16. októbra 2017

Andrea Sevaldová (33) pochádza z Modrovky neďaleko Piešťan. Na strednej odbornej škole vyštudovala obchod a podnikanie, neskôr absolvovala právo na Univerzite Komenského v Bratislave. Vždy ju však lákala textilná tvorba. Dnes ju živí výroba šiat a športového oblečenia – legín, plaviek, mikín či termoprádla s výraznou dizajnovou autorskou potlačou. Nemá vlastný kamenný obchod, predáva hlavne cez internet – Facebook, fler.cz, sashe.sk a ďalšie digitálne kanály. Vlani mali kúsky s čičmianskym vzorom vyrobené v jej dielni na sebe aj slovenskí olympijskí športovci v Riu.

Jej produkty okrem internetu nájdete vo vybraných obchodoch s lokálnymi a handmade tvorcami či jogových štúdiách. A kúpiť sa dajú dokonca aj na opačnom konci sveta – v jednej kamennej predajni v Austrálii. A tak jej produkty už nosia zákazníci po celom svete „azda iba za hranicami Antarktídy nie“, hovorí Andrea Sevaldová.

Andrea Sevaldová, právnička, ktorá sa našla v dizajne a textilnej tvorbe. Foto: archív Aidastyle

Po skončení vysokej školy pracovala pre firmu Look sport, kde sa venovala právu, marketingu, ale aj grafike aj návrhom a tvorbe športového oblečenia. V roku 2010 si založila vlastnú značku Aidastyle, ktorú budovala a rozvíjala postupne. Napriek tomu dosiahla skvelé výsledky.

Voňavý biznis. Ako sa modelka pustila do výroby luxusných sviečok a parfémov

Dve podnikateľky, ktoré si upiekli úspech. Čoskoro aj mimo Bratislavy

Reklama

Jej prístup k podnikaniu je obozretný, podnikanie rozbiehala pomaly, investovala len to, čo sama zarobila. Preferuje rozumný rast a aj keď záujem o jej výrobky je už medzičasom slušný, Andrea Sevaldová hovorí, že v prvom rade chce, aby pri jej výrobkoch zostala zachovaná originalita. A obáva sa, že „pri veľkovýrobe by sa práve toto čaro mohlo vytratiť“.

Rozhovor

Šitie a výroba vlastných odevov vás od malička bavili, prečo ste teda išli študovať právo a nie textilnú tvorbu či dizajn?

Odevná tvorba ma zaujímala už pred nástupom na strednú školu, avšak nemala som možnosť si zvoliť štúdium s takýmto zameraním. Som z malej dediny, kde sa umenie a jeho štúdium klasifikovalo ako luxus, ktorý si nemôžeme dovoliť. Rozhodla som sa ísť študovať obchod a podnikanie a s tým bolo už späté aj následné štúdium práva na vysokej škole. No musím podotknúť, že to nebolo márne rozhodnutie, pretože v mojom podnikaní využívam často znalosti z týchto škôl.

Modely Aidastyle sú typické unikátnym a nápaditým dizajnom. Obľubujú ich aktívni ľudia so športovým duchom. Jej modely sú využiteľné na voľný čas, beh, plávanie, fitness či jogu. Foto: archív Aidastyle

Ako ste sa napokon od práva dostali k vlastnej textilnej tvorbe?

Textilnej tvorbe ako môjmu hobby som sa venovala počas strednej aj vysokej školy, bolo to samozrejme na môj vkus vo veľmi obmedzenom rozsahu. Veľa času mi zaberala práca a štúdium, ale dalo sa aj popritom ako tak tvoriť a venovať sa samoštúdiu grafického dizajnu. Zúčastnila som sa pár prehliadok s mojimi vecami a dostala som možnosť pracovať pre firmu, ktorá sa zaoberá výrobou športového a tanečného oblečenia a rôznych iných kostýmov. Tu uvítali tento môj mix záujmov a znalostí, a tak som ich tam naplno využila a ďalej rozvíjala.

Ako a kde ste začínali s predajom výrobkov?

Moje začiatky boli úzko spojené s Facebookom a až po nejakom čase som si otvorila profil na platformách ako Sashe, Keyoka, Fler, Dawanda a ďalších. V súčasnej dobe sa venujem predaju hlavne cez Facebook a často ma oslovujú zákazníci mailom. Ďalej moje veci pod značkou Aidastyle predávajú rôzne iné aj zahraničné internetové obchody ako napríklad Roduslava.cz. V kamenných predajniach môžu zákazníci zakúpiť moje veci v predajni Miestni v Banskej Bystrici, Ručne Robené v Košiciach, jogové centrum Jogasrdcom v Banskej Bystrici a v predajniach v jogových centrách HYC v Bratislave. Mimo Európy sa dajú zakúpiť legíny Aidastyle v Austrálii u dvoch predajcov online aj offline.

Ako ste financovali rozbeh podnikania?

Ja som zvolila dlhšiu cestu – bez investora a bez úveru – z peňazí, ktoré som si zarobila. Postupne som nakupovala potrebné materiály a špeciálne priemyselné stroje.

Plánujete firmu naďalej zväčšovať?

V prvom rade chcem, aby zostala zachovaná originalita mojich výrobkov. Pri veľkovýrobe by sa práve toto čaro mohlo vytratiť…

Aký je záujem o vaše výrobky?

Záujem je už teraz slušný, azda aj kvôli tomu, že pri produkcii mojich výrobkov používam iba dlhoročne overené materiály, ktoré sú vhodné aj pre to najnáročnejšie použitie. Má to neodškriepiteľnú výhodu: nemusím sa zaoberať zbytočnými reklamáciami.

Vašu kolekciu mali v Riu na sebe slovenskí olympijskí športovci. Ako ste sa k takejto príležitosti dostali?

Bola som oslovená priamo marketingovým oddelením Slovenského olympijského výboru, ktorý sa staral o odevy našich olympionikov. Dostali sa ku mne cez internet. Zaujali ich najmä moje veci s ľudovou čičmianskou tematikou.

Aké veľké je dnes vaše podnikanie? Šijete sama, alebo už máte aj zamestnancov?

Reklama

Stále je to hlavne z autorského hľadiska „one woman show“. Ale pri veľkých zákazkách k našej produkcii prizývame aj externých spolupracovníkov.

Kto sú primárne vaši zákazníci?

Zákazníkmi Aidastyle sú najviac Slováci a Česi, ale čoraz častejšie posielam moje veci Angličanom, Rakúšanom, Nemcom či Holanďanom. Podľa realizovaných objednávok sú moje veci už na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. Sú to ľudia, ktorí sa radi obliekajú pohodlne, farebne a funkčne a sú vyznávačmi aktívneho životného štýlu.

Vo vašom podnikaní hrá kľúčovú úlohu internet. Ako využívate rôzne sociálne siete na propagáciu svojej značky?

Využívam klasické reklamné nástroje Facebooku a Instagramu, no mojou zásadou je ponúkať výrobky tak, aby reklama na ne nebola agresívna a vtieravá.

Aké sú vaše plány do budúcnosti? Nerozmýšľali ste napríklad nad otvorením kamenného obchodu?

Nedávno som musela presťahovať ateliér z Dunajskej ulice do väčších priestorov na Kolibe, pretože by som rada dokúpila nové stroje a zariadenia, na ktoré si už dlhšie robím zálusk. Kamenný obchod zatiaľ neplánujem, ak, tak možno v Pop-Up forme na pár mesiacov napríklad pred Vianocami. Zatiaľ mi vyhovuje forma obchodov, v ktorých predávajú veci od viacerých dizajnérov. Túto formu využívam a mám ju rada, pretože dá zákazníkovi komplexnú ponuku z rôznych odvetví dizajnu a ušetrí mi náklady a energiu, ktoré by som musela vynaložiť na prevádzkovanie takéhoto obchodu.