7. decembra 2017

Za spoločnosťou ESPIRA stoja skúsené investičné bankárky Andrea Ferancová a Emília Mamajová. Ich cieľom je investovať 30 miliónov eur do už etablovaných spoločností, ktoré pôsobia v tradičných sektoroch ako spotrebný tovar, výroba alebo služby. Založili preto nový investičný fond, aký v strednej Európe doteraz chýbal. Zaujímavý je tým, že sa sústredí na firmy, v ktorých sa o manažérsku moc delia muži so ženami. Vyvážene. 

Ferancová a Mamajová veria, že ak sa zamerajú na tradičné sektory a firmy, pre ktoré je dôležitá diverzita ich zamestnancov a manažmentu, zaplnia medzeru na trhu. „Zvlášť v spotrebiteľskom sektore je táto stratégia veľmi účinná, pretože 80 % z celkovej spotreby tvoria ženy,“ píše sa v tlačovej správe spoločnosti.

Slovenský online marketingový startup Spotibo získal investíciu 240-tisíc eur

To je jeden z dôvodov, prečo práve manažérske tímy zložené vyvážene z mužov a žien dosahujú lepšie výsledky (vyššiu ziskovosť a nižšie riziko) a generujú tak potom vyšší výnos investorom. Podľa štúdie Women Matter spoločnosti McKinsey & Company bola preukázaná až o 56 % vyššia ziskovosť u diverzifikovaných spoločností.

Ak chcú ženy zažiariť na mítingu, musia použiť svoj hlas smerom „nadol“

Reklama

“Naším cieľom je podporovať českých a slovenských podnikateľov a podnikateľky, ktorí vybudovali niečo jedinečné a majú nadšenie ďalej rozvíjať svoje podnikanie. Chceme byť pre nich spoľahlivým a transparentným partnerom a pomôcť im nielen formou dodatočného kapitálu, ale tiež našimi znalosťami a skúsenosťami,“ vysvetľuje Andrea Ferancová, spoluzakladateľka ESPIRA Investments. Pre fond budú atraktívne ziskové spoločnosti s objemom tržieb od 2 miliónov eur.

ESPIRA plánuje z celkového balíka 30 miliónov investovať do jednej spoločnosti jeden až tri milióny.

Peniaze vo fonde pochádzajú z Európskeho Investičného Fondu, lokálnych rodinných investičných spoločností, českých a medzinárodných investorov aj samotných zakladateliek.

Hlavné foto: Jedna zo  zakladateliek Andrea Ferancová pôsobila predtým v investičnej banke a maklérskej spoločnosti Wood & Company. Foto: Jiří Turek