24. septembra 2020

Vo vedomostiach je sila, ale vedomosti mávajú tendenciu rýchlo opúšťať našu myseľ. Stredoeurópsky vzdelávací systém je navyše často kritizovaný za prehnaný dôraz na memorovanie a len malý akcent na prepájanie súvislostí.

Pridajme k tomu mnohokrát demotivovanie pedagógmi a výsledok je, že nám často chýba kontext k tomu, aby sme mohli úplne pochopiť súčasné dianie.

Našťastie je učenie celoživotný proces a teraz leží úplne v našich rukách. Tu je preto päť kníh, vďaka ktorým sa dozviete veľa – bez toho, aby ste sa museli znova vracať do školskej lavice.

Dietrich Schwanitz: Vzdelanosť ako živý dialóg s minulosťou

Na 540 stranách tejto publikácie, ktorú odporúča na prečítanie aj bývalý nemecký prezident Roman Herzog, pochopíte dejiny našej civilizácie, ktoré spoznáte v kontexte umenia a filozofie. Najväčším plusom je nielen obsah, ale aj čitateľnosť. Umiestňuje pojem „vzdelanosť” tam, kde ho všetci potrebujeme mať: nie ako izolované vedomosti, ale v podobe prepájania zdanlivo nesúvisiacich javov.

Katarzyna Surmiak-Domańska: Ku-Klux-klan. Tu býva láska

Chcete pochopiť zmysel súčasných amerických protestov? Odpoveď vám dá kniha poľskej novinárky, ktorá sa vydala nielen na zjazd Kukluxklan do Arkansasu, ale tiež do hlbín samotnej histórie rasizmu v Amerike. Hoci to nie je ľahké čítanie, od knihy sa nebudete môcť odtrhnúť.

Pierre Bayard: Ako hovoriť o knihách, ktoré sme nikdy nečítali

Úžasná publikácia, ak chcete pôsobiť kultivovane v každej spoločnosti, a ešte sa niečo dozvedieť. Podľa autora Pierra Bayard je totiž dôležitejšie ako čítať napríklad Umberta Eca, Michela de Montaignea alebo Grahama Greena, poznať podrobnosti o ich dielach. Naviac sa tu dozviete, ako vykorčuľovať z náročných intelektuálnych diskusií, ktoré by vás mohli odhaliť.

Alberto Manguel: Čítanie obrazov

Pýtali ste sa niekedy sami seba, kde sa učí zručnosť rozumieť umeniu? Táto kniha vás naučí čítať reč obrazov tak, že už nikdy nebudete bezradne stáť v galérii. Navyše je to titul natoľko zábavný, že ani nepostrehnete, ako vás systematicky núti premýšľať novými, kreatívnymi spôsobmi.

Henry Kissinger: Usporiadanie sveta

Bývalý minister zahraničia Spojených štátov a jeden z najvplyvnejších politológov opísal veľmi analytickým spôsobom, na čom stojí dnešné rozloženie mocenských síl. Dáva do súvislosti Vestfálsky mier a dnešné medzinárodné vzťahy, systém rovnováhy v Európe a francúzsku revolúciu, ale aj „čínsku harmóniu pod nebesami” a Viedenský kongres.

Autorkou je Anna Nosková z Forbes.cz

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?