3. júna 2020

Najznámejšia tvár slovenskej obrazovky? Ani herec, ani moderátor, ale spevák Paľo Habera. Roky strávené na stoličke porotcu speváckej šou Superstar mu priniesli prvenstvo v rebríčku najrozpoznateľnejších mien medzi domácimi celebritami. Triumf populárneho hudobníka však nie je jediným prekvapivým momentom, ktorý ukázal nasledujúci prieskum. Medzi našincami bodoval dokonca aj jeden Čech a pozreli sme sa aj na to, kto spomedzi známych ľudí už Slovákov „otravuje“. 

V rebríčku, ktorý sa pozeral na všeobecnú znalosť najznámejších mien v slovenskom šoubiznise, dominujú moderátori. Hodnotenie zostavovala agentúra GroupM, ktorá zastrešuje najväčšiu skupinu mediálnych agentúr na slovenskom a globálnom trhu. Špecializuje sa na dáta, technológie a informácie potrebné pre marketingovú komunikáciu a mediálne plánovanie. 

Na koho dáme na Instagrame najviac? Ovplyvňujú nás celebrity,
s ktorými máme veľa spoločného

Paradoxom prieskumu je, že aj keď Slováci najviac na televíznych obrazovkách rozoznávajú moderátorov, rebríčku kraľuje spevák Paľo Habera, ktorého poznalo 98 percent opýtaných respondentov. Podľa agentúry je to spôsobené tým, že je nielen spevákom, ale aj dlhoročným porotcom speváckej súťaže Superstar, a teda sa na obrazovke ukazuje pomerne často. 

Prekvapenie na záver

Je však potrebné priznať, že všetky celebrity z prvej časti desaťmiestneho rebríčka poznalo viac ako 90 percent respondentov. Prekvapením rebríčka najznámejších tvárí televíznej obrazovky je to, že desiate miesto obsadil český moderátor Leoš Mareš. Agentúra to vysvetľuje tým, že aj napriek tomu, že nie je Slovák, naši diváci ho poznajú veľmi dobre, keďže moderuje množstvo federálnych relácií a takisto bol porotcom vo formáte Česko-Slovensko má talent. „Pre zaujímavosť, je to jediný český influencer, ktorého sme v našom prieskume merali a dosiahol znalosť 90 percent,“ vysvetľuje pre Forbes postup Head of Data and Analytics spoločnosti GroupM, Barbora Gabrižová. 

Reklama

Z prieskumu vyplýva, že na to, aby ste boli známym moderátorom na Slovensku, nemusíte byť paradoxne ani Slovák, ale ani moderátor z povolania. 

Vzťah, aký ľudia k danej celebrite prechovávajú je dôležitý, pretože ak je im človek sympatický, sú aj náchylnejší „dať“ na jeho rady napríklad na sociálnych sieťach. V predchádzajúcom článku sme sa pozreli práve na to, koho rady ľudí najčastejšia ovplyvnia. Z prieskumu vzišlo, že muži najviac „počúvnu“ rady herca Mareka Fašianga či Rasťa Chválu z garáž.tv, naopak ženy dajú najviac na moderátorky Kvetu Horváthovú a Alexandru Orviskú. 

Tatiana Pauhofová: Mnohí žijú v obrovskej ilúzii toho, ako ľudia v kultúre fungujú

Obľúbenosť agentúra merala aj na skupine hercov a moderátorov, teda na celebritách, ktoré sa často objavujú na televíznej obrazovke. V tomto prípade označilo danú celebritu ako obľúbenú v priemere 34 percent opýtaných. Avšak viac ako polovica populácie má rada napríklad Mariána Čekovského, Adelu Vinczeovú či Juraja „Šoka“ Tabačka. Zvyšok rebríčka síce takisto dosiahol nadpriemerné čísla, no má ich rada menej ako polovica Slovákov. „Prirodzene sa v rebríčku vyskytujú najmä zabávači, respektíve ľudia známi svojím humorom,“ dopĺňa Gabrižová.

Na druhej strane, prílišná popularita má aj svoju odvrátenú stránku. Ľudia sa môžu danou celebritou presýtiť. Agentúra sa v prieskume preto pozrela na to, kto sa podľa ľudí objavuje na obrazovkách až príliš. V tomto prípade označilo celebrity za „otravné“ v priemere sedem percent respondentov, v prípade top desiatky 14 percent. 

Prílišná popularita má aj negatíva

„V rebríčku dominujú manželia Vinczeovci, čo nie je prekvapivé, keďže obaja sa ako moderátori vyskytujú v televíznom vysielaní takmer každodenne. Vďaka tomu sa o nich často píše aj v bulvárnych médiách,“ dopĺňa Gabrižová.

Ak na záver porovnáme všetky tri rebríčky, z dát vidíme, že celebritou, ktorá sa nachádza len v jednom meraní, je Paľo Habera. Je síce všeobecne známy, ale nie je ani priveľmi exponovaný, no ani extrémne obľúbený. Mená, ktoré nájdeme na všetkých zoznamoch, patria najmä moderátorom, ktorí sú vďaka svojej obľúbenosti síce často nasadzovaní v mnohých reláciách, to však prináša aj svoje negatíva, a pre isté percento Slovákov sa stávajú „otravnými“. 

O prieskume 

Influencer Power Index (IPI) je prieskum o známych ľuďoch, ktorí sú potenciálne zaujímaví na komerčnú spoluprácu. Dáta sa vzťahujú dokopy na 201 celebrít, z ktorých bolo 37 hercov a 26 moderátorov, keďže sa však často pri tejto kategórii v našich končinách rozdiely stierajú, rebríček bol zostavený za obe kategórie spoločne. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?