16. apríla 2020

Na sociálnych sieťach sledujeme toho, kto sa nám podobá. Mladšie ženy fashion blogerky, u mužov zasa dominuje napríklad aj raper Vec. Vyššiu vekovú skupinu zaujímajú tradičné celebrity ako herečky, herci či moderátorky, na ktorých rady dajú aj mimo sociálnych sietí. A to je len časť dát vyplývajúcich z prieskumu agentúry GroupM, ktorá zastrešuje najväčšiu skupinu mediálnych agentúr na slovenskom a globálnom trhu.

Prieskum jednoznačne ukazuje, že ľudia veria najviac influencerom, ktorí sú im podobní či už pohlavím, vekom alebo životnými skúsenosťami (napríklad čerstvé matky). Agentúra sa preto pozrela, ktorí influenceri dokážu svojich followerov a fanúšikov ovplyvniť na základe troch rôznych demografických znakov – pohlavia, veku a toho, či majú deti. 

Pohlavie

Z povedaného teda vyplýva jednoznačné. U mužov majú pri nákupnom rozhodovaní najväčšiu váhu iní muži. V top trojke najobľúbenejších slovenských internetových celebrít u mužov sú herec Marek Fašiang, raper Vec či Rasťo Chvála z Garáž.tv.

Toto je nový rebríček najvplyvnejších Slovákov.
Hviezdy z obrazovky zatienili mamy blogerky

Pri ženách je situácia podobná. Najviac dajú na rady moderátoriek Alexandry Orviskej či Kvetky Horváthovej, ale aj na bývalú tanečnicu Ivanu Gáborík.

Vek

Okrem pohlavia kopíruje slovenské publikum aj kategóriu veku. Zatiaľ čo najmladšia sledovaná veková skupina (15 – 24 rokov) obľubuje online celebrity ako napríklad Cheryl Kindl, staršie publikum (skupina 45 – 55 rokov) preferuje tradičné celebrity ako napríklad Henrietu Mičkovicovú.

Dieťa

Ľudia s deťmi si najčastejšie nechajú poradiť práve od rodičov. Najviac rezonuje napríklad už spomínaná Alexandra Orviská či Tamara Heribanová. Medzi bezdetnými sú zasa obľúbení napríklad Rasťo Chvála či Dominika Kid Kovacs, ktorí sa tejto téme na sociálnych sieťach nevenujú.

Vizážistka a influencerka Lucid: Nevypínam.
Moja hlava pracuje od zvonenia budíka až kým nezaspím

Ukazovateľ, ktorý v tomto prípade agentúra sledovala, sa nazýva aj Influence Funnel. Je to metrika, ktorá ukazuje, ako výrazne dokáže daný influencer ovplyvniť ľudí, ktorí ho sledujú. Tento údaj sa vyhodnocuje na základe viacerých ukazovateľov, napríklad či ľudia vnímajú daného influencera ako odborníka vo svojej sfére, či sa s ním vedia stotožniť a či by si od neho nechali poradiť v určitej životnej situácii.

Agentúra GroupM zastrešuje najväčšiu skupinu mediálnych agentúr na slovenskom a globálnom trhu. Ako súčasť WPP sa špecializuje na dáta, technológie a insight potrebné pre marketingovú komunikáciu a mediálne plánovanie. Pod GroupM patria mediálne agentúry Wavemaker, MediaCom a Mindshare, ktoré na téme influencer marketingu spolupracujú so značkami ako Beiersdorf, Slovak Telekom, Slovenská sporiteľňa, Volkswagen, Procter and Gamble, F&F alebo Unilever.

Metodológia

Na prelome minuloročného októbra a novembra robila agentúra aktualizáciu prieskumu Influence Power Index. Pôvodný prieskum bol zameraný na 150 slovenských celebrít a online influencerov, kde 7 500 ľudí odpovedalo na otázky ohľadom ich znalosti, obľúbenosti a atribútov s nimi spájanými. Zároveň boli do prieskumu zaradené aj celebrity, ktoré síce na sociálnych sieťach aktívne nepôsobia, ale majú potenciál zaujímavosti pre klientov napríklad na spoluprácu. Aktualizácia sa týkala nových údajov o influenceroch, u ktorých bol predpoklad zmeny ukazovateľov, a zároveň sa do prieskumu pridalo 54 úplne nových mien. Prieskumu sa zúčastnilo 4 500 respondentov. 

Foto v infografikách: profily na sociálnej sieti Instagram

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?