22. apríla 2018

Mydláreň u slečny Kaplánovej je značka známa pod skratkou MUSK. Tú založila v roku 2016 Lucia Kaplánová, ktorá sa zamerala na výrobu prírodnej handmade kozmetiky.

Mydlá, kvetové vody, oleje, soli do kúpeľa či tuhé šampóny tejto značky sa okrem e-shopu predávajú aj v kamenných predajniach a to v 15 mestách na Slovensku a aj v Česku.

Vegánska kozmetika a nulový odpad. Dve sestry rozbehli voňavý biznis

Pre tím, ktorý na MUSK-u neustále pracuje, je veľmi dôležitá aj téma zero waste (nulový odpad) a preto sa radi zapájajú do projektov venovaných tejto oblasti. V dôsledku toho sú produkty tejto značky dostupné v prvom slovenskom bezodpadovom obchode U drobrožrúta.

Svoj koníček pretavila do biznisu

Lucia Kaplánová vždy rada tvorila, pretože pre ňu tento druh aktivity predstavoval relax popri práci v kancelárii. Prelomovým momentom pre jej biznis sa stal moment, keď ju pred svadbou kamarátka poprosila, aby jej vyrobila darčeky pre hostí. Lucia jej dala na výber z niekoľkých typov, z ktorých si nastávajúca nevesta vybrala práve mydlá. „Pustila som sa teda do štúdia a vyrobili sme prvé mydlo. Ako vyštudovanú chemičku ma celý proces fascinoval. Zároveň som si ale uvedomila, že je možné do výroby vniesť niečo kreatívne v podobe rôznych vzorov, farieb a vôní,“ uvádza pre Forbes.sk.

Reklama
Značke záleží na ľuďoch aj životnom prostredí. Foto: archív L. Kaplánová

Začala preto skúšať rôzne receptúry a postupne vytvárala vlastné mydlá. Názov značky vznikol úplne náhodne. Keď sa jej na facebookovom profile zbierali fotografie produktov, ktoré v tom čase vyrábala len pre zábavu, chcela si ich zoradiť do albumu, ktorý spontánne pomenovala „Mydláreň u slečny Kaplánovej“. Keď po čase začala podnikať, názov sa jej stále páčil, no bol dlhý a tak ho skrátila použitím začiatočných písmen slov na „MUSK“.

11-ročný Matúš vyrába vlastné mydlá. Ich predajom zarába peniaze na bratovu liečbu

Mydlárčenie, ktoré bolo pre Kaplánovú koníčkom, sa teda neskôr zmenilo na biznis. V čase, keď začala so spúšťaním výrobne, študovala legislatívu, ktorá je pomerne rozsiahla a zložitá. No ju to neodradilo. Veľkou pomocou boli a stále sú pre Luciu jej bratranec Filip s manželkou Veronikou. Postupne si teda založila živnosť, našla vhodný priestor, ktorý musel byť schválený regionálnym úradom verejného zdravotníctva a simultánne si ešte hľadala aj najvhodnejšie recepty pre výrobu. „Mydlá som nechala otestovať v certifikovanom laboratóriu, nahlásila som ich v portáli kozmetických prípravkov a popri tom sme ešte hľadali vhodné obalové materiály či doplnkový tovar,“ uvádza Kaplánová pre Forbes.sk.

Ich zákazník, ich pán

Logo značky MUSK je podľa slov Kaplánovej čisté, jednoduché a zároveň zákazníkov informuje o tom, že ide o prírodnú ručne vyrábanú kozmetiku. Aj názvy jednotlivých produktov, ako napríklad „Láskykvet, Až na kožu, Kúsok nehy či Láska nebeská“ odzrkadľujú svojou abstraktnosťou ich zloženie či dizajn. Celú výrobu má pri tom na starosti Lucia. „Každý jeden produkt, ktorý doteraz v MUSK-u vznikol, prešiel mojimi rukami. Pri balení mi pomáha mamina, tatino vyrába formičky na mydlá. Pri spravovaní webu, finančných otázkach, či vývoji nových produktov sú od začiatku mojimi partnermi Filip a Veronika,“ hovorí podnikateľka.

Mydlá dostali aj extravagantné názvy. Foto: archív L. Kaplánková

Medzi najpredávanejšie produkty e-shopu MUSK patrí napríklad mydlo „Makovička z Jarnej“, ktoré obsahuje slovenský farebný mak z Jarnej, ktorý má pílingovú funkciu alebo mydlo na čistenie tváre „Čierne zlato“ s obsahom aktívneho uhlia. Veľkej obľube sa tešia aj mydlá pripravované priamo podľa požiadaviek zákazníkov.

Inšpiráciou pri výrobe produktov pre značku MUSK sú pre Luciu najmä tie. „Snažíme sa vyskúšať ich rôzne varianty a zloženia produktu, testujem ich na sebe a svojich priateľoch, až kým nie sme s receptúrou naozaj spokojní,“ hovorí Kaplánová. Všetky mydlá sú pritom vyrobené procesom za studena. Počas neho sa oleje s hydroxidom miešajú pri izbovej teplote. Pri tejto metóde sa dá podľa slov Lucie dobre pracovať s rôznymi technikami zdobenia a je možné kombinovať farby a vône. Takéto mydlo sa následne vleje do formy, kde prebieha reakcia zmydelnenia. Po 24 hodinách sa z formy vyberie, nakrája a následne ďalších 4-6 týždňov zreje a tvrdne.

Recykluje a recykluje

Ako hovorí Kaplánová, pre jej značku je v biznise najdôležitejšia spokojnosť zákazníkov, no pre Luciu osobne je to aj životné prostredie. Aj preto sú všetky produkty balené v recyklovateľných obaloch, ktoré sa snaží opakovane používať pri výrobe a tiež produkuje čo najmenšie množstvo odpadu. Výrobňa značky totiž sídli v budove s jedným z najväčších e-shopov na kozmetické suroviny, preto je pre Luciu jednoduché nakúpiť bezobalovo, resp. do vlastných obalov, ktoré môže používať opakovane.

Lucia Kaplánová pripravuje novinky. Foto: archív L. Kaplánková

S Mydlárňou u slečny Kaplánovej sa však nezastavila v tomto bode, neustále sa posúva vpred. „Momentálne hľadáme vhodné obalové materiály, plánujeme a testujeme rôzne nové produkty, ktoré veríme, že čoskoro uzrú svetlo sveta,“ dodáva pre Forbes.sk. Na záver Lucia prezrádza, že má rozpracovanú receptúru na kondicionér, deodorant či balzam na pery. Fanúšikovia značky MUSK sa teda môžu tešiť na novinky.

Hlavná foto: archív L. Kaplánová