23. februára 2021

Keby sme volili miss nášho autotestu, táto talianska bella by nemala konkurenciu. Navyše má poctivé XXL miery, ktoré zvyšujú tep nielen Talianom. A rovnako tak by s prehľadom vyhrala aj v súťaži The Voice – alebo skôr The Sound. 

Maserati Levante je talianska krása vo svalnatom SUV tele, ktorá vám po naštartovaní zapradie do uška, len čo však prišliapnete plynový pedál, stane sa z nej rozzúrená šelma s motorom od kolegov z Ferrari. Ešte navyše občas zaprská ​​zo všetkých štyroch výfukov.

Kráľovná hôr

Tu však nie sme na súťaži krásy, takže vás bude skôr zaujímať, ako sa tejto urastenej fešande darí v teréne. Vedzte, že okrem vzhľadu má aj charakter. So svojimi piatimi metrami na dĺžku, dvoma na šírku a dvoma tonami váhy to nie je žiadna chudera, hoci je oproti iným SUV kumpánom o niečo menšia.

Spočiatku si vnútri pripadáte skôr ako v kokpite a nie v kabíne SUV, len čo sa však zabývate v pohodlných kožených sedačkách, navrhnutých ako inak než v talianskej odevnej dielni Ermenegildo Zegna, a ohmatáte si volant, ktorý do ruky padne ako uliaty, rýchlo sa spriatelíte.

Reklama

Čo vám dá pri šoférovaní trochu zabrať, je ovládanie smeroviek a zároveň diaľkových svetiel, stieračov a ostrekovačov v jednej hrubej páčke vľavo pod volantom. Potrebujete mať veľmi dlhé prsty, aby ste sa k nej dostali.

Radosť a číre potešenie

Interiér je športový a do detailov vypracovaný a Maserati, samozrejme, ponúka širokú škálu možností, ako ho prispôsobiť svojim tajným predstavám. Navyše, verzia Levante pre rok 2021 dostala kompletne nový infotainment a pokrok rozhodne poznať, aj keď citlivosť displeja stále nie je precízna, takže sa občas trochu naťukáte.

A jazda? Maserati, mio! To je radosť a číre potešenie. Pohon na všetky štyri kolesá zaistí stabilitu, všetky tie spoľahlivo fungujúce tempomaty, strážnik jazdy v pruhoch a parkovacie senzory, pocit komfortu a bezpečia (ak oň vôbec v takom aute stojíte) a gombík prepínajúci do športového alebo offroadového módu zase prinesie nadšenie z jazdy.

Redaktori a šéfredaktor českého Forbesu testovali týchto krásavcov v Špindlerovom Mlyne. Foto: Michael Tomeš

Tá radosť samozrejme nie je zadarmo, pre vozidlo so šesťválcovým motorom a spotrebou, ktorá sa ľahko vyšplhá k 15 litrom, a to aj bez toho, že by ste sa príliš  rozvášnili, je dotankovanie za 30 eur len malý hlt. Ale vy tú cenu zaplatíte radi.

Čo napísať na záver? Maserati Levante chýba funkcia Autohold, ktorá by vozidlo napríklad zastavila na červenej na križovatke bez nutnosti stáť na brzde. Ale vlastne to dáva zmysel – toto auto sa skrátka nedrží kdesi vzadu.

Článok vyšiel na webe českého Forbesu. Autorkou je Zuzana Krajčíková.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?