25. februára 2021

Poznáte to. Keď sa zamilujete, ste nejakú chvíľu voči nedostatkom svojho vyvoleného či vyvolenej slepí a hluchí. Skrátka, „fičíte“ na chemickom kokteile vášho mozgu a neriešite. Do Audi e-tron S Sportback sa zamilujete ľahko. Dokonca aj do oranžového. (Prečo, preboha, niekto nastrieka takéto auto farbou pre smetiarske vozidlá?)

Jemné, futuristické pískanie troch elektromotorov, keď stlačíte pedál a 2,5-tonový chrobáčik vystrelí s odpichom… no dobre, geparda nie. Ten to zvládne z nuly na 100 za 3 sekundy, ale aj výkon 4,5 sekundy je v prípade SUV celkom elektrizujúci. Pri 180 kilometroch za hodinu navyše na diaľnici sedí ako hviezdny koráb a vy si vychutnávate komfortnú jazdu napríklad pri hudbe Straussa z Vesmírnej odysey.  Až kým vás nevyruší húkanie policajných sirén.

So Sportbackom si užijete aj dynamickejšiu jazdu v horských serpentínach a elektrická štvorkolka nezaváha, ani keď ju pošlete na inovaťou postriebrené svahy. Aj napriek nekonečnému množstvu riadiacich jednotiek totiž dokáže vierohodne napodobniť naozajstný mechanický pohon všetkých štyroch kolies.

Deti zas nadchnú tykadlá s kamerami namiesto spätných zrkadiel. Čo na tom, že dospelí nad ich zmyslom krútia hlavou. Mne táto futuristická vychytávka vyhovovala, kvalita obrazu na OLED displejoch je naozaj špičková, za tmy už nehrozí oslepenie svetlami oproti idúceho auta. A zvyknúť si, že pri kontrole spätných zrkadiel musíte pohľad skloniť o niečo nižšie, mi nerobilo problémy.

Reklama

Či väčší pocit bezpečia stojí za príplatok 1700 eur, to si musíte zvážiť sami.  Mimochodom, športový exteriér, spolu s tou oranžovou farbou, bude hlavy za vaším Audi otáčať spoľahlivo.

Neelektrická realita

Toľko zamilované ódy. Žiaľ, future is not now. Naopak, neodbytne prítomná je realita neelektrická, ktorá vám strhne ružové okuliare. Hoci výrobca sľubuje dojazd 370 kilometrov a láka na to, že Sportback nestráca na rýchlosti ani pri nabíjacej stanici, praktická skúsenosť je táto: s vyhriatym autom mimo mesta zvládnete na jedno nabitie 250 až 270 kilometrov.

Keď baterku vytlačíme pod 20 percent, pri nabíjačke s výkonom 50 kW, čo je dnes u nás stále považované za vyšší štandard, strávite viac ako pol druha hodiny. Hoci pri elektrických autách sú to výnimočné parametre, obdivne tlieskam všetkým, čo sú niečo také pre blaho planéty ochotní podstúpiť.

Prémiový e-tron Sportback podporuje nabíjanie výkonom až 150 kW – na primerané dobitie by vám v takom prípade stačil čas na vypitie jedného latté, parametre nabíjania si jednoducho nastavíte v aplikácii myAudi. Ňou môžete na diaľku ovládať aj ďalšie funkcie vozidla, v aute máte k dispozícii až 12-palcový dotykový displej.

Audi e-tron S Sportback je dychberúci. Neprekvapuje ma, že vo vizionárskom a na fosílne zdroje bohatom Nórsku bola minulý rok lacnejšia verzia e-tronu najpredávanejším elektromobilom. U nás si na elektrickú budúcnosť s kvalitnou sieťou nabíjacích staníc budeme musieť ešte počkať. Zatiaľ obdivne tlieskam všetkým, ktorí pre blaho planéty strávia hodiny pri nabíjačkách.

Článok je súčasťou seriálu, v ktorom vám predstavujeme créme de la créme zo sveta luxusných áut. Vozidlá testovali naši kolegovia z Forbes Česko v Špindlerovom Mlyne. Doteraz sme zverejnili tieto autotesty:

Obscénne veľký a márnotratne silný. Aké je to previezť sa v Rolls-Royce Cullinan?

Britská šľachta z grófstva Cheshire: Previezli sme sa výnimočným Bentley Bentayga

Rozzúrená beštia aj pradúce mačiatko. Aké je to prejsť sa Maserati Levante S Q4?

Článok vyšiel na Forbes.cz, jeho autorkou je redaktorka českého Forbesu Bibiana Beňová.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?