou úspešne dotiahol Represent k 100-miliónovému predaju, začal sa venovať investovaniu na finančných trhoch.

„Hľadal som softvér, ktorý by mi vyhovoval na spravovanie portfólia mojich investícií, ale žiaden taký som nenašiel. Povedal som si – super, skúsme vytvoriť niečo nové,“ spomína.

Tak sa začal rodiť nápad na fintechový startup wallmine, ktorý by pomáhal akciovým investorom so správou ich investičného portfólia. Masár je dnes na jeho čele ako CEO.

„Predstavte si nás ako Spotify pre peniaze. Pomáhame ľuďom z celého sveta, dávame všetky informácie, ktoré potrebujú na jedno miesto,“ vysvetľuje s úsmevom a dodáva: „Kedysi si ľudia sťahovali hudbu sami, rôzne MP3-ky z rôznych serverov, ale nebolo to pohodlné. Potom prišli streamingové služby a všetko sa zmenilo“.

Komička Evelyn v 30pod30:
Finančná neistota je daňou za to, že robím to, čo ma baví

A ako sa im darí? Minulý január ich službu použilo 60-tisíc ľudí, pred mesiacom to bolo už 900-tisíc. „To je dobrý rast,“ konštatuje Juraj spokojne.

Dopĺňa, že prevažná väčšina ľudí, ktorá spravuje svoje investície pomocou wallmine, pochádza z USA. „V Amerike riešia investovanie do akcií takmer všetci, napríklad aj vodiči Uberu.“

Keď sa pýtame na naše končiny, pokrúti hlavou. „Na Slovensku je investovanie ešte v plienkach, tu si ľudia stále radšej ukladajú peniaze do realít, alebo ich držia na sporiacich účtoch, kde im z nich odjedá dvojpercentná inflácia. Škoda, že sa u nás na investovanie do akcií stále pozerá ako na gambling na úrovni kryptomien,“ povzdychne si Masár.

Reklama

No napriek tomu používa ich softvér aj niekoľko Čechov a Slovákov. Načrtne, že prevažne ide o bohatých jednotlivcov. Na našu otázku, či sú medzi nimi aj niektorí z členov milionárskeho rebríčka Forbesu, sa mladý startupista pousmeje a pritaká: „Je ich tam viacero.“

Prví investori

Do startupu wallmine už vložili americkí investori na čele so Susa Ventures nižšie milióny dolárov. Pritom prvé peniaze dostali na konto už na konci roku 2018, krátko po svojom vzniku.

„Na jar minulého roka sme odmietli celkom serióznu ponuku na akvizíciu. Vtedy sme sa v rámci tímu rozprávali, či to myslíme vážne a keď sme sa zhodli na tom, že áno, tak sme si zadefinovali naše ďalšie kroky,“ opisuje Masár. Na našu otázku, aké ciele si s tímom určili, odpovedá dvoma slovami: „Agresívny rast“.

„Radi by sme narástli desať alebo aj stonásobne, čo sa týka užívateľskej základne,“ priznáva smelé plány.

Ako vybudovať úspešný startup? Radí Juraj Masár:

1. Nájdite si rýchlo rastúcu firmu, ktorej sa darí. Pokiaľ chcete raketovo naštartovať kariéru alebo si založiť vlastný biznis, zamestnajte sa najprv v niektorej z úspešných firiem, ktoré sú ambiciózne a veľa sa v nich deje. „Pokiaľ ste jedným z prvých piatich – desiatich ľudí v tíme úspešnej firmy, viete veľmi veľa pochytiť u toho, ako takúto firmu vybudovať. Naopak, ak začnete pracovať pre firmu, ktorej sa práve veľmi nedarí, zrejme sa toho veľa nenaučíte,“ hovorí Masár. Dopĺňa, že najviac sa naučíte z prvej ruky, pretože veľa podnikateľov neopisuje v médiách svoje príbehy také, aké skutočne boli a skôr sa sústredia na to, aby vyzneli dobre.

2. Menej je viac. Keď si vyberáte ľudí do tímu, jednoznačne si dajte záležať na tom, aby ste prijali kvalitných ľudí. Nie je pritom dôležité, či máte veľký tím alebo zamestnancov spočítate na prstoch jednej ruky. „V softvéri určite neplatí, že by bol úspech firmy priamo úmerný počtu ľudí,“ konštatuje Masár.

3. Nechodiť po konferenciách, ale makať. Ak už máte svoj startup a tím, tak sa sústreďte na to, na čom naozaj záleží – na produkt. Pokúste sa ho dodať na trh čo najskôr a sledujte spätnú väzbu od zákazníkov. „Niekto si možno povie, že o nás veľa nepočul, ale my nechodíme po konferenciách a nerobíme si PR. Namiesto toho makáme na produkte, čo nám prináša nových zákazníkov.“

4. Hľadajte smart money. No a ak už máte aj produkt a jediné, čo vám chýba, sú peniaze, tak voľte takzvané „smart money“, čiže strategického investora. „Peňazí je dnes na trhu toľko, že ak robíte čokoľvek rozumné a viete aspoň trocha po anglicky, tak si môžete vyberať,“ hovorí Masár.

Dodáva, že investor je podľa neho dôležitý partner, ktorý bude v biznise s vami dlho – a preto je dobré naozaj si dať na jeho výbere záležať. „Určite by som neodporúčal prizvať na palubu niekoho len pre to, že vám ponúka peniaze,“ varuje.

Wallmine má aktuálne päťčlenný tím, no plánuje najímať ďalších ľudí. Na druhú stranu jeho CEO hovorí, že nie je dôležité mať obrovský tím, ale skôr kvalitných ľudí. „Aj Instagram alebo WhatsApp sa predali za šialené peniaze, a pritom mali v tíme asi desať kľúčových ľudí,“ ozrejmuje.

Slovenský vedec v európskom 30pod30.
Tomáš Babej hľadá nové lieky za oceánom

Korona a kríza ako príležitosť

Šírenie koronavírusu fungovanie startupu nejako výrazne nezasiahlo, keďže funguje v online svete. Akurát jeho tím musel prejsť na prácu z domu, s čím však nemali problém. „Naša firma už dlhodobo beží na rôznych aplikáciách, ako sú Slack, Trello, Figma, Notion či Gapps,“ menuje Masár.

Zároveň dodáva, že krízu vníma – ako správny early-stage startupista – ako príležitosť. Na jednu stranu tak získavajú ľudia vo firme čas, aby sa namiesto pracovných ciest ešte viac sústredili na vývoj produktu. Vidí aj možnosti, ktoré sa po skončení krízy črtajú na trhu.

„Bohužiaľ, zdá sa, že mnohé firmy budú musieť prepúšťať. No zároveň to znamená, že firmy, ktoré prežijú, budú mať skvelú príležitosť nájsť nových a šikovných ľudí,“ vysvetľuje s neskrývaným optimizmom.

Napokon tieto časy prajú aj rozbehu ich fintechovej aplikácie. „Investori si v týchto dňoch pozerajú svoje portfólia výrazne častejšie. Rovnako trávia viac času a hľadajú nové investičné príležitosti,“ opisuje s tým, že práve v týchto časoch je podľa neho veľmi zaujímavé uvažovať o vstupe na trh.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?