22. októbra 2019

Nenájde sa azda ani jediný človek, ktorý by už od detstva nevedel, aká dôležitá je dentálna hygiena. Hovorí sa predsa, že čistota pol života, a vaše zuby nie sú žiadnou výnimkou. Pri nákupe v obchodných reťazcoch však väčšina ľudí siaha po obyčajných pastách, značkách, ktoré sú na trhu už celé roky. Doba sa však mení. Len málokto dnes vie, že existujú alternatívy, ktoré možno najčastejšie zohnať v bezobalových obchodoch. Pasty, prášky, dokonca i tablety. 

V snahe nájsť tieto alternatívne produkty od slovenských výrobcov sme oslovili päticu bezobalových obchodov: U Dobrožrúta a U Vážky v Bratislave, Onakô v Piešťanoch, Neobaluy v Poprade a BEZOBALiS v Trenčíne. Ľudia z týchto obchodov pre Forbes vymenovali a opísali alternatívne výrobky z oblasti dentálnej hygieny. Tým potvrdzujú, že i čistenie zubov môže byť udržateľné a ekologické.

ZeoZoe: zubné tablety, zubný prášok

Produkty tejto značky majú úplne inú formu, než na akú ste bežne pri pastách zvyknutí. Najskôr ich totiž treba rozhrýzť a až tak začať s čistením zubov. Tieto tablety so zeolitom, teda materiálom vulkanického pôvodu, ktorý sa nachádza v prírode, majú vo svojej ponuke všetky z oslovených bezobalových obchodov. Márne by ste však pri študovaní ich zloženia hľadali fluór alebo iné chemické či prídavné látky. Na značku ZeoZoe stavili aj U Dobrožrúta, pričom jeho store manažérka Ivana Gažiová vysvetľuje, že ich zaujalo predovšetkým jednoduché zloženie. „Odhadujem, že si objednávame asi dva kilogramy za mesiac,“ hovorí o tabletách.

Online čapovaná drogéria priamo do bytu či domu?
Manželia zo Slowbaru s tým nemajú žiadny problém

To, že tieto produkty sú lokálne, prírodne a ešte sa dajú nakúpiť bez obalu, oslovilo tiež dvojicu stojacu za obchodom Neobaluy. „Mali sme ponuky na rôzne čapované zubné pasty, ale to nám neprišlo úplne hygienické,“ vysvetľujú Saška Horňáková a Michal Belko. Navyše ich veľmi teší, keď môžu do svojej ponuky zaradiť i produkty nových slovenských firiem. „Spolupráca medzi drobnými a začínajúcimi podnikateľmi je pre nás dôležitá,“ dopĺňajú a zhodujú sa, že doposiaľ predali približne tisíc týchto tabliet.

Reklama

Na túto slovenskú značku čakali tiež v BEZOBALiS. Jeho zakladateľ Martin Gajdoš konštatuje, že v ponuke svojho bezobalového obchodu dlho nemali žiadnu zubnú pastu. Bolo to pre to, že vedeli o pripravovanej slovenskej značke. „Zatiaľ sme urobili len jednu objednávku a počítali sme s tým, že vydrží dlhšie,“ ozrejmuje. S cieľom vyhnúť sa zbytočnému obalovému materiálu objednali hneď 20 kilogramov tabliet a zubného prášku ZeoZoe.

Dajte zelenú ekologickému životu doma, v komunite aj meste.
Tu je 15 tipov od slovenských iniciatív

Podľa Adama Raksányiho ich zase v Onakô značka zaujala najmä prelomením byrokratickej bariéry v pastovom priemysle na Slovensku. Dokázala totiž prísť s alternatívou na čistenie zubov, ktorá sa dá predávať bez obalu naozaj jednoducho. A zákazníci sa k nej podľa Raksányiho radi vracajú. Niekedy im však musí vysvetľovať, prečo tieto tablety na čistenie zubov vyzerajú ako penicilín.

Navia: zubný prášok

Po alternatíve zubných pást od značky Navia siahli v bezobalovom obchode U vážky. V tomto prípade ide o prášky, ktoré stačí naniesť na namočenú zubnú kefku a čistenie zubov môže začať. „Máme dva druhy toho zubného prášku. Bylinkový zubný prášok a zubný prášok s aktívnym uhlím,“ vysvetľuje bližšie Silvia Miháliková. Základom oboch týchto produktov sú dve ingrediencie: kalciový prášok a bentonitový íl. „Tieto prášky sú balené v skle s gramážou 25 gramov. Zdá sa to byť malé množstvo, ale na objem je to približne 100 mililitrov,“ dodáva Miháliková.

Soaphoria: zubné pasty, zubné sérum

V bezobalovom obchode U Vážky zaradili do svojej ponuky taktiež zubné pasty od slovenskej značky Soaphoria. Urobili to ihneď, ako sa dozvedeli, že spoločnosť s ňou prichádza na trh. Miháliková upresňuje, že stavili hneď na dva rôzne varianty. Prvým je bylinková zubná pasta s grepom a mätou a tým druhým zase kráľovské zubné sérum s aktívnym čiernym uhlím.

Ecoheart: ústne vody, zubné kefky

Okrem zubných pást, tabliet a práškov, ponúkajú v bezobalových obchodoch aj ústne vody a zubné kefky. Napríklad tie od slovenskej značky Ecoheart. „Ústnu vodu máme v dvoch príchutiach. Klinček – škorica a mäta – eukalyptus. Sú vyrobené z čisto prírodných rastlinných ingrediencií,“ vysvetľuje Miháliková. Vzápätí dodáva, že tieto produkty majú balené v sklenených baleniach po 300 mililitroch. Nuž, a príchuť mäta – eukalyptus ponúkajú dokonca i na váhu.

Táto slovenská značka sa nachádza taktiež v regáloch bezobalového obchodu BEZOBALiS. Gajdoš dopĺňa, že okrem ústnych vôd siahli i po drevených zubných kefkách Ecoheart. Za najväčšiu výhodu všetkých týchto alternatívnych zubných pást, práškov alebo tabliet považuje Gajdoš fakt, že pri nich zákazníkov nelimitujú spotrebiteľské balenia. Jednoducho si domov môžu vziať malú vzorku, ktorú vyskúšajú.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk