14. februára 2018

Martin Styk je vo svete  známy pod prezývkou “Styko”. Má iba 21 rokov, no ako profesionálny hráč počítačovej hry Counter Strike precestoval množstvo krajín a každoročne zarába desaťtisíce eur.  Napriek tomu, že to znie jednoducho, za jeho doterajšou kariérou je množstvo driny. 

Počítačovým hrám sa venuje už takmer 14 rokov. Na začiatku sa klasickým “strieľačkám” vyhýbal, no postupne ho zlákala možnosť porovnať si sily s kamarátmi. “Časom som bol medzi nimi najlepší. Tento proces sa opakoval, až dokým som si nenašiel prvý tím, s ktorým som začal chodiť na turnaje,” hovorí Martin Styk pre Forbes.sk.

Postupne sa vypracoval na profesionálneho hráča populárnej hry Counter Strike. “Hrám za tím, ktorý ma finančne zabezpečuje, mám s nimi podpísanú zmluvu a fungujeme v takom vzťahu, ako majú napríklad futbalista a jeho klub,” opisuje Martin. Posledného dva a pol roka sa už hraním živí.

Študuje na prestížnej MIT, stážuje v Singapure.
Mladý Slovák pomáhal aj s projektom pan-rakovinového testu

Minulý rok v lete dostal pozvánku do medzinárodného tímu mousesports so sídlom v Nemecku. Dokopy ich je v tíme päť. Spoluhráči sú z Českej republiky, Estónska, Fínska a Holandska, tímový tréner pochádza z Ukrajiny. Najmladší člen tímu je ešte stredoškolák, má iba 17 rokov.  “Momentálne sa nachádzame v svetovom rebríčku na piatom mieste, čo je pre každého z nás najlepšie umiestnenie v kariére. Poradie v rebríčku sa ale často mení,” podotýka Martin.

Reklama

Dôvodom je to, že pokiaľ sa nejaký tím udrží na vrchole viac ako mesiac, ostatní majú šancu naštudovať si jeho taktiku a ľahšie ho tak dokážu poraziť. “Preto je neuveriteľne ťažké zostať na top pozícii a podarí sa to len malému množstvu tímov a na veľmi krátku dobu. No práve to je na celej hre to najkrajšie – nikdy nevieš, kedy príde tvoj čas a až keď sa dostaneš na vrchol, tak pochopíš, že ten skutočný test – udržať sa tam – ťa ešte len čaká.”

Martin sa minulý rok zúčastnil na 15 turnajoch po celej Európe, USA, aj v Mexiku. “Celkovo som absolvoval 71 letov. To je daň tejto práce. Cestujete na turnaje, ktoré niekedy trvajú aj vyše týždňa a do stresových situácií sa dostávate v každom zápase. Nie je to žiadna prechádzka ružovou záhradou, ako sa na prvý pohľad zdá.” Pred dôležitými turnajmi sa stretávajú na sústredení (ide o tzv. bootcamp), kde okrem tréningu aj strategicky plánujú ďalší zápas a analyzujú ťahy protihráčov.

Pritom keď sa povie tréning, je tým myslené každodenné hranie v trvaní 6 – 8 hodín. Pred dôležitým zápasom sa to môže vyšplhať až na desať hodín.

Martin Styk hrá od leta minulého roka za tím mousesports so sídlom v Kolíne nad Rýnom. Zdroj: HLTV.org

Najväčší úspech na turnaji dosiahol s tímom iba nedávno. Koncom januára sa im podarilo zabodovať na najväčšom svetovom turnaji v Counter Striku, ktorý sa nazýva Major. Odohráva sa dvakrát do roka (naposledy sa konal v Atlante a v Bostone) a ako hovorí Martin, vyhrať tento turnaj je snom každého hráča. “Celkom trval tri týždne. Spomedzi 24 najlepších tímov sa nám podarilo prebojovať do play-off, kde postúpilo iba osem najlepších. Bohužiaľ, v štvrťfinále sme vypadli po prehre s FaZe, momentálne najlepším tímom v celosvetovom rebríčku,” opisuje Martin.

Tínedžer a šéfkuchár v jednom:
Z chlapčenskej izby smeruje do reštaurácie v New Yorku

Na podobných turnajoch ide pritom naozaj o veľa. Víťazný tím si neodnáša iba celosvetovú prestíž v komunite, ale aj celkom slušné prize money. Martinov tím chodí najčastejšie na turnaje, na ktorých sa peňažná výhra pohybuje v rozmedzí od 100-tisíc až do 500-tisíc dolárov.

“Náš najväčší úspech bola zatiaľ výhra na turnaji na gréckom ostrove Mykonos, kde sa hralo o 250-tisíc amerických dolárov, pričom víťaz si odniesol asi 120-tisíc.” Martin nemôže kvôli zmluvným podmienkam hovoriť o tom, koľko presne z tejto sumy ide organizácii, trénerovi a koľko jednotlivým hráčom. K mesačnej výplate si však takto dokáže profesionálny hráč prilepšiť jednorazovým bonusom okolo 18-tisíc amerických dolárov.

Mesačná mzda je pritom nemenná a hráči ju dostávajú bez ohľadu na výsledky v turnajoch. “Budem hovoriť len za seba, keďže je to individuálne. V mojom prípade sa mesačné príjmy v eurách pohybujú v päťciferných číslach, ročné v šesťciferných,” odpovedá na našu otázku Martin a jedným dychom dodáva: “Možno si ľudia povedia, že je to strašne veľa za to, že sa niekto hrá hru, no na obranu elektronického športu musím povedať, že sa v mnohom naozaj podobáme reálnemu športu, kde sú takéto sumy úplným štandardom a sú aj niekoľkonásobne vyššie. Aj turnaj v počítačovej hre dokáže zaplniť celú arénu, či štadión,” podotýka.

Ide pritom aj o dobrý biznis pre investorov a pre firmy. Medzi najtradičnejších sponzorov tímov patria herní vývojári a firmy, ktoré im venujú tie najvýkonnejšie klávesnice, počítačové myši, slúchadlá, či monitory. Niektorí majú aj iných sponzorov, mousesports podporuje napríklad telekomunikačná spoločnosť Vodafone, či výrobca nápojov Dr. Pepper.

Aké má Martin plány na tento rok? To závisí od toho, kde sa jeho tímu podarí kvalifikovať, no ak všetko dobre dopadne, už počas najbližších troch mesiacov poletí do Kyjeva, Katowíc, Budapešti, ale aj do Marseille, Odense v Dánsku či do Sydney v Austrálii. A počas leta sa opäť pokúsia zabodovať na najväčšej svetovej súťaži Major. “Bude to veľa cestovania a mnoho driny pri počítači, no robíme to, čo nás baví a motivuje nás to za ešte lepšími výkonmi,” dodáva profi hráč.

Zdroj hlavnej foto: HLTV.org