25. augusta 2018

Spotrebuj len potrebné. Presne tak znie slogan trenčianskej kamennej predajne BEZOBALiS. Za týmto projektom stojí dvojica Martina Novotová a Martin Gajdoš, ktorá sa vo svojom bezobalovom obchode snaží viesť ľudí k  šetrnejšiemu zaobchádzaniu s našou planétou.

Biznis postavili na svojich hodnotách, osobnom nastavení a životnom štýle. V ich predajni sa tak dnes stretávajú ľudia, ktorí vedú svoje domácnosti ekologickým spôsobom, no i takí, ktorí chcú dianie v Trenčíne aktívne meniť k lepšiemu.

Korporátna práca ich ubíjala

Projektu BEZOBALiS predchádzala frustrácia dvojice z predošlého zamestnania, do ktorého každý deň chodili s nevôľou. „Myslím, že sme boli obrazom bratislavského stereotypu našej vekovej kategórie. Zamestnaní v americkej korporácii, ktorá vám dá počítač, telefón a vezme voľný čas, zdieľané bývanie s priateľmi v podnájme a víkendové kompenzácie radostí zo života,“ pripúšťa úprimne Martina Novotová pre Forbes.sk.

Martina a Martin odišli z korporácie za vlastným biznisom. Foto: BEZOBALiS

Ako kolegovia spolu zdieľali pocit zbytočnosti z toho, čo robili. Zo zamestnania však neodišli hneď, ich rozhodnutie postupne dozrievalo. Keďže sa z nich po čase stal pár, tak sa vzájomne podporovali. Aj keď už bolo jasné, že korporácia nie je miesto práve pre nich, ešte úplne nevedeli, akou cestou sa vydať.

Motivuje ľudí ekologickými kefkami. Podnikať začal so 40 kusmi

Reklama

Prvý projekt, ktorý spoločne plánovali rozbehnúť, bol do značnej miery spojený s cestovným ruchom a podporou turistiky v okolí mesta Trenčín. Hneď v začiatkoch finančného plánovania sa však ukázalo, že nemajú dostatok prostriedkov na jeho rozbehnutie. V tom čase sa už dlho venovali eliminovaniu odpadu v domácnosti, a tak si povedali, že to povýšia na ďalšiu úroveň. Rozhodli sa, že dajú možnosť i ostatným ľuďom znížiť vlastnú produkciu odpadu. A v tej chvíli bolo jasné, že práve toto je pre dvojicu správny projekt.

Peniaze našetrené na cestu po Ázii vrazili do biznisu

Koncept BEZOBALiS vznikal priebežne. Projektový plán však začal naberať na obrátkach ešte počas výpovednej doby a dvojica si ho nastavila na obdobie šiestich mesiacov. „Podarilo sa nám nastaviť finančný plán, marketingovú stratégiu, guidelines značky, vybrať priestor, zrekonštruovať ho, vytvoriť produktový mix, nastaviť vzťahy a distribúciu s dodávateľmi, odkomunikovať všetko s hygienou a spustiť našu pre-launch kampaň,“ hovorí Martin Gajdoš pre Forbes.sk.

Moderný a ekologický obchod môže vyzerať aj takto. Foto: BEZOBALiS

Peniaze mali pôvodne našetrené na ich vysnívajú polročnú cestu po Ázii. Životné okolnosti im však na poslednú chvíľu nedovolili odcestovať. Vyrovnávali sa s tým ťažko, no postavili sa k situácii z pohľadu – všetko zlé musí byť na niečo dobré. Eurá preto investovali do BEZOBALiS, čo im umožnilo riadiť obchod nezávisle, keďže ho financovali výhradne z vlastných zdrojov. Najväčšími investíciami bola príprava interiéru, ktorú im zrealizovali ľudia z Performa Architects a naskladnenie prvého tovaru.

Recyklujú originálne. Značka Umelohmotné dáva plastovému odpadu druhú šancu

Od otvorenia kamennej predajne sa dvojica snaží posúvať bližšie k svojej vízii, komunikuje so zákazníkmi a prispôsobuje obchod k spokojnosti čo najväčšiemu počtu ľudí. Cieľom je postupne budovať príjemný priestor, ktorý nie je len o nakupovaní.

V obchode vyskladali slovenskú špajzu 

Keďže koncept bezobalového predaju nie je v súčasnosti podľa slov dvojice nikde zadefinovaný, tak nie je jednoduché nájsť cestu, ktorá spĺňa požiadavky podstaty obchodu. „Nezmestíme sa do tabuliek a na úradoch neradi vidia, keď sa niečo vymyká štandardom,“ hovorí otvorene Martina. Spoločne však pevne veria, že vďaka stúpajúcemu trendu vzniku práve takýchto predajní vzrastie i potrebný tlak zdola na to, aby sa štandardy upravili.

Predajňa má jasnú filozofiu – preč s odpadom. Foto: BEZOBALiS

V BEZOBALiS ponúkajú zakladatelia obchodu potravinový i nepotravinový tovar v pomere 1:1. Pri jedlom sortimente stavili na trvanlivé potraviny na váhu. V predajni sa preto snažili vyskladať klasickú slovenskú špajzu, v ktorej nesmú chýbať strukoviny, cestoviny, vločky, múky, sušené ovocie, orieškové nátierky, džemy, ryže a ďalší tovar. Zákazníci si u nich však môžu načapovať i oleje a sirupy. Okrem potravín sa v regáloch obchodu ľudia dostanú tiež k vybaveniu pre ekologické domácnosti.

Vegánska kozmetika a nulový odpad. Dve sestry rozbehli voňavý biznis

A do čoho si ľudia zabalia veci z bezobalového obchodu? „Veľmi nás teší, že si od prvého dňa ľudia nosia vlastné nádobky a vrecúška. Tých je približne polovica,“ hovorí Martin. Dvojica dodáva, že všetko je o zvyku, a to si vyžaduje trpezlivosť. Pre spontánne nákupy majú ale pripravené papierové recyklované vrecká, ktoré sa dajú použiť opakovane a následne skompostovať. Rovnako sú k dispozícii sklenené dózy alebo textilné vrecúška, ktoré si ľudia môžu raz zakúpiť, a potom nosiť stále so sebou.

A čo bude ďalej?

Martina a Martin majú naplánovaných niekoľko rôznych projektov, vďaka ktorým by BEZOBALiS posunuli na vyššiu úroveň s ešte väčšou pridanou hodnotou pre zákazníka. Všetky sú však náročné na financie.

Mladá dvojica stavila na zero waste filozofiu. Foto: BEZOBALiS

„Dôležité je manažovanie rozpočtov, aby sme sa v priebehu niekoľkých mesiacov dostali k potrebným prostriedkom na ich realizáciu. Ďalšia vec, ktorá priamo súvisí s ekologickým konceptom, je nakupovanie veľkého objemu tovaru, aby to bolo v súlade so zero waste filozofiou,“ priznáva Martina. Tým pádom je podľa dvojice v sklade kumulovaná veľká hotovosť, a je nevyhnutné ustriehnuť si cash flow a obrátkovosť všetkých komodít.

Mydláreň s nulovým odpadom. Vitajte u slečny Kaplánovej

Spolupráce nadväzujú i s lokálnymi iniciatívami, ktoré nie sú len z oblasti ekológie, napríklad s knižným vydavateľstvom Egreš. Všetko tak ide ruka v ruke s PR marketingovým plánom, ktorý mala dvojica vypracovaný ešte pred otvorením bezobalovej predajne.

Hlavná foto: BEZOBALiS