8. septembra 2021

Ondřej Kania má svoju skupinu JK Education celú späť. Súkromný fond ESPIRA Investments, ktorý v spoločnosti pred tromi rokmi kúpil 50-percentný podiel, ho včera predal späť Kaniovi. Dnes o tom informovali Hospodářské noviny.

„Fond nám doteraz pomáhal so strategickým vedením, poskytoval nám nové kontakty a finančné a manažérske poradenstvo,“ uviedol Kania pre Hospodářské noviny.

ESPIRA Investments založili slovenské investorky Andrea Ferancová Bartoňová a Emília Mamajová. Investícia do JK Education bola ich prvým projektom. V tom čase kúpili podiel druhého spoluzakladateľa spoločnosti Tomáša Jízdného. Hodnotu transakcie ani v jednom prípade nezverejnili.

Úspešná investícia

„Kúpnu cenu a finančné detaily nemôžeme zverejniť, ale z pohľadu našich investorov to je úspešná investícia, pretože od nášho vstupu až doteraz sa firma rozvíjala a rástla. Je to ‚success story‘ pre všetky zúčastnené strany – pre skupinu, pre Ondřeja, pre nás ako pre fond a pre našich investorov,“ komentovala pre Forbes.sk predaj podielu Andrea Ferancová Bartoňová.

„Za tri roky sme firmu spoločne posunuli, zdvojnásobili počet študentov, rozvinuli, expandovali s ňou na ďalšie trhy vrátane Slovenska a do nových segmentov ako napríklad American Academy Online. Tieto skvelé výsledky vytvorili priestor pre to, aby sme mohli skupinu predať Ondřejovi. O skupinu bol záujem aj u iných kupcov, ale zostáva v českých rukách. Ondřej má jasnú víziu, ako chce firmu budovať ďalej a my máme radosť z toho, že mu to umožňujeme,“ dodáva Ferancová Bartoňová.

Reklama

Ondřej Kania: je to splnená túžba

K zmenám sa vyjadril aj nový 100-percentný majiteľ spoločnosti Ondřej Kania: „Dospeli sme spoločne s fondom Espira k tomu, že po troch rokoch je ten správny čas na to, aby sme riešili ďalší vývoj vlastníckej štruktúry našej skupiny. Keďže sme spoločne veľmi úspešne rozvíjali a rozširovali celú skupinu, otvorili sa mi možnosti získania financovania na akvizíciu podielu Espiry, čo je niečo, po čom som dlho túžil. A obe strany sa tešia, že skupina zostáva v českých rukách,“ povedal Kania pre Forbes.sk.

Ako dodal, v pláne má skvalitňovanie a investície do všetkých škôl pod hlavičkou JK Education, vrátane medzinárodnej školy American Academy v Bratislave, a tiež expanziu súvisiacu s otváraním, prípadne prevzatím ďalších škôl v krajinách EÚ.

JK Education, ktorú Kania spoluzaložil pred ôsmimi rokmi a v súčasnosti v nej pôsobí ako CEO, funguje okrem Slovenska a Česka aj v Poľsku a Maďarsku. Zameriava sa na poradenské služby a sprostredkovanie štúdia Čechov, Slovákov Poliakov a Maďarov na zahraničných stredných školách v USA, Kanade, Švajčiarsku alebo v Spojenom kráľovstve. Okrem toho prevádzkuje aj vlastnú sieť medzinárodných škôl.

Autorkou článku je redaktorka českého Forbesu Klára Řepková. S prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?