24. júna 2020

Kto nás najviac motivuje k zodpovednejšiemu, ekologickému správaniu? Často to nie sú aktivisti v pravom zmysle slova, ale napríklad cestovatelia, fotografi či známe tváre televíznej obrazovky, ktorí sa rozhodli na svojich sociálnych sieťach propagovať envirotémy. 

Životné prostredie, ekologické povedomie, udržateľnosť, zero waste. Slovné spojenia, ktoré sa čoraz častejšie objavujú na sociálnych sieťach a osvojili si ich aj slovenskí influenceri. Forbes sa spolu s agentúrou GroupM, ktorá zastrešuje najväčšiu skupinu mediálnych agentúr na slovenskom a globálnom trhu, pozrel na to, ktorí z našich eko-aktivistov dokáže ovplyvniť svoje publikum na sociálnych sieťach najviac. 

Kto je naša najpopulárnejšia celebrita a kto nás už otravuje? Toto je najnovší prieskum

V našom zozname dominujú známe mená sociálnych sietí, ktoré často komunikujú tému ochrany životného prostredia, udržateľnosti a zamýšľajú sa nad dopadmi neekologického životného štýlu. Zároveň však agentúra merala influencerov, ktorí majú komerčný potenciál a viac ako 25-tisíc fanúšikov na Instagrame. 

Okrem parametrov ako rozpoznateľnosť, páčivosť, dôveryhodnosť a záujem o životné prostredie sa meral aj takzvaný Influence Funnel. Tento údaj predstavuje mieru, akou daný človek dokáže ovplyvňovať iných ľudí svojimi odporúčaniami. Čím je toto číslo vyššie, tým lepšie, pričom priemer celej vzorky je 100. Hodnota nad 100 znamená, že ovplyvňuje svoje publikum vo vyššej miere, ako zvyšok meraných influencerov. 

Reklama

Patrik Paulínyi

Influence Funnel: 126

Rozpoznateľnosť: 6%

Mám ho/ju rád: 35%

Dôveryhodný: 36%

Zaujíma sa o životné prostredie: 39%


Fotograf, videomaker a cestovateľ, ktorý svojich fanúšikov motivuje k čisteniu prírody. Vďaka jeho iniciatíve Z lásky k Slovensku, ktorá nastavila zrkadlo nášmu správaniu sa k slovenskej prírode sa podarilo vyzbierať tony odpadu po celej krajine. Aj keď gro jeho príspevkov na Instagrame tvoria zábery zväčša slovenskej prírody, fanúšikovia ho vnímajú ako enviroaktivistu, práve vďaka iniciatíve, do ktorej sa zapojili desiatky ľudí. 

Avšak, ako v minuloročnom rozhovore pre Forbes vyhlásil, za influencera sa nepovažuje. Influencer je pre mňa človek, ktorý má oveľa väčšiu fanúšikovskú základňu. Keď ma tak niekto nazve, tak je to pre mňa možno aj demotivujúce, pretože sa radšej radím k filmárom či fotografom,povedal. 

Andrea Zahurancová

Influence Funnel: 119

Rozpoznateľnosť: 5%

Mám ho/ju rád: 56%

Dôveryhodný: 55%

Zaujíma sa o životné prostredie: 63%

Spoluzakladateľka startupu s očnou optikou Eyerim a cestovateľka. Takto poznajú Andreu Zahurancovú jej fanúšikovia na Instagrame. Zážitky z cestovania spája vo svojich príspevkoch aj s osvetou o prírode, ktorú si máme vážiť. Svojich followerov aktivovala k zbieraniu odpadkov, často komunikuje rôzne výzvy. Začiatky enviroaktivít u nej siahajú ešte do študentských čias. „Ovplyvňovali sme sa navzájom všetci na našom prvom študentskom byte vo Viedni. V nádvorí sme mali osem rôznych košov na triedenie odpadu a mali sme piati študenti challenge, aby sme do toho čierneho hádzali čo najmenej,hovorí.

Na koho dáme na Instagrame najviac? Ovplyvňujú nás celebrity, s ktorými máme veľa spoločného

Spolu s nadmerným nakupovaním, plastmi je podľa nej recyklácia ďalším, obrovským problémom Slovenska. Jej cieľom je ďalej šíriť osvetu medzi ľuďmi, aby nenakupovali zbytočné jedlo, ale aj oblečenie a napríklad sa naučili, že nie je potrebné v supermarketoch všetko baliť do vreciek. „Sledujem však, že sa osveta šíri, ľudom viac a viac záleží a to je super,“ dodáva. 

Barbara Jagušák Heribanová

Influence Funnel: 119

Rozpoznateľnosť: 20%

Mám ho/ju rád: 20%

Dôveryhodný: 36%

Zaujíma sa o životné prostredie: 47%

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

#nosimSK ❤️❤️❤️ Vymysleli sme super iniciatívu s chytľavým haštagom #nosimSK, ktorým chceme poukázať na úžasnú slovenskú módnu tvorbu a dizajn 👗 Prečo bude v nadchádzajúcom období také dôležité podporovať domácu tvorbu? Slovenskí dozajnéri, krajčíri a výrobné podniky začali hneď na začiatku pandémie šiť ochranné rúška, aby mohli zásobovať nemocnice, hasičov, policajtov, seniorov a iné rizikové skupiny. Aj vďaka nim a ich nezištnej pomoci sme celú situáciu dokázali tak dobre zvládnuť. Odložili prácu na vlastných kolekciách a využili svoj talent a možnosti, aby nám všetkým podali pomocnú ruku. TERAZ je rad na nás, aby sme ich podporili a podržali v týchto, pre kreatívny priemysel, ťažkých časoch. Naša domáca tvorba je výnimočná, kvalitná, hravá, farebná, nadčasová, minimalistická, extravagantná, funkčná, dekoratívna, zmyselná… Skrátka, máme tu tak veľa nadaných dizajnérov, že si dokážeme všetci vybrať to pravé orechové ❤️ Kamaráti, chcela by som vás poprosiť, aby ste sa zapojili do iniciatívy #nosimSK a tagovali vašich obľúbených tvorcov, obchody, concept story, e-shopy, showroomy, ateliéry a pomohli nám šíriť myšlienku udržateľnej slovenskej módy, aby pre ňu toto “hluché” obdobie nebolo likvidačné. Ďakujeme ❤️ Iniciatívu organizuje @slovak_fashion_council & @bratislava_fashion_map 📷 @kristianakona

Príspevok, ktorý zdieľa Barbara Jagusak (Heribanova) (@babsyheriban),

Slovenská predstaviteľka hnutia Fashion revolution sa vo svojich príspevkoch zameriava aj na komunikovanie udržateľnej módy, vplyvu fast fashion, popri čom otvára aj témy súvisiace s ochranou životného prostredia. Keď som sa začala venovať udržateľnej móde pred ôsmimi rokmi, sociálne siete sa len rozbiehali. Dnes sa mi často stáva, že mi ľudia píšu maily alebo správy na Instagram o tom, ako sa tešia, že ich inšpirujem slovenskými značkami, podcastom Nová doba udržateľná alebo inými aktivitami, ktorým sa venujem,“ hovorí pre Forbes s tým, že veľkú motiváciu vidí najmä u mladých ľudí.

Keď recyklovanie plastov nestačí: Toto je 5-krokový sprievodca kompostovaním v byte

Podobne aj ona sa sústredí napríklad na zero waste princípy, obmedzenie cestovania lietadlom, plánovanie nákupov potravín, no napríklad aj na nenakupovanie oblečenia, ktoré si skôr prenajíma z butikov či od dizajnérov. Požičiavanie oblečenia je na svete celkom rozšírené a teším sa, že vďaka skvelým projektom sa dá oblečenie na jednu príležitosť požičať už aj u nás,“ vysvetľuje.

Jedným z najvypuklejších problémov Slovenska, v tejto oblasti je podľa nej to, že mnoho Slovákov stále nevie triediť odpad. Tvrdí, že je pre to dôležité podporovať iniciatívy a petície za zlepšovanie životného prostredia. Dôležité je vytrvať, opakovať ľuďom stále to isté, zapájať sa do verejnej diskusie, a hlavne sa netváriť, že je v poriadku, keď niekto vlastní len pre potešenie osem áut, päť domov a 100-vky párov značkových topánok a desiatky kabeliek,“ dodáva.

Natália Pažická

Influence Funnel: 112

Rozpoznateľnosť: 8%

Mám ho/ju rád: 46%

Dôveryhodný: 54%

Zaujíma sa o životné prostredie: 61%

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

#whomademyclothes ZARA? ZARA patrí pod Inditex, jednú z firiem, ktorej oblečenie sa vyrábalo v textilnej továrni Rana Plaza. V roku 2013 tam umrelo 1134 ľudí a 2500 bolo zranených. Hlboké trhliny sa v budove objavili už deň predtým no život týchto ľudí nie je ekonomicky až tak dôležitý a tak boli ženy donútené pokračovať v práci. Následne sa mali značky, ktoré v Rana Plaza svoje oblečenie vyrábali, vyzbierať a uhradiť 30 miliónov dolárov rodinám zosnulých. Samozrejme to bol pre nich problém, aj keď sa jednalo o približne 30 značiek, ktorých majitelia su multimiliardári💰No a kto za to môže? Značky sa odvolali, že oni netušili, že sa ich oblečenie v takýchto podmienkach vyrába. Jednoduché nie? Jedna vec je totižto nevedieť, druhá veľmi silno tušiť a tretia vedieť a nič s tým nerobiť😑To tretie by sa dalo veľmi ľahko pomenovať aj ako zločin no bohužiaľ, ak má v dnešnom svete niekto peniaze, tak je vykorisťovanie a zabíjanie ľudí v istých priemysloch prehliadnuteľné. A nielen v módnom priemysle samozrejme. Deje sa to už niekoľko dekád a situácia sa veľmi nezlepšuje. A ak sa o nejaké % zlepšila tak to nebolo bohužiaľ iniciatívou týchto značiek, ktoré majú miliardy a moc hýbať svetom. Deje sa to zásluhou obyčajných ľudí, ktorí sa na to už nemôžu pozerať🙏🏻❤️A teraz je ešte veľmi dobrá otázka (okrem #whomademyclothes) #whoisgoingtopaytheworkers? Kvôli COVID-19 budú milióny šičiek umierať aj so svojimi deťmi hladom. Značky im chcú ževraj pomôcť no zatiaľ peniaze nevideli. Aj táto reality dokazuje, ako choro je nastavené fungovanie módneho priemyslu a ako ignorantsky sa tieto značky správajú. ZARA, you do not give a single shit about anything else but money. Your shitty clothing is killing the environment as well as the people. And even though I ask you #whomademyclothes I am not going to receive any answer because you do not even care enough to know yourself. #everyindividualmatters #zara #slavery #pollution #exploitation #fastfashion #fashionrevolution

Príspevok, ktorý zdieľa #everyindividualmatters™ (@nataliapazicka),

Mladá študentka a enviroaktivistka, ktorá motivuje ľudí zamýšľať sa nad svojou spotrebou, tým čo nosia, jedia, akého je to pôvodu, aké to má zloženie a aký to má dopad na životné prostredie, v ktorom žijeme. Vďaka svojim aktivitám si už vyslúžila prezývku „slovenská Greta“. Vo svojich príspevkoch a videách ľudí vyzýva, aby obmedzili príjem živočíšnych potravín, prípadne vyhľadávali tie z kvalitných zdrojov.

Okrem environmentálneho aspektu je témou jej príspevkov aj sociálna udržateľnosť, teda podpora produktov, ktoré nie sú vyrobené v zlých sociálnych podmienkach. V minulosti sa venovala modelingu, pracovala pre fast fashion značky, aj pre to je sociálna udržateľnosť a nespravodlivosť jednou z tém, ktoré na svojich sieťach komunikuje.

Svojich fanúšikov motivuje podľa svojich slov k rozumnejším rozhodnutiam. Nenakupuje fast fashion, stravuje sa prevažne vegánsky, spravidla certifikovanými potravinami, používa prírodnú kozmetiku a čistiace prostriedky. 

Naty Kerny (Natália Körnerová)

Influence Funnel: 107

Rozpoznateľnosť: 8%

Mám ho/ju rád: 23%

Dôveryhodný: 38%

Zaujíma sa o životné prostredie: 62%

Natália Körnerová je známa ako modelka, ktorej vášňou je jazda na koni, avšak vo svojich príspevkoch sa zameriava na eco-friendly tematiku. Začiatky jej enviroaktivizmu siahajú do čias, kedy založila instagramový profil @lepsi_svet, kde sa za týždeň nazbieralo šesťtisíc fanúšikov. „Ľudia môj účet začali označovať ako zbierajú odpadky, ako nahrádzajú plasty, triedia odpad, varia vegánske jedlá, alebo ma označili keď mali na sebe outfit od lokálneho dizajnéra,“ hovorí pre Forbes. Túto stránku, dnes už pod názvom @platformaudrzatelnosti, prenechala nakoniec kamarátke, ktorá v téme udržateľnosti pokračuje.

Napriek alternatívam testujú kozmetiku na zvieratách. Prečo sú populárne značky neetické?

Problémom je podľa nej nevedomosť ľudí. „Ak by mladí študenti mali medzi vyučovacími predmetmi enviromentalistiku , vedelo by ich to formovať a rovnako celá generácia by mala väčšie pochopenie,“ vysvetľuje. Cieľom podľa nej má byť, aby sa ľudia naučili žiť vedome, „pretože ako sa vraví, nepotrebujeme hrsť ľudí, ktorí žijú bezobalovo a vegánsky. Potrebujeme milióny ľudí, ktorí sa trochu snažia.“

Siete vs. profesionálny život

Vyššie spomínanými menami zoznam ekologicky zameraných influencerov nekončí. Do hodnotenia sa niektorí nedostali napríklad kvôli slabému komerčnému potenciálu, časovaniu prieskumu, prípadne sa skôr zameriavajú na komunikáciu eko-friendly produktov či propagáciu výletov do prírody. 

Medzi nich patrí napríklad Milan Bez Mapy, cestovateľský blogger, moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová, ktorá envirotémy často komunikuje, no nie je na ne zameraná, ale napríklad aj moderátor Viktor Vincze. Stálica televíznej obrazovky má na jednej strane oveľa vyššiu rozpoznateľnosť, ako spomínaný ekoinfluenceri, no ľudia Vinczeho spájajú zatiaľ skôr s jeho profesiou, ako s ekologickým aktivizmom, ktorý prezentuje na sociálnej sieti.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?