9. apríla 2020

Posledné mesiace sme zbierali desiatky tipov na mladých a úspešných ľudí, ktorí majú do 30 rokov, no už napriek svojmu nízkemu veku menia svet okolo seba. Kvôli tipom sme sa obrátili nielen predchádzajúcich členov tohto prestížneho rebríčka, ktorý každoročne zostavuje magazín Forbes, ako aj na odborníkov z rôznych odvetví biznisu, univerzít a vedcov i vás, našich čitateľov.

Celkovo sme tento rok zvažovali vyše 200 mien. Koho sme nakoniec do rebríčka zaradili? A aký je náš tohtoročný výber? V našom rebríčku 30pod30 je 30 ľudí, ktorých úspechy a prínos prevyšujú ostatných. Celý výber si môžete pozrieť v našom online špeciáli.

Celý tohtoročný rebríček 30pod30 nájdete tu.

Pomer žien a mužov

Celkovo sa v tohtoročnom rebríčku nachádza 11 žien a 19 mužov. Vlaňajší pomer žien a mužov bol v rebríčku Forbes 30pod30 úplne rovnaký. Avšak v porovnaní s rokom 2018, keď bolo v rebríčku deväť žien, sa zastúpenie ich zvýšilo o dve dámy.

Reklama

Vo väčšine kategórií sú dve z piatich zástupcov danej kategórie ženy. Ďalšou zaujímavosťou je, že v rebríčku mohol byť pomer žien v porovnaní s mužmi vyšší, no dve z nominovaných dám toto ocenenie skromne odmietli. Samozrejme, najradšej by sme boli, ak by sa do budúcna počet mužov a žien v rebríčku, oceňujúcom mladých a úspešných, vyrovnal.

Najmladší a najstarší

Pri pohľade na vekové zloženie môžeme povedať, že väčšina z členov rebríčka sú dvadsiatnici. Iba dvaja členovia rebríčka majú menej ako 20 rokov a traja dosiahli ku dňu zverejnenia rebríčka 30 rokov. Pokiaľ však túto hranicu nepresiahli, nie je to prekážkou ich zaradenia do rebríčka.

Najmladší člen tohtoročného rebríčka Forbes 30pod30 je iba 18-ročný Marek Mach, zakladateľ združenia Mladí proti fašizmu. Keď sa v roku 2016 do parlamentu dostali „kotlebovci“, začal vtedy ešte ako 15-ročný žiak rozmýšľať, ako rovesníkom pripomenúť, koľko zla táto ideológia napáchala v minulosti. Založil web Mladí proti fašizmu, ktorý sa neskôr rozšíril o aktivity na sociálnych sieťach s desiatkami tisíc sledovateľov.

Marek Mach má iba 18 rokov. Foto: Ondřej Pýcha

Druhou najmladšou z tohtoročného rebríčka je 19-ročná Valentína Sedileková, zakladateľka celoslovenského projektu Chuť žiť. V rámci neho pomáha ľuďom, ktorí trpia poruchami príjmu potravy a snaží sa túto tému odtabuizovať. Je tiež autorkou autobiografickej knihy o živote s anorexiou a fantasy trilógie Pokrvní.

Tretím najmladším členom rebríčka je 20-ročný futbalista Róbert Boženík. V zime prestúpil do tradičného holandského klubu Feyenoord Rotterdam a uviedol sa dvoma gólmi v prvých dvoch zápasoch.

Najstarším členom rebríčka je 30-ročný Martin Smatana, šéf Inštitútu zdravotnej politiky na ministerstve zdravotníctva, ktorý stojí za aktuálnymi prognózami šírenia koronavírusu na Slovensku.

Kto všetko podniká

Keďže píšeme najmä o biznise a o ekonomike, všímali sme si aj to, koľko mladých z nášho výberu 30pod30 aktívne podniká. Prekvapivo sa biznisu venuje až 13 ľudí z rebríčka, avšak len tri dámy.

Sú medzi nimi dve startupistky. Prvou je Andrea Zahurancová, spoluzakladateľka a kreatívna riaditeľka e-shopu eyerim s očnou optikou, ktorého hodnota sa pred vypuknutím koronavírusu v Európe šplhala na 11 miliónov eur. Zahurancová sa pravidelne umiestňuje aj v našich rebríčkoch top startupistiek Slovenska.

Druhou je Michaela Šišková, spoluzakladateľka a CEO startupu DNA Era, ktorý sa venuje testovaniu genetických predispozícií na rôzne choroby a ich následnej prevencii. Mimochodom, je aj čerstvou držiteľkou titulu Začínajúca podnikateľka Slovenska.

Treťou podnikateľkou spomedzi nich je Lucia Thao Huong Šimeková, spolumajiteľka siete bistier Phočkáreň, ktoré sa nachádzajú vo viacerých bratislavských obchodných centrách a ktorých ročné tržby dokopy prevyšujú tri milióny eur.

Spolumajiteľka ázijských bistier Phočkáreň Lucia Thao Huong Šimeková. Foto: Ondřej Pýcha

Keď sa pozrieme na mužov – podnikateľov v rebríčku 30pod30, podiel v najväčšej firme má Peter Sandtner, niekdajší VP pre technológie „hollywoodskeho” startupu Operam.

Pôsobí v Hollywoode a pomáha filmovým štúdiám cieliť reklamu na diváka a zvyšovať tak filmovým snímkam tržby a tiež šance na získanie vytúženého Oscara. Operam založil spolu s Jakubom Jurovýchom, ktorý bol pred dvoma rokmi na obálke slovenského Forbesu a dnes tiež rozbieha vlastný biznis.

Peter pôsobil aj v odnoži Operamu Panoramic, ktorý dátový marketing rozširuje do ďalších oblastí. Operam a Panoramic spolu od investorov získali 35 miliónov dolárov. V súčasnosti v tomto kolose aktívne nevystupuje a pôsobí skôr ako poradca pre ďalšie startupy, hoci podiel si v tejto dobre rozbehnutej mašine ponechal.

Slovenský vedec v európskom 30pod30.
Tomáš Babej hľadá nové lieky za oceánom

Spomedzi tuzemských podnikateľov je na čele najväčšej firmy (z pohľadu tržieb) iba 27-ročný Viktor Sučka, CEO logistickej firmy Swida Innovative z východného Slovenska.

V regióne s vysokou mierou nezamestnanosti za päť rokov vybudoval firmu s klientelou po celej Európe. Firma zamestnáva zhruba 70 ľudí a za predminulý rok mala tržby 12 miliónov eur a zisk vyše 1,2 milióna. Zaujímavosťou je, že zabezpečujú prepravu pre firmy väčšinou z automobilového priemyslu bez toho, aby vlastnili jediné nákladné auto.

Viktor Sučka je na čele rodinnej firmy Swida Innovative. Foto: Ondřej Pýcha

V tesnom závese za rodinnou firmou Sučkovcov je však z pohľadu veľkosti IT firma Vacuumlabs 30-ročného Samuela Hapáka, ktorý v nej pôsobí ako CEO. Vývojárska firma dnes zamestnáva 230 ľudí a dosahuje tržby 10 miliónov eur, pričom pôsobí v ôsmich krajinách Európy a dodáva služby do celého sveta. Najnovšie získali s firmou ocenenie Technologický podnikateľ roka podľa poradenskej spoločnosti EY.

Reklama

Odkiaľ pochádzajú

Pri pohľade na rodiská členov rebríčka môžeme povedať, že nevídané talenty rastú v každom kúte Slovenska. Aj keď je prevažná väčšina zo západného Slovenska (18), okrem Bratislavského kraja (9) je hneď niekoľko z nich aj z Trnavského (2), Nitrianskeho (3) alebo Trenčianskeho kraja (4).

Niektorí dokonca pochádzajú z toho istého mesta, napríklad aj operná diva Slávka Zámečníková, aj doktorandka medicíny Adriána Adamičková, ktorá hľadá nové liečebné metódy pre pacientov trpiacich kritickou končatinovou ischémiou, pochádzajú z Bánoviec nad Bebravou.

Stredné Slovensko má v rebríčku siedmich zástupcov, z ktorých prevažná väčšina pochádza z miest a obcí na severe krajiny. Východ krajiny má piatich reprezentantov, pričom napríklad Prešov je rodiskom hneď dvoch členov rebríčka.

Sú nimi svetový barman Martin Hudák, ktorý sa z prešovského Dublin Café prepracoval až do londýnskeho American Baru a odtiaľ k vlastnému baru v Austrálii, či Julián Gerhart, ktorý rozbehol online vzdelávaciu platformu pre stredoškolákov Zmudri.sk.

Julián Gerhart sa vrátil zo zahraničia na Slovensko, aby tu rozbehol online vzdelávanie. Foto: Ondřej Pýcha

Koľko ľudí ich sleduje

Pozreli sme sa aj na to, ako populárni sú členovia nášho tohtoročného rebríčka 30pod30 na sociálnych sieťach. Prvú päticu najpopulárnejších členov rebríčka sleduje na Instagrame dovedna vyše 340-tisíc ľudí. Pritom viac ako polovica sledovateľov patrí jednej jedinej dáme. Je ňou komička, herečka a moderátorka Eva Kramerová, známa pod pseudonymom „Evelyn“.

Celkovo ju na tejto sociálnej sieti sleduje až 202-tisíc ľudí. Druhý najväčší počet sledovateľov má spoluzakladateľka startupu eyerim a travel blogerka Andrea Zahurancová, ktorá má na Instagrame takmer 64-tisíc fanúšikov. Ďalších vyše 45-tisíc ľudí sleduje e-shop eyerim, ktorý Andrea založila spolu s bratom Martinom, taktiež členom rebríčka 30pod30 spred dvoch rokov.

Evelyn je najznámejšou členkou tohtoročného rebríčka 30pod30. Foto: Ondřej Pýcha

Pokiaľ by sme hodnotili nielen jednotlivcov, ale aj celé projekty, tak by sa na tretie miesto určite zaradil projekt Mladí proti fašizmu najmladšieho člena rebríčka Mareka Macha. Na Instagrame ho sleduje 47,2-tisíc priaznivcov.

Na počet fanúšikov si nemôže sťažovať ani futbalista Róbert Boženík, ktorého k začiatku apríla sledovalo takmer 36-tisíc ľudí. Ďalších takmer 30-tisíc ľudí sleduje na Instagrame investigatívneho novinára denníka SME Adama Valčeka.

No a v neposlednom rade rezonuje na sociálnych sieťach aj meno slovenského barmana Martina Hudáka, ktorého na Instagrame sleduje 13-tisíc ľudí a ďalších takmer 12-tisíc ľudí je fanúšikom jeho austrálskeho baru Maybe Sammy.

Ako sme zostavovali rebríček

Do rebríčka Forbes 30pod30 zaraďujeme ľudí, ktorí sú lídrami v odvetviach, v ktorých pôsobia, pričom sa v nich spájajú nadšenie, ťah na bránku, prínos pre okolie a inovatívnosť toho, čo robia. Forbes Slovensko zaraďuje mladé talenty do šiestich kategórií: 1) biznis, 2) startupy a technológie, 3) veda a vzdelávanie, 4) šport, 5) umenie, kreatívny priemysel, zábava a 6) sociálne inovácie a verejný sektor. Pri kategóriách, ktoré sa týkajú biznisu a startupov, dbáme na profitabilitu a na rastový potenciál firiem, ktoré daní ľudia reprezentujú a tiež aj na pozadie peňazí, ktoré im pomáhajú napredovať.

Do každej kategórie vyberá redakcia Forbes po konzultáciách s odborníkmi, univerzitami a predošlými členmi rebríčka päť ľudí, ktorých úspechy a prínos prevyšujú ostatných. Nominovaní nemôžu presiahnuť vek 30 rokov ku dňu, kedy rebríček publikujeme v magazíne Forbes Slovensko a na webe Forbes.sk. Pred dvoma rokmi sme s cieľom priblížiť sa čo najviac metodike amerického Forbesu zaviedli pravidlo, že osoba, ktorá sa už raz v rebríčku ocitla, v ňom nemôže byť opakovane.

Ak si chcete prečítať viac o členoch rebríčka, ich životné príbehy, názory či odporúčania, kúpte si aprílové vydanie Forbesu. Objednať si ho môžete tu.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?