21. februára 2021

Rúško, odstup, ruky. Toto pravidlo nás sprevádza už takmer rok a naše ruky dostávajú poriadne zabrať. Umývanie mydlom niekoľkokrát za deň, dezinfekčné gély a výkyvy počasia pokožku rúk vysúšajú. Preto by sme im mali venovať oveľa viac pozornosti než kedykoľvek predtým. 

Vo Forbes Slovensko sme preto pripravili prehľad krémov, masiel a balzamov na ruky z dielní lokálnych kozmetických značiek. Okrem toho, že si premastíte pokožku, podporíte aj drobných výrobcov v tomto náročnom období. A na záver pripájame niekoľko rád od dermatológa MUDr. Juraja Hegyiho.

1. Dulcia Natural: Regeneračný krém na ruky s nechtíkovým olejom

Obsah: 75 mililitrov 

Bratislavskú značku Dulcia Natural založili manželia Lucia a Robert Klebercovci, pre ktorých je dôležité vyvarovať sa zbytočným „umelinám“, preto siahajú po prírodných ingredienciách. V prípade regeneračného krému na ruky stavili na silu a účinky nechtíkového oleja, ktorý podporuje regeneráciu pokožky rúk. Dopĺňajú ho bambucké a kakaové maslo, včelí vosk, med či ružová voda. 

2. Modrá púpava: Balzam na ruky Nechtík

Obsah: 50 mililitrov  

Za banskobystrickou značkou Modrá púpava treba hľadať súrodeneckú dvojicu Elenu Krátku a Petra Virostku, ktorí sa pri tvorbe produktov nechávajú inšpirovať trendom slow beauty. Do portfólia produktov preto zaradili aj regeneračný a hydratačný balzam na ruky Nechtík. Ten obsahuje nechtíkový či harmančekový extrakt, bambucké maslo, mandľový olej či včelí vosk.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Prírodná kozmetika 🌿 (@modrapupava)

3. Mydláreň Anemone: Hojivá nechtíková mastička – Neutral

Obsah: 60 alebo 120 mililitrov 

Výrobe prírodnej kozmetiky sa venujú aj manželia Alžbeta a Rastislav Szaszákovci, ktorí sa so svojou značkou Mydláreň Anemone usídlili v obci Jánovce. Sústreďujú sa na to, aby ich produkty boli vyrobené v súlade s prírodou a mali jednoduché zloženie. Ich hojivá nechtíková mastička neutral je určená na hydratáciu celého tela a neobsahuje žiadnu pridanú vôňu. Skladá sa okrem iného zo včelieho vosku, bambuckého masla, kakaového masla či nechtíkového oleja a oleja z hroznových jadierok.  

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa anemone (@mydlaren.anemone)

4. Liqoil: Maslo s lupeňmi ruží

Obsah: 45 mililitrov  

V obci Most pri Bratislave funguje kozmetická značka Liqoil, ktorú spoločnými silami vybudovali manželia Ivana Sák-Dokupilová a Martin Sák. Toto duo si zakladá na tom, aby dokázali za každých okolností predstaviť trhu iba funkčné produkty. Súčasťou portfólia ich značky je aj maslo s lupeňmi ruží, ktoré možno používať na celé telo aj ruky. Obsahuje lupene červených ruží zo Slovenska, bambucké maslo, kokosový olej, olej z marhuľových jadier či rastlinnú náhradu lanolínu. Použiť ho môžete napríklad aj na masáž.  

Reklama

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa PRÍRODNÁ KOZMETIKA (@liqoil_svk)

5. Kvitok: Hydratačný krém na ruky s nechtíkom

Obsah: 30 mililitrov 

Značka z Humenného, ktorú vedie Martina Dudová, začínala ako Navia. Jej cieľom je vyrábať kozmetiku bez látok, ktoré sú pre ľudí a ich zdravie nebezpečné, a taktiež má oprávnenie používať logo Cruelty Free International Leaping Bunny. V ponuke majú aj hydratačný krém na ruky s nechtíkom, ktorý zabraňuje vysušovaniu pokožky rúk. Obsahuje kvetinovú vodu, marhuľový olej, kakaové maslo, rastlinný glycerín či estery mastných kyselín z olivového oleja.   

Foto: archív značky Kvitok

6. Soaphoria: Nežný nechtík – univerzálny balzam

Obsah: 125 mililitrov 

Kozmetickú značku Soaphoria z Veľkých Kapušian založili a vedú sestry Rita a Bianka Bodnárové. Vyrábajú organickú kozmetiku pri dodržaní najvyšších štandardov kvality. Balzam Nežný nechtík  je vhodný na celé telo, namáhané ruky či na masáže, obsahuje nechtík lekársky, mandľový olej, včelí vosk či olivový olej. 

Naučte sa krémy rozlišovať

Dávajte si však veľký pozor na to, v akom stave sa aktuálne nachádza pokožka vašich rúk. Dermatológ MUDr. Juraj Hegyi z Inštitútu klinickej a experimentálnej dermatovenerológie vysvetľuje, že existujú dva druhy krémov, ktoré sa používajú na jej premasťovanie: 

  1. Hydratačné krémy. Obsahujú hydratačnú látku, napríklad močovinu, glycerol a mnoho ďalších. Ich nevýhodou je, že síce dobre hydratujú, teda viažu vodu v koži, ale na rozpraskanej pokožke môžu štípať. V akútnej fáze, keď je vaša pokožka poškodená, používajte nehydratačné krémy. 
  2. Nehydratačné krémy. Ide o čisté základové krémy, ich typickým príkladom je vazelína, ktoré neobsahujú hydratačnú zložku. Po pár dňoch, keď už je vaša koža zacelená, môžete ruky opäť premasťovať hydratačnými krémami. 

A čo by krémy nemali v žiadnom prípade obsahovať? Veľkým „nie“ je pre dermatológa výskyt steroidov, kortikosteroidov či zložiek, ktoré dokážu byť alergénmi, na čo však existujú európske tabuľky. „Najdôležitejšie je nakrémovať si ruky po tom, čo si ich umyjete, pretože vtedy je koža dobre nasatá vodou a vtedy ju dokážu hydratačné krémy zadržať,“ dodáva Hegyi. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?