18. februára 2021

Je obscénne veľký. Márnotratne silný. Opulentný a až nezmyselne pohodlný. A či je krásny? To je na vás. V každom prípade je impozantný. V Rolls-Royce Cullinan môžete pokojne usporiadať čaj o piatej, pozvať naň vojvodu z Edinburghu aj jeho manželku a všetci sa tam zmestíte.

Cullinan zdedil meno po najväčšom diamante sveta a tento konkrétny ešte nesie označenie Black Badge. Zvonku ho spoznáte podľa čiernych doplnkov a Spirit of Ecstasy, tá krásna figúrka Emily na prednej kapote je tiež čierna, takže spĺňa všetky dnešné i budúce požiadavky na rasovú spravodlivosť.

Vnútri je motor, ktorý je ešte silnejší ako silný. Má 6,75 litra a 600 koní. Toto za viac ako 380-tisíc eur bez DPH má všetko, čo svet dokáže do auta dostať. Vyjdete s ním zasneženú zjazdovku, ak by ste tento pochabý nápad dostali.

Cullinan má dokonca aj ťažné zariadenie na niekoľko koní a stovku líšok k tomu. Navyše na strope hviezdnu oblohu z 1 344 LED svietidiel a za malý príplatok niekoľko tisíc eur si môžete konšteláciu hviezd nastaviť podľa seba. Občas po strope preletí hviezda, ktorá padá, tak si niečo želajte.

 

Reklama
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Rolls-Royce Motor Cars (@rollsroycecars)

A ako doň dostanete britskú kráľovnú na čaj? Na to musíte mať dve špeciálne sedadlá, čo sa automaticky vyklopia z kufra, a zadné dvere vám vytvoria krásnu striešku nad hlavou. Cena? Nejakých 20-tisíc eur navyše, čaj Buckingham Palace Garden Party Tea not included.

Let na zázračnom koberci

Aj vďaka jeho rozmerom – dĺžka 5,5 metra, šírka 2 metre a hmotnosť viac ako 2,5 tony – sa človek za volantom cíti majestátne. Samozrejme, preto si ho kúpil. A tiež pokojne. Nepotrebujete s ním jazdiť rýchlo, aj keď to tiež zvládne. Nepotrebujete na seba upozorňovať, no aj tak budete neprehliadnuteľní.

Napriek tej ohromnej mase a veľkosti sa Cullinan šoféruje pohodlne a jednoducho. Samozrejme, nezaparkujete s ním všade, ale Rolls nie je značka, s ktorou hľadáte miesto na parkovanie.

Foto: Michael Tomeš

Dvere – predné aj zadne – sa otvárajú doširoka a netradične od seba, takže máte do auta vstup ako do newyorského hotela Plaza. A zatvárajú sa stlačením tlačidla, netreba sa s tou ťažkou bránou do sveta najúspešnejších plahočiť ručne.

Jazda s Rollsom je skôr vznášanie sa, plavba, let na vzduchovom vankúši. Nie nadarmo sa jeho podvozku hovorí Magic Carpet… Nič podobné v inom aute nezažijete.

Toto je najpohodlnejšie auto na svete, kde sú koberčeky pod vašimi nohami vyrobené zo škótskych ovečiek a v ktorom nezačujete z toho škaredého vonkajšieho sveta nič.

Pravdupovediac, jediné, čo som počul, bolo to, keď nás na diaľnici hlučne predbiehalo Maserati Levante.


Autorom článku je Petr Šimůnek, šéfredaktor časopisu Forbes Česko. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?