Lea Vrábelová (24) pôvodne študovala komunikáciu a psychológiu vo Viedni, no napokon sa rozhodla presťahovať do USA a pustiť sa do odvetvia filmového strihu. Dnes má na konte 17 prevažne krátkych filmov, pričom niektoré z nich už stihli precestovať svet. Rodená Bratislavčanka iba nedávno dokončila školu, žije v Los Angeles a pracuje v Hollywoode. Aká však bola jej cesta za úspechom?
Po príchode do USA začala študovať filmovú produkciu na Webster University v St. Louis. Jej prvou brigádou v strižni bola práca pre hokejový klub Los Angeles Kings, pre ktorý strihala videá a pripravovala ďalšie mediálne výstupy. Dokonca bola s klubom aj v roku 2014, keď vyhral legendárny Stanley Cup.
Lea Vrábelová je rodená Bratislavčanka. Najskôr študovala psychológiu vo Viedni, neskôr filmovú produkciu a strih v americkom St. Louis a v Los Angeles. Foto: Lea Vrábelová (archív)
Po ukončení bakalárskeho štúdia sa presťahovala do Los Angeles a začala študovať filmový strih na najprestížnejšej filmovej škole sveta – American Film Institute. „Na štúdium filmového strihu berú iba 14 ľudí ročne. A ak nemakáte podľa ich predstáv, tak vás bez problémov hneď po prvom roku vyhodia,“ opisuje náročnosť štúdia Lea Vrábelová pre Forbes.sk.
Bolo to iné, než na predchádzajúcej škole, kde sa učila najmä strihať film a ďalšie post-produkčné softvéry. „Na American Film Institute nás skôr učili, ako skladať príbehy a postavy a ako spolupracovať s ostatnými ľuďmi, pre nás zo strižne sú to najmä režiséri,“ dopĺňa.
Práve medziľudské vzťahy sú pri tomto povolaní dôležité. Nie je totiž jednoduché sedieť celý deň zatvorený s tým istým človekom v miestnosti o veľkosti 2×2 metre. Najmä pokiaľ ide o miestnosť bez okien, s čiernymi stenami a štyrmi monitormi.
Študuje na prestížnej MIT, stážuje v Singapure.
Mladý Slovák pomáhal aj s projektom pan-rakovinového testu
Ďalším problémom sú nafúknuté egá, s ktorými sa mladá strihačka stretáva vo filmovom priemysle často. „Veľa režisérov sa nechce vzdať ani jedného riadku, či pohľadu, aj keď nie je vôbec dôležitý pre celkový príbeh. Film je ich dieťa, a tak sa ho držia zubami-nechtami, nevidia, alebo si nechcú priznať chyby,“ vysvetľuje Lea a dodáva, že práve v takýchto chvíľach je dôležité spomenúť si, čo ich učili na škole a trpezlivo a ľudsky režisérovi vysvetliť, že vám ide len o to, čo je najlepšie pre celý príbeh. A že obaja hrajú za rovnaký tím.
Rovnako dôležité je mať aj dobre nastavený vnútorný rytmus. Človek musí cítiť, kedy má prísť ďalší záber. „Našťastie, ja ho mám dobrý. Možno preto, že som celý život jazdila na koňoch,“ hovorí.
Dobré vzťahy a kontakty sú taktiež kľúčom k veľkým príležitostiam v Hollywoode. Lea sa o tom presvedčila na vlastnej koži. Jeden z jej predchádzajúcich profesorov v St. Louis jej poradil, aby sa ozvala jeho kamarátovi na voľnú pracovnú príležitosť do štúdia Happy Madison, ktoré funguje pod hlavičkou Sony Pictures. Jeho CEO je hollywoodska hviezda a producent Adam Sandler (americký magazín Forbes ho v minuloročnom rebríčku sto najlepšie zarábajúcich celebrít sveta zaradil na 35. miesto, jeho majetok odhadol na 50,5 milióna amerických dolárov).
Študovala v Ženeve, výskum robila v Maroku.
Teraz pracuje pre WeForest
Či si ešte pamätá na prvé stretnutie so známym hercom? Odpoveď je jasná: vôbec nie. „Pobehuje tam skoro každý deň. No biggie (o nič nejde, pozn. red.)“. Navyše, všetci v štúdiu Happy Madison sú, ako hovorí, veľkí pohoďáci, neuznávajú žiaden dress code ani podobné formality.
„Opravíme“ herecké výkony
Počas práce v Los Angeles sa dostala k množstvu zaujímavých projektov, vrátane niekoľkých celovečerných filmov. Pomáhala so strihom a postprodukciou napríklad pri sci-fi filme Pixels, v ktorom si Adam Sandler zahral aj hlavnú úlohu, pri komédiách Joe Dirt 2 a Ridiculous 6, či pri kreslenej rozprávke Hotel Transylvania 2, na ktorom spolupracovala napríklad so speváčkou Selenou Gomez.
„Každý film mi niečo dá. Pri každom z nich musím riešiť nové problémy, či už ide o chyby pri nakrúcaní, nedokončený scenár, nedostatok záberov, či zlé herecké výkony. Mohla by som o tomto rozprávať donekonečna. We will fix it in postproduction je snáď moja najneobľúbenejšia veta.“
Lea Vrábelová spolu s kolegami z Hollywoodu po premiére ich krátkeho filmu. Foto: Lea Vrábelová (archív)
K ďalším filmom sa dostala ešte počas štúdia na American Film Institute. Príkladom sú krátke filmy Tabula Rasa, Isabella & The Pot Of Basil, Janek/Bastard, či Miedo, ktoré majú iba teraz premiéru na filmových festivaloch. Celkom sa podieľala na 17 krátkych filmoch (prehľad si môžete pozrieť na stránkach filmovej databázy IMDB).
V súčasnosti strihá ďalšie štyri krátke filmy a dve hudobné videá, ktoré poputujú na filmové festivaly po celom svete. Videá si budeme môcť pozrieť na YouTube, sľubuje.
Študuje na univerzite v Rusku.
Do školy chodí aj 6 dní v týždni
Presne takouto cestou by sa pritom chcela uberať aj do budúcna. „Už som prestala chcieť strihať filmy, ktoré majú veľa vizuálnych efektov, ako napríklad tie od Marvela. Zvyčajne nemajú žiaden zaujímavý príbeh, a to ma už naozaj nebaví. Skôr by som chcela strihať filmy, ktoré majú hlbší význam a donútia ľudí rozmýšľať,“ líči svoju predstavu o budúcnosti.
Rastú mi zuby
Bude to náročné? Bezpochyby. „Občas sa cítim, že som zatvorená v akváriu so žralokmi. No pomaly mi taktiež rastú veľké zuby, aby som sa mohla prehrýzť cez to množstvo konkurencie,“ smeje sa a vzápätí dodáva: „Na každú prácu, kde sa hlásim, je približne 500 ďalších uchádzačov. Dostať sa na vrchol je ťažké a je to proces, ktorý trvá niekoľko rokov.“
Zdroj hlavnej foto: Lea Vrábelová (archív)