27. októbra 2020

„Horí nám dom, lenže my venujeme pozornosť haseniu kľučky na vstupných dverách a úplne ignorujeme, že už nám začína horieť druhé, tretie aj štvrté poschodie,“ opisuje súčasnú situáciu natvrdo zatvorených českých škôl Ondřej Kania, CEO vzdelávacej skupiny JK Education a osobnosť európskeho výberu Forbes 30 pod 30.

Kania aj na Slovensku prevádzkuje školu American Academy v Bratislave (článok o škole nájdete tu). „Máme pocit, že keď uhasíme tú kľučku, tak máme vyhrané – ale takto ten požiar nefunguje a nám sa to príšerne vypomstí.“

Ako pandémia zasiahla školstvo

Ondřej Kania je dlhší čas kritický k prístupu českého ministerstva školstva k riešeniu covidovej situácie. V rozhovore pre augustový Forbes Česko predpovedal, že ak sa žiaci v septembri vrátia do škôl akoby nič, situácia sa zhorší a nastane to, čo Česko už teraz naplno zažíva.

„Nechali sme navaliť dva milióny ľudí do uzavretých priestorov a potom sme boli veľmi prekvapení, že sa pandémia znovu rozšírila,“ sumarizuje dnes svoju predpoveď z leta, ktorá sa ukázala ako pravdivá.

Učil Švédov matematiku.
Ivan Ježík hovorí, že žiak potrebuje vidieť aj učiteľov neúspech

Reklama

Na začiatku septembra už videl, ako sa jeho slová potvrdzujú, a varoval: „Teraz je to ešte v pohode. Je teplo, veľa škôl učí vonku, veľa sa vetrá, ale keď bude trochu väčšia zima a prípady nákazy pôjdu hore, pôjde do tuhého.“

Ondřej Kania má plán, ako zachrániť české školy a hotely zároveň. Stačí, aby ho vypočula vláda. Foto: Miro Nôta pre Forbes

Kania však nie je len kritikom bez konštruktívnych návrhov. Už v augustovom článku českého vydania magazínu Forbes predstavil systém zníženia hustoty školských priestorov, ktorý by bol funkčný, trvalo udržateľný a zachraňoval by životy. Teraz podobu tohto systému rozvádza a predstavuje myšlienku, ktorá by zásadne pomohla nielen školám, ale aj hotelierom.

„Naďalej platí, že riešením je znížiť zahustenie školských budov,“ zdôrazňuje Kania a hovorí, že v priestoroch škôl by naraz bola len polovica bežného počtu ľudí. Nižšie zahustenie by umožnilo väčšie rozostupy, v prípade nákazy by sa nakazilo menej študentov. Má to však háčik. Nie všetci rodičia si môžu dovoliť nechať deti doma bez dozoru.

Online učenie má zelenú.
Ako projekt Zmudri pomáha vzdelávať študentov (nielen) v čase korony

„Predstava, že rodičia budú pol roka chodiť do práce a dieťa bude samo doma na vzdialenej výučbe, je absurdná,“ hovorí Kania. Tu prichádza nová časť Kaniovho plánu. „Pre študentov z rodín, ktoré možnosť výučby na diaľku nemajú, by sme využili hotely a penzióny, ktoré budú napokon beztak voľné po celý školský rok,“ hovorí.

Projekt Manhattan

Hotel alebo penzión je totiž uzavretý priestor, ktorý spĺňa všetky hygienické a požiarne nariadenia. Nechýba sociálne zariadenie, zásuvky ani wifi pripojenie a navyše, všetky sú teraz prázdne. Kania tento plán označuje za svoj Projekt Manhattan – v ironickom porovnaní ambícií dvoch národov, hoci USA pod týmto názvom vyrábali atómovú bombu, kým Česi by ním zachránili svoje školstvo.

„Fungovalo by to tak, že približne polovica študentov by chodila do školy fyzicky, druhá polovica by bola týždeň doma a po týždni by sa striedali,“ opisuje Kania. Hovorí sa tomu turnusová výučba a už dnes to funguje v Taliansku. Mnohí dištanční študenti z polovice rozdelenej triedy by tak trávili svoj online týždeň práve v hoteloch a penziónoch.

„Niekto by ich pritom samozrejme musel dozorovať – a tu sa dajú využiť jednak učitelia predmetov, ktoré sa momentálne nedajú realizovať, ako sú hudobná a výtvarná výchova či telocvik, a aj študenti pedagogických fakúlt, ktorí by boli povolaní rovnako, ako sú teraz do nemocníc povolávaní študenti medicíny,“ navrhuje Kania.

Späť do školy.
Päť kníh, ktoré vám doplnia vzdelanie a ani na chvíľku vás nebudú nudiť

Nešlo by pritom len o dozor, ale aj o pomoc pri úlohách a porozumeniu látke, čo budú títo učitelia – alebo budúci učitelia – zvládať lepšie ako veľká časť rodičov.

Ondřej Kania si uvedomuje, že jeho „Projekt Manhattan“ by musel vyriešiť ešte veľa úskalí a problémov, ale je si istý, že ide o udržateľný systém, ktorý významne eliminuje riziko nákazy a dokáže držať nad vodou nielen vzdelávací sektor, ale aj ekonomickú stránku krízou skúšaných hotelov.

A kto to zaplatí? Štát, ktorý by platil hotelom určitú taxu. „Vzal by miliardy, ktoré leje do hlúpostí, a investoval by ich do toho, že tu budeme mať nejako fungujúci školský rok, a ešte by aj podporil hotelierstvo, ktoré bez pomoci nemôže v tejto situácii prežiť.“

Keď štátu chýba plán…

Ondřej Kania svoj „Projekt Manhattan“ pred pár týždňami poslal na adresu českej vlády, ale neprikladal tomu príliš veľkú pozornosť – bol si totiž istý, že ministerstvo školstva má nejaký vlastný plán. „Vôbec mi nenapadlo, že v skutočnosti žiaden plán nemajú,“ hovorí teraz.

Jedinou stratégiou, ktorú dnes Kania od ministerstva vníma, je neustále zapínanie a vypínanie škôl podľa toho, ako sa bude pandémia vyvíjať. Bez plánu, bez vízie, bez stratégie.

„Od ministerstva školstva som nepočul jedinú vetu o tom, ako chcú situáciu riešiť v decembri, v januári, vo februári, v marci a ani v júni. A to ešte za predpokladu, že na budúci rok už bude pripravená vakcína a nebudeme musieť riešiť aj ďalší september. Nemusí to byť okamžite komplexný plán,“ dodáva Kania. Podľa neho by stačilo, aby ministerstvo povedalo, ako o tom premýšľa. Ak o tom vôbec premýšľa.

Aké je tajomstvo úspechu fínskych škôl?
Tieto princípy by si mali osvojiť aj Slováci

A prečo Ondřej Kania nespustí svoj plán aspoň vo svojich školách? Zákon mu to neumožňuje. „Keby som mohol, tak to rozbehnem hneď a tie hotely pokojne platím zo svojho,“ konštatuje. Aby mohol svoj „Projekt Manhattan“ rozbehnúť, potrebuje, aby ho vláda začala brať vážne.

Reklama

Autorom článku je Darek Šmíd z Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?