21. februára 2021

Bentley Bentayga je požehnanie. Minimálne pre tých, ktorí sa znechutene otriasajú pri pomyslení, že súčasťou výbavy ich auta má byť nabíjací kábel. Tak si to zhrňme: štvorlitrový osemvalec, spotreba 12 litrov, ale počítajte s jedným až dvoma litrami navyše. Väčšina interiéru je pokrytá kožou zo skutočných kráv, nie plastom z recyklovaných PET fliaš.

Na jednej strane je to nádhera. Na tej druhej fakty, pre ktoré vás i vlastné deti do 10 rokov asi prestanú zdraviť a vláda vám nedovolí vyjsť ani z garáže. Sú to tie malé detaily, ktoré dokonalé veci robia ešte lepšími. To, že toto auto funguje ako celok, človek pri cene vyše 230-tisíc eur predpokladá automaticky. Ale kto by nechcel viac? A Bentley to „viac“ má.

Vidieť to, už keď sa prejdete okolo ľahučko oválnych svetlometov, ktoré pri bližšom pohľade pripomínajú brúsené poháre alebo vybrúsený diamant. Potom pristúpite k dverám, chytíte kľučku, otvoríte a pri nohách sa vám rozsvieti logo značky – písmeno B s dvoma krídlami, ktoré sa na zem premietajú zo spodnej časti dverí.

Alebo taká obyčajná vec ako stierače. Čo sa na nich dá, preboha, ešte urobiť lepšie? Tak sledujte: aby dizajn Bentaygy nekazili ostrekovače, dizajnér ich navrhol dať kam? Áno, rovno do stieračov. Voda tak na čelné sklo strieka z 22 otvorov umiestnených priamo v ramene stierača.

Reklama

Dva druhy kože, dotykový displej aj gombíky

Vnútri je všetko v štýle super extra class. Jemná voňavá koža v dvoch farbách, ktoré majú úlohy jasne rozdelené. Kým tmavá kraľuje palubnej doske, podrúčkam vo dverách a na stredovom tuneli, sedadlám a stropu patrí svetlučko béžová. Jediným miestom, kde sa tieto dve farby stretávajú, je dvojfarebný veniec volantu.

Za zmienku stojí ešte jeden detail – býčia koža, ktorá sa dostane do auta značky, v ktorej jazdí aj britská kráľovná, totiž nie je hocijaká. Musí pochádzať z hovädzieho dobytka z pastvín na severe Európy, kde je menej hmyzu, ktorého bodnutie by ju mohlo poškodiť.

To je jedna zo záruk maximálnej kvality. Tú ďalšiu predstavuje kontrola dvoma ľuďmi v automobilke. Keď ešte zostaneme pri interiéri, je tu jeden motív, ktorý môže mnohých zákazníkov potešiť. Sú ním tlačidlá a obyčajné otočné „gombíky“, ako ich poznáme z áut spred pár rokov.

Samozrejme, aj Bentayga už má dotykový displej, digitálnu prístrojovú kaplnku pred vodičom a head-up displej, ktorý údaje o jazde premieta na cestu pred vodičom. Ale tlačidlá aj napriek tomu všetkému, vďakabohu, zostali. Zosilniť audiosystém, pustiť klimatizáciu alebo zapnúť vyhrievanie sedadiel tak dokážete aj poslepiačky.

Môže sa to zdať ako samozrejmosť, ale digitálny svet dotykových tabletov toto všetko posiela na večnosť. Vďaka Bentley sa tak dá aspoň nadýchnuť. Možno už naposledy.

Redaktori a šéfredaktor českého Forbesu testovali týchto krásavcov v Špindlerovom Mlyne. Foto: Michael Tomeš

A potom je tu jazda. Tak tá je ako zamat, dámy a páni. Päťstopäťdesiat koní nakopne dve a pol tony ťažké auto tak divoko, že to vlastne ani nechcete. Teda chcete, ale rovnako v záujme zachovania života plynový pedál pomerne svižne nakoniec povolíte, pretože tá beštia vo vašich rukách by sa s divokým revom zbesilo rútila ďalej. Spotreba v tej chvíli mieri do neba, ale „who cares…“

Ak máte na toto auto, asi máte aj na nádrž plnú benzínu. Takže si to užívajte, kým sa to dá. Pred niekoľkými mesiacmi šéfovia Bentley prišli s tým, že od roku 2030 aj táto britská legenda bude na tankovanie potrebovať len zásuvku. Koniec je už bližšie, ako si myslíme.

Autorom článku, ktorý vyšiel na Forbes.cz, je redaktor Ondřej Kinkor.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?