14. januára 2018

Sestry Katarína Krivosudská a Martina Horváthová sa v roku 2016 rozhodli pre odvážny krok. Založili si vlastnú firmu na ručne vyrábané kozmetické produkty a pomenovali ju príznačne – 2SIS cosmetics.

Prvým produktom bolo mydlo, dnes pod ich šikovnými rukami vznikajú aj ďalšie voňavé produkty – balzamy na pery, telové maslá, šumivky do kúpeľa, sprchové želé, vlasové kondicionéry, tuhé šampóny a mnoho ďalších. Jedna ich vyrába a pripravuje, ďalšia sa stará o dizajn a marketing. Zabudnite preto na nebezpečné ingrediencie a syntetiku, začnite sa o seba starať inak – lepšie. Ich heslo je jasné: „Vždy dáme prednosť prírode. Presne tak ako vy.“ Martina Horváthová za tento úspešný biznis vyhrala aj ocenenie Podnikateľka Slovenska 2017 v kategórii Začínajúca podnikateľka.

V Indii vyvíja hmotu budúcnosti. Slovenka chce nahradiť kožu

Na začiatku projektu bol pokus Kataríny Krivosudskej, ktorá sa na Vianoce rozhodla obdarovať ženy v rodine vlastnoručne vyrobeným balzamom na pery. „Stiahla som si recept z internetu a nevyšlo mi to. Sestra bola chemička a ohodnotila ich ako zlý darček, tak som jej navrhla, nech skúsi sama vyrobiť niečo lepšie,“ uvádza.

Sestry Katarína (vľavo) a Martina sa navzájom podporujú. Zdroj foto: archív 2SIS cosmetics

Martina Horváthová v tom čase študovala na Trnavskej univerzite, odbor laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve, a tak sa do výroby s chuťou pustila. Jej prvým produktom bolo mydlo, ktoré podľa slov oboch sestier dopadlo dobre a Martina ho začala vyrábať v o čosi väčšom množstve. Sestry produkt rozdávali aj priateľom a na tomto mieste vznikol celý nápad ručne vyrábať kozmetiku vlastnej značky.

Reklama

Vyhadzov zo školy

K názvu 2SIS cosmetics sa dopracovali vďaka ich jedinečnému putu. „Ešte ako študentka vysokej školy som sedela v kaviarni a premýšľala nad tým, že keď ukončím štúdium, tak si založíme firmu a skúsime to. Počas toho som začala uvažovať nad názvom. Chcela som, aby to bolo niečo osobnejšie, niečo naše,“ hovorí Martina.

Ako sa modelka pustila do výroby luxusných sviečok a parfémov

Z Trnavskej univerzity ju ale vylúčili, a tak začali sestry plán založenia vlastného biznisu realizovať už o rok skôr, než pôvodne zamýšľali. Katarína si ešte v roku 2014 ako tému diplomovej práce zvolila Corporate Identity ich vlastnej značky. Jej výsledkom bol koncept, logo ale aj dizajn, vďaka čomu malo duo už väčšiu časť príprav hotovú. „Podnetom pre založenie vlastnej firmy sa teda stal vyhadzov zo školy. Vtedy sme si povedali, že nastal ten správny čas,“ priznáva Katarína.

Voňavé produkty tešia ich zákazníkov. Zdroj foto: archív 2SIS cosmetics

Každá zo sestier priniesla do spoločného biznisu niečo iné. Martina vyrába produkty, vymýšľa nové recepty a stará sa o dokumentáciu. Katarína má zase na starosti webovú stránku – e-shop, dizajn ale aj marketing 2SIS cosmetics. Na tom, aby bola ich značka úspešná sa podieľa aj Martinin priateľ Marek, ktorý sa venuje obchodným spoluprácam a veľkoobchodu. Vďaka jeho úsiliu tak môžu zákazníci nájsť kozmetické produkty sestier nielen na ich internetovom e-shope, ale aj v niektorých kamenných predajniach na Slovensku či v Česku. Cieľom je dostať sa bližšie k zákazníkom, aby si ich produkty mohli vyskúšať na vlastnej koži.

S názvami produktov sa hrajú

Typickým pre produkty 2SIS cosmetics sú aj hravé, svieže a netradičné názvy jednotlivých produktov. Sestry si za rok 2017 urobili aj vlastné štatistiky. Zisťovali, ktorým výrobkom sa v predaji darilo najlepšie. „Úplným favoritom za minulý rok na našom e-shope bol CUCU balzam na pery s jahodovo-malinovou vôňou. Darilo sa všetkým produktom z kolekcie CUCU, napríklad sprchovému želé, ktoré je medzi najpredávanejšími a ďalším favoritom je kokosový tuhý šampón z kolekcie TYKOKOS,“ hovorí Katarína.

Ich produkty sa tešia popularite. Zdroj foto: archív 2SIS cosmetics

Pri výrobe produktov pre značku 2SIS cosmetics hľadá Martina inšpiráciu v spätnej väzbe od ľudí a všade naokolo. „Hocikde ideme, inšpiruje ma všetko možné. Na začiatku, keď bola pre mňa výroba kozmetiky koníčkom, to bola napríklad aj značka Lush,“ dodáva. Všetky kolekcie vznikajú pod jej rukami v „labáčiku“, v ktorom by ste našli mnoho vôní, olejov, voskov, kadičiek, pipiet, teplomerov a ďalších pomôcok či ingrediencií. „Snažím sa o čo najjednoduchšie recepty a zloženia, aby si človek vedel prečítať, čo všetko produkt obsahuje a aby tomu rozumel,“ tvrdí.

Zelená pre nulový odpad, stopka pre syntetiku

V súkromí obe sestry triedia odpad a na životnom prostredí im naozaj záleží, čo premietajú do spoločného biznisu. Od začiatku sa snažia eliminovať odpad pri výrobe produktov a zaviedli si program, vďaka ktorému im môžu zákazníčky zaslať späť použité obaly, ktoré nechajú vydezinfikovať a opäť použijú. Dvojica sestier vo svojom e-shope ponúka na predaj aj tovar s označením „Zero Waste“, teda s nulovým odpadom. Zákazníci si u nich môžu zakúpiť napríklad ručne šité textilné odličovacie tampóny či mydlové orechy. „Sú určené na pranie a dajú sa kompostovať,“ hovorí Katarína.

Téma Zero Waste je pre dvojicu dôležitá. Zdroj foto: archív 2SIS cosmetics

2SIS cosmetics je značka, ktorá svoje produkty prezentuje ako prírodné, organické a vhodné pre vegetariánov a vegánov. Sestry kladú dôraz na kvalitu a odmietajú nebezpečnú chémiu. „Keď prídete do drogérie, nájdete tu množstvo kozmetiky, ktorá obsahuje syntetiku. Tá môže často človeku ublížiť a spôsobuje rôzne nepríjemnosti, či už kožné alebo dlhodobé zdravotné problémy a o tom sa človek málokedy dozvie. Preto píšem na našej stránke blog, ktorý obsahuje články o nebezpečných ingredienciách a syntetickej kozmetike,“ hovorí Martina. Jej sestra Katarína dodáva, že by sa chceli o tejto téme s ľuďmi viac rozprávať.