26. februára 2018

Katarína Sabová (32) je rodená Bratislavčanka, ktorá vyštudovala tie najprestížnejšie francúzske univerzity. Pridala k nim aj MBA titul zo školy „ekonomickej vojny” v Paríži. Niektorí jej spolužiaci sa po jej skončení zamestnali vo francúzskych spravodajských službách. No ona sa rozhodla ísť inou cestou.

Zo svojej schopnosti hľadať informácie si Sabová urobila biznis. Čo presne však obnáša práca informačnej konzultantky v biznis sfére? A ako sa vôbec k tomuto povolaniu dostala?

Po skončení francúzskeho bilingválneho gymnázia v Bratislave odišla Katarína Sabová študovať medzinárodné vzťahy na Karlovu Univerzitu v Prahe. No nebolo to ono, chcela niečo viac. Prevzala iniciatívu a presťahovala sa do Paríža, kde získala titul z politickej sociológie na Sorbonne.


Katarína Sabová vystupuje pod profesionálnou značkou Kata Sabo. Foto: Katarína Sabová (archív)

Na tamojších štúdiách sa venovala najmä téme extrémizmu, kvôli výskumu do diplomovej práce sa stretla aj s francúzskou líderkou radikálneho pravicového hnutia Národný front – Marine Le Pen.

Martin Styk je profesionálny hráč.
Má iba 21 rokov a už zarába desaťtisíce

Reklama

Ako sa do celého obrazu dostal biznis consulting? Po škole začala stážovať na analytickom oddelení firmy Burson-Martseller (PR a konzultačná spoločnosť, ktorá pôsobí v 96 krajinách sveta). Získavanie informácií uchvátilo mladú študentku natoľko, že sa rozhodla ponoriť sa do sveta, ktorý miestami pripomína prácu detektíva či zanieteného investigatívneho žurnalistu.

Dostala sa na ročné (a náročné) MBA štúdium na École de Guerre Économique (v doslovnom preklade: škola ekonomickej vojny), ktorá vychováva informačných expertov.

Školu v roku 1997 založilo francúzske ministerstvo obrany. „Vznikala v čase, keď sa vo svete dialo mnoho nového – prišla informatizácia, globalizácia, rozvoj nových svetových mocností a zánik tých starých. Francúzsko si potrebovalo vychovať novú generáciu, ktorá bude schopná týmto výzvam porozumieť a zabezpečiť tak lepšiu pozíciu štátu a francúzskych firiem v tomto novom, dynamicky sa rozvíjajúcom svete,“ opisuje Katarína Sabová základy, na ktorých je škola postavená.

Lea Vrábelová pracuje v Hollywoode,
jej šéfom je Adam Sandler

Celkom ju navštevuje ročne iba 60 – 70 ľudí, pričom nie je zvykom, že na nej študujú aj cudzinci. Katarína Sabová bola svojho času jedinou zahraničnou študentkou. Navyše, začala na nej študovať v čase teroristických útokov na centrum Paríža spred dvoch rokov. „Počas štúdia nás okrem tradičných prístupov k vyhľadávaniu informácií učili aj metódu francúzskeho spravodajstva. Vedomosti sme si overovali pri práci na projektoch, robili sme biznis konzultantov pre veľké francúzske firmy,“ odpovedá na otázku, ako vyzerala výučba.

„Naučili nás aj zorientovať sa v tom, ako získavať informácie legálnym spôsobom, ako sa vyvarovať tomu nelegálnemu a ako odhadnúť, kedy sa už pohybujeme na hrane,“ dodáva.

Kde nájde človek uplatnenie ako informačný expert? Niektorí z jej spolužiakov začali po ukončení štúdia pracovať pre armádu alebo bezpečnostné zložky. Ďalší sa dostali do korporátnej sféry, napríklad tí, ktorí sa venovali kyberbezpečnosti. A niektorí, ako ona sama, začali podnikať na vlastnú päsť.

Živí ju Instagram.
Slovenka Pepamack radí, ako uspieť vo vizuálnom svete

Približne pred dvoma rokmi sa rozhodla priniesť metódu informačného consultingu na Slovensko a do okolitých krajín. Počet ľudí, ktorí sa mu v regióne venujú, sa dá podľa nej spočítať na prstoch jednej ruky. Čo teda tvorí gro jej biznisu? Najčastejšie pomáha zahraničným firmám zo Západu etablovať sa na slovenskom, českom, poľskom či rumunskom trhu.

Stredná a východná Európa je pre investorov zaujímavá, je tu vzdelaná a relatívne lacná pracovná sila v porovnaní so Západom. „Na druhú stranu, tieto trhy majú aj svoje nástrahy, v podobe korupcie, rôznych škandálov, nejasnej štruktúry verejných zákaziek, či zmazanej hranice medzi biznisom a politikou,“ opisuje ďalší dôvod, pre ktorý je pre firmy dôležité dôverne spoznať trh, na ktorom chcú pôsobiť.

„Miestni ľudia poznajú ekosystém, vedia, s kým môžu robiť biznis a kto má napojenia na niečo nekalé. No zahraničné firmy tieto informácie nemajú. A funguje to aj naopak, keď idú naše firmy do zahraničia, tiež by si mali spraviť základný prehľad o tamojšom systéme a jeho pravidlách fungovania,“ popisuje mladá biznis konzultantka.

Čísel sa nebojí:
Slovenka študuje aplikovanú matematiku na Oxforde

Podstatu jej biznisu prirovnáva k šachovej partii. „Potrebujete poznať pole, hráčov aj pravidlá hry. Zistiť, kto sú vašu spojenci, teda ľudia, s ktorými môžete spolupracovať. Taktiež, kto sú vaši oponenti, ktorí môžu negatívne ovplyvniť vašu aktivitu. A, na rozdiel od šachu, sú tu aj neutrálni aktéri, ktorých je potrebné presvedčiť, aby hájili vaše záujmy, ak bude treba,“ opisuje odborníčka na tento druh „hry“.

Katarína Sabová tak dôkladne zanalyzuje všetkých aktérov v ekosystéme – či už sú to biznis partneri, dodávatelia, konkurencia, alebo aj regulačné úrady, inštitúcie, neziskové organizácie, think-tanky a médiá. Výsledkom je prehľadná mapa – 3D vizualizácia siete vzťahov medzi aktérmi a ich postojov. Ďalšiou dôležitou rovinou je aj uchopenie historicko-spoločenských a kultúrnych kódov, ktoré sú špecifické pre dané prostredie. Na základe tohto získajú firmy lepší prehľad o trhu a možu tak nastaviť úspešnú obchodnú alebo marketingovú stratégiu.

Doposiaľ spolupracovala s desiatkou veľkých firiem, od farmaceutických spoločností, cez IT firmy až po významných hráčov v priemyselnom odvetví. Niekedy pracuje aj ako dodávateľ doplnkových analýz a podkladov pre „Veľkú štvorku“ (štyri najväčšie firmy z oblasti consultingu, zaraďujú sa medzi ne EY, PwC, KPMG a Deloitte).

Doterajšie tržby nechce špecifikovať, no prezradila, že hodnota jej zákaziek sa pohybuje v tisícoch eur, pričom jednu analýzu vypracuje za 2 – 3 týždne. Nezriedka spolupracuje aj s investigatívnymi novinármi a práca ju často zavedie aj k schránkovým firmám z exotických destinácií.

Keď prišla o polovicu tímu, chcela si dať výpoveď.
Ako podniká svadobná dizajnérka?

Reklama

Na otázku, s čím najzvláštnejším sa počas doterajšej práce stretla, sa na chvíľu zamyslí a zakrátko prichádza s odpoveďou: „Raz som dostala zadanie nájsť viac informácií o osobe, ktorú stíhal Interpol. No to už naozaj zachádza do investigatívnej činnosti, ktorej sa bežne nevenujem,“ hovorí so smiechom.

Nie je však rada, keď ju ľudia s nadsázkou prirovnávajú k Jamesovi Bondovi. „Som biznis konzultantka, to čo robím, je, že legálne vyhľadávam informácie a dávam ich do logického súvisu. Tieto romantické predstavy o špionáži neplatia,“ uzatvára.

Hlavná foto: Pexels