29. novembra 2018

Vznikli v roku 2017, aby pomohli firmám, v ktorých si manažérsku moc delia muži so ženami. A teraz Espira, investičný fond skúsených bankárok Andrey Ferancovej Bartoňovej a Emílie Mamajovej, po prvýkrát investoval. Finančnú injekciu získala agentúra JK Education, ktorá v regióne strednej Európy sprostredkováva štúdium na elitných (stredných a vysokých) školách po celom svete.

JK Education je česká firma, ktorá v súčasnosti pôsobí aj v Poľsku, Maďarsku, Kanade, Veľkej Británii či Švajčiarsku. V USA je dokonca najväčšou agentúrou vo svojom odbore v regióne. No a ďalšie peniaze jej teraz otvárajú nové cesty. V susednom Česku očakáva firma rast počtu študentov o desiatky percent na školách, ktoré prevádzkuje, ako aj v agentúre, ktorá ich vysiela do sveta. Plánuje tiež otvoriť ďalšiu školu amerického štýlu, a to rovno v Bratislave.

Priestory American Academy, ktorú prevádzkuje JK Education. Foto: archív ESPIRA

Za nezverejnenú sumu odkúpila Espira 50 % podielu firmy, ktorý si delí s jej spoluzakladateľom Ondřejom Kaniom. „Jeho osobný príbeh a prístup ma nadchol. Výraz ‘to nejde’ nepozná, nie je zaťažený minulosťou českého školstva a napriek tomu má o ňom prehľad. Vie, ako vyzerá vzdelávanie v USA, Kanade a Fínsku. Inšpiroval sa tam, keď vytváral osnovy pre svoje školy,“ hovorí zakladajúca partnerka Espira Investments Andrea Ferancová Bartoňová.

Stovky škôl otestujú unikátny vzdelávací projekt. Spolupracuje na ňom BBC či youtuber

Podobný fond, ako je Espira, v regióne strednej Európy doteraz chýbal a zaujímavý je najmä svojím sústredením sa na firmy, v ktorých vládne na manažérskych pozíciách rodová diverzita. Vďaka nej potom dosahujú spoločnosti väčšiu ziskovosť a nižšie riziko, čím generujú vyšší výnos investorom. Podľa štúdie Women Matter spoločnosti McKinsey & Company bola totiž u diverzifikovaných spoločností preukázaná až o 56 % vyššia ziskovosť.

Zakladateľky fondu ESPIRA Andrea Ferancová Bartoňová a Emília Mamajová. Foto: archív ESPIRA

„Keď sme zistili, že vo vedení skupiny JK Education hrajú významnú úlohu ženy, oslovilo nás to dvojnásobne, pretože je to v súlade so zameraním nášho fondu,“ povedala druhá spoluzakladateľka Espiry Emília Mamajová. Uviedla tiež, že pre ich fond je školstvo dôležitá téma.

Dali ste vo firme moc aj ženám? Máte šancu získať miliónovú injekciu

Celkovo pránuje fond postupne preinvestovať 30 miliónov, pričom do jednej spoločnosti môže naliať jeden až tri milióny. Peniaze pochádzajú z Európskeho Investičného Fondu, lokálnych rodinných investičných spoločností, českých a medzinárodných investorov aj samotných zakladateliek.

Osnovy z USA a Fínska

Vzdelávacia skupina bola založená v roku 2013 (pôvodne J&K Consulting) s cieľom sprostredkovávať českým stredoškolským študentom štúdium na prestížnych zahraničných internátnych školách (najmä v Spojených štátoch, Kanade a západnej Európe). Po dvoch rokoch pôsobenia začala spoločnosť v Českej republike organizovať veľtrhy zahraničných škôl, ktoré sa stali jedinou udalosťou svojho druhu.

Ondřej Kania založil JK Education s kamarátom z detstva Tomášom Jízdním, ktorého podiel teraz odkúpila ESPIRA. Foto: archív ESPIRA

Spoločnosť v súčasnosti pôsobí vo všetkých štyroch krajinách Višegrádskej štvorky. Zároveň prevádzkuje tri súkromné školy v Českej republike: American Academy in Prague, American Academy in Brno a Pražské humanitní gymnázium. Osnovy škôl čerpajú z amerického a fínskeho vzdelávacieho systému.

Hlavné foto: Jedna zo zakladateliek fondu Andrea Ferancová pôsobila predtým v investičnej banke a maklérskej spoločnosti Wood & Company. Foto: Jiří Turek