16. februára 2018

Ponk Rentals je firma, ktorá sa postará o dizajn vašej svadby – zabezpečí všetko od vintage nábytku až po kvetinovú výzdobu. V roku 2014 ju založila Hana Holdener, ktorá sa starala o vizuál svadobného dňa Tamary Heribanovej či Mariky Majorovej aka Tonbogirl. Ako zvláda logistiku, keď pripravuje svadbu vo Florencii a čo jej pomohlo získať prvých zákazníkov?

Od nábytku ku kvetom

Hana Holdener sa ako 34-ročná pustila do podnikania sama – na burzách, internete a v bazároch zachraňovala starožitný nábytok. Ten zrenovovala a prenajímala na svadbách: „Chcela som párom ukázať, ako sa dá jeho nadčasový dizajn krásne zakomponovať do celkového vizuálu svadby, prípadne ho použiť netradičným spôsobom.“ Keď rozmýšľala, akým smerom posunúť svoje podnikanie a skvalitniť služby, prirodzenou voľbou bola kvetinová výzdoba.

Dizajn slovenskej právničky si našiel cestu do sveta. Obliekla aj olympionikov

Práve tá je podľa Hany nosným prvkom krásnej svadby. Prečo prirodzená? „Prispelo aj to, že ku kvetom som mala vždy blízko – moji starí rodičia ich pestovali. Tiež som vždy veľmi rada, pri akejkoľvek príležitosti, slávnostne prestierala stôl. Nikdy som si však nemyslela, že sa tým budem živiť,“ spomína Hana.

Hana Holdener bola kvetmi obklopená od detstva. Foto: Maria Lamb

V začiatkoch podnikania jej veľmi pomohla spolupráca s Wiegerovou vilou v Svätom Jure. Práve tu našla pochopenie a nadšenie pre svoje estetické predstavy: „Našu prácu charakterizuje nadčasovosť. Snažíme sa príliš nepodliehať extrémnym trendom vo svadobnej výzdobe, aby sa naše nevesty o pár rokov nemuseli pozerať na svadobné fotky a hovoriť si: ‘Čo som si to len myslela?’“ opisuje Hana Holdener.

Dnes už pripravuje svadby nielen na Slovensku, ale aj v Rakúsku, Česku či dokonca Taliansku. Momentálne plánuje svadbu vo Florencii, ktorá je pre ňu výzvou: „Je to vždy o zvážení, čo môžeme/vieme doviezť a čo musíme riešiť lokálne – to zvyšuje náklady a náročnosť realizácie. Veľmi nám pomáhajú naši dodávatelia s ich vlastnou sieťou, prípadne lokálni freelanceri,“ prezradila Hana, ako zvláda svadby v zahraničí.

Boli momenty, keď mala chuť dať si výpoveď

Najväčšou výzvou pre Ponk Rentals bolo vytvorenie tímu externých spolupracovníkov, na ktorých sa môže spoľahnúť. Nebolo žiadnou výnimkou, že ľudia zrušili svoju pomoc iba 24 hodín pred udalosťou. „Na jednej veľkej svadbe som mala tím troch ľudí namiesto plánovaných ôsmich. Nakoniec sme to vždy zvládli, ale boli to momenty, keď som mala chuť sa prepustiť a už nikdy žiadnu svadbu nerobiť,“ spomína na krušné chvíle.

Nadčasová, romantická a zároveň elegantná – taká je výzdoba od Ponk Rentals. Foto: Daniela Porwol

Stretla sa aj s prianiami zákazníkov, ktoré jej dali poriadne zabrať. Čím viac svadieb má však za sebou, tým lepšie dokáže odhadnúť, či je to výzva, ktorá ju posunie, alebo riziko spojené s príliš veľkými nákladmi. V podnikaní, hlavne v začiatkoch Ponk Rentals sa mohla spoľahnúť na svojich najbližších. „Raz ma zachraňoval ocko s jeho úžasnou schopnosťou maximálne využiť úložný priestor a zabezpečiť kvety tak, aby sa nezničili. Mama mi často šila obrusy, keď som nezohnala to, čo som si predstavovala,“ vyzdvihuje oporu v najbližších Hana Holdener.

Rozbehla biznis na netradičné eventy, na svadbu vybaví aj dinosaura

Veľkou pomocou v získavaní zákazníkov a budovaní značky boli pre Ponk Rentals špičkoví svadobní fotografi – Matej Kmeť či Peter a Veronika. S ich pomocou si Hana vytvorila portfólio, ktoré uverejňovali prestížne svadobné portály. Veľa zákazníkov si Ponk Rentals vybralo aj podľa slovného odporučenia spokojných klientov. „Veľmi fungovala aj ústna reklama a to, že sme mali príležitosť podieľať sa na svadbách style influencerov: napríklad Mariky Majorovej (Tonbogirl) alebo Tamary Heribanovej.“

Čo sa naučila v podnikaní

Pri podnikaní je dôležité mať doma pevné základy, o ktoré sa môžete oprieť nielen v začiatkoch, ale aj keď ste rozbehnutí. Hana vie, že klienti od nej neustále očakávajú nové pohľady a nápady, zároveň si však uvedomuje, že byť nadčasová a nepodliehať jednorázovým trendom sa oplatí. Momentálne sa veľkým hitom stávajú svadby s dôrazom na lokalitu – tzv. destination weddings.

Destination weddings sú čoraz obľúbenejšie. Foto: Daniela Porwol

Pár si vyberie miesto, ktoré má pre nich špeciálny význam a chcú sa oň podeliť aj so svojimi hosťami. „Svadby sú dlhšie, s menším počtom hostí a svadobná výzdoba, respektíve celý koncept skôr odrzkadľuje osobný štýl, preferencie a pôvod svadobného páru ako umelo zvolenú tému, ktorá je populárna možno tento rok,“ hovorí Hana o špecifikách. Tiež prezradila, aký typ svadieb začína byť veľmi populárny: „Čoraz častejšiu vidíme snahu o zakomponovanie kultúrnej identity do svadobnej výzdoby, hlavne pri zmiešaných pároch, ktoré často žijú v zahraničí.“

Počas podnikania sa Hana Holdener naučila, že je dôležité nielen obklopiť sa ľuďmi, na ktorých sa môžete spoľahnúť, ale aj vytrvať. Aj ona prežívala obdobia, keď rozmýšľala, či si svadobný dizajn a renováciu nábytku nenechá iba ako hobby. „V tom období mi veľmi pomohlo rozprávať sa s ľuďmi, ktorí podnikali podobným spôsobom, ale boli už trochu ďalej. Vždy mi to pomohlo si ujasniť niektoré veci a dodalo mi to optimizmus,“ vysvetľuje Hana, prečo sa Ponk Rentals nevzdala.