4. marca 2021

Tam vonku možno číha nepriateľský vesmír, ale Lexus RX 450h ním pláva na strane dobra. Neohrozene, majestátne, s noblesou. Japonský samuraj, ktorý na preukázanie vlastnej sily ani nemusí tasiť meč.

Zen! Vlastne bez výkričníka. Zen. Len zen. Ponoriť sa za volantom do takmer meditačného ticha, ktoré nekazí motor, pretože ho nepočujete. Pustiť si tlmene Chopinove klavírne koncerty, ktorými nebude ticho rušené, ale naopak, podčiarknuté. Za decentne znejúcich tónov zvoľna plávať priestorom. V jednote splynúť s časom aj s krajinou, byť súčasťou univerza. Výnimočný, luxusný pocit? Slabé konštatovanie, úbohé. Ten pocit je lexusný.

Presne takto si Lexus RX 450h najlepšie vychutnáte. V súvislosti s dizajnom vozidla znie často prirovnanie k vesmírnemu korábu zo Star Wars, čím je vystihnutá jeho odlišná krása, ktorá sa vymyká európskemu strihu, takže nemusí byť pre každého. Je to veľmi výstižná metafora aj preto, že sa netýka výhradne vizáže.

Lexus je korábom i štýlom jazdy. Koráb z Hviezdnych vojen v čase, keď vojny na okamih utíchnu, rozhostí sa (sic!) zenový mier a raketa RX hladko letí vesmírom, z jednej galaxie do druhej. Nie že by na to vôbec nepotrebovala človeka, je však podmanivé nechať let do veľkej miery na nej.

Redaktor Filip Saiver počas testu zažil aj blízke stretnutie s diviakom. Foto: Michael Tomeš

Keď sa Jedi zmení na samuraja

Táto podmanivosť sa ukáže napríklad v okamihu, keď nad korábom z Hviezdnych vojen hviezdy naozaj vyjdú; inak je tma, v ktorej vesmír hrá podľa vlastných a od ľudí nezávislých pravidiel. Koráb RX tieto pravidlá ovláda, takže nie je vhodné sa mu do nich príliš pliesť. Sám si vďaka unikátnej technológii Blade Scan, ktorú Lexus údajne vyvíjal 13 rokov, prepína podľa potreby svetlá, pričom lexusné je, že tie diaľkové neoslňujú pozemšťanov v protismere. Aj pri diaľkových svetlách však nechajte Chopina tlmeného.

Reklama

Ale nie je to tak, že by ste si tu nemohli užiť adrenalín. Keď zošliapnete pedál a zovriete volant o niečo pevnejšie, zen je preč, motor razom prehluší preludujúci klavír, z auta sa stane dravec. Vesmírny samuraj prestane skladať haiku a vytasí meč. Je to pôsobivé a človek neodolá túžbe túto silu okúsiť. Nadchne ho to, zároveň sa však utvrdí v presvedčení, že ten pravý mód Lexusu je elegantná a plynulá púť.

Navyše: práve keď som sa rútil „plnou parou“, vyskočilo z ničoho nič  na cestu… prasa! Diviak, dozaista zoslaný zloduchom Darthom Vaderom, aby sa strane dobra postavil do cesty. Vďaka tomu boli otestované brzdy: uf, fungujú skvele!

Jedna, dva, tri, štyri… dvanásť. Za volantom počítam diviaky, v posteli potom ovečky. Hádam sa mi bude snívať o korábe zo Star Wars.

Článok je súčasťou seriálu, v ktorom vám predstavujeme créme de la créme zo sveta luxusných áut. Vozidlá testovali naši kolegovia z Forbes Česko v Špindlerovom Mlyne. Doteraz sme zverejnili tieto autotesty:

Obscénne veľký a márnotratne silný. Aké je to previezť sa v Rolls-Royce Cullinan?

Britská šľachta z grófstva Cheshire: Previezli sme sa výnimočným Bentley Bentayga

Rozzúrená beštia aj pradúce mačiatko. Aké je to prejsť sa Maserati Levante S Q4?

Budúcnosť je teraz: Elektrické žihadlo od Audi, ktoré Nóri kupujú ako teplé rožky

Elegantný kráľ terénu. Land Rover Defender nadchne aj milovníkov luxusu

Dievča do nepohody: BMW X6 prežije rovnako dobre v meste aj v divočine

Pôvodný článok vyšiel na Forbes.cz, jeho autorom je redaktor českého Forbesu Filip Saiver.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?